Věstonická venuše, máš bod. Studenti karetní hrou vábí na archeologii

  • 32
Kdo objevil sošku Věstonické venuše? A proč badatele fascinuje naleziště v Mušově? Někdy krapet odtažitý svět vykopávek a rýpání se v hlíně nyní poutavě přibližuje sběratelská karetní hra Impact. Vymysleli ji studenti archeologie z brněnské Masarykovy univerzity.

Karty ukazují jednotlivá období dávné historie od paleolitu až do středověku. Na každé z nich je jedna archeologická lokalita, artefakt, událost nebo známý badatel s krátkým informačním popiskem. 

Hráči zjednodušeně řečeno postupně vykládají na stůl jednotlivé karty a vyhrává ten, kdo má na konci hry nejvíc takzvaných výzkumných bodů. Ty se získávají podle konkrétních karet, které si hráč vytáhne z paklíku, a jejich interakce s těmi, jež už má před sebou.

Karty vymyslel dlouholetý fanda podobných sběratelských karetních her Michal Hlavica. "Napadlo mě, že by jejich mechanismy možná bylo dobré využít pro vzdělávaní a popularizaci archeologie. Myslím si, že historické vědy v tom mají trochu mezery. Jsou to hodně hutné a složité obory," říká hlavní tvůrce hry Impact.

Studenti Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se od začátku řídili heslem "Udělej si sám". Určili pravidla, karty si nakreslili a složili se i na jejich vytištění. Nyní je prodávají na svém facebookovém profilu a v několika kamenných obchodech. Hra je hotová od konce února, připravovala se zhruba rok.

"Docela mě to překvapilo, jaký je o to zájem. Mizí to rychle. Původně jsem měl představu, že to bude spíše malá komorní hra jen pro nás, co jsme si to udělali. Nakonec jsme ale byli dotlačeni k tomu, abychom to vytiskli," popisuje osmadvacetiletý student.

Karet bude postupně přibývat, jsou i zdarma ke stažení

Hra, na které se celkem podílelo deset až patnáct ilustrátorů a testerů, je určená zejména pro bakalářské studenty archeologie, zájemce o historii či středoškoláky.

"Prezentoval jsem to i komunitě, která se věnuje deskovým hrám a jsou tam na to také vesměs pozitivní reakce, i když trochu kritičtější, protože to můžou srovnávat se špičkovými hrami," říká Hlavica, který se ve své magisterské práci věnuje velkomoravskému hradišti Pohansko na Břeclavsku. Hra se zaměřuje právě na na oblast jižní Moravy.

Její tvůrci plánují, že karet bude postupně přibývat. Zatím vznikla základní sada 63 karet, posléze set s osmnácti "kousky" věnovaný archeologii raného středověku. Nyní se připravují karty zaměřené na dobu římskou a stěhování národů. Další budou následovat podle času a energie mladých archeologů. Některé karty mají odlehčenější obsah; na jedné je například archeologická párty, na jiné zas nerudný zemědělec.

Základní sada stojí 229 korun, karty je však možné si zadarmo stáhnout z Facebooku, poté vytisknout a rozstříhat. Ke hře jsou potřeba alespoň dva lidé.

Hlavica se dříve podílel i na počítačové hře o Velké Moravě nazvané Veligrad Fos-Zoe-Nika (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video