Jsem idiot, kál se u soudu "bílý kůň". Za úvěrový podvod dostal 5 let

  • 4
Třicetiletého Aleksejse Buševecse z Lotyšska potrestal Krajský soud v Hradci Králové pětiletým vězením za to, že se pokusil z banky vymámit téměř deset milionů korun na koupi domu v Praze. Paradoxní je, že sám majitel se o chystaném prodeji nemovitosti dozvěděl až od policie.

Obžalovaný Buševecs se přiznal, že na základě zfalšovaných smluv a potvrzení žádal loni v květnu v hradecké Hypoteční bance desetimilionový úvěr na koupi domu.

Tvrdí ale, že jeho nápad to nebyl, že se nevědomky stal "bílým koněm" a že všechny dokumenty mu obstarali "oni".

"Podepsal jsem papíry, které mi dali. Řekli, abych je donesl do banky a pak na katastr," vypověděl u hradeckého soudu třicetiletý Lotyš, který do Česka přicestoval před více než rokem, ale už zhruba půl roku čeká na verdikt soudu ve vazbě. Na otázku: "Proč?" odvětil lakonicky: "Protože jsem idiot."

Údajní strůjci organizování podvodu popírají

Když se ho předseda senátu vyptával, kdo jsou "oni", vyjmenoval několik rusky znějících jmen. Jejich majitelé u soudu vystupují jako svědci, ale ani jeden nepotvrdil, že by obžalovanému předal podvrh kupní smlouvy na dům, falešnou pracovní smlouvu, nepravdivé potvrzení o příjmech ani výpisy z neexistujícího účtu.

"Uzavřel příslušnou smlouvu o poskytnutí hypotečního úvěru ve výši 9 milionů 975 tisíc korun, v rámci které se i zavázal hradit měsíční splátky tohoto úvěru ve výši 61 450 korun, čehož, vzhledem ke svým faktickým měsíčním příjmům, ani nebyl schopen," řekl státní zástupce Jiří Viesner.

Na falešném potvrzení o příjmech stálo, že Buševecs vydělává u lotyšské firmy LUKoil Baltia měsíčně 150 tisíc korun, on však v Česku pouze brigádničil coby skladník. Přiznal, že k podvodu se uchýlil kvůli slíbené odměně, ale konkrétní částku prý dohodnutou neměli.

"Myslel jsem, že úvěr budou platit lidé, kteří to se mnou takhle skouleli. Když jsem se dozvěděl, že jsem podepsal takovou částku, chtěl jsem z toho vycouvat a volal jsem finančnímu poradci, že s tím nechci mít nic společného," vysvětloval obžalovaný soudu rusky prostřednictvím tlumočnice.

Za majitele domu se vydával neznámý podvodník

Organizovanému podvodu nahrává i fakt, že skutečný majitel domu o prodeji nic netušil. Kdosi se za něj vydával.

"O celé záležitosti jsem se dozvěděl tak, že mě kontaktovala policie, že si někdo snažil na moje jméno založit bankovní účet na základě falešného občanského průkazu," líčil dopoledne soudu pražský advokát. Záhy ho kontaktoval také zástupce banky, takže ho čekalo další nemilé překvapení.

"Znalec, který měl odhadnout cenu nemovitosti, byl vpuštěn do mého domu údajným prodávajícím někdy v únoru 2013," řekl majitel domu, který ihned podnikl kroky k odvrácení nechtěného prodeje a včas zastavil převod na katastru nemovitostí. Ani banka tak nakonec deset milionů nevyplatila.

Za pokus zvlášť závažného zločinu úvěrového podvodu hrozilo obžalovanému cizinci pět až deset let vězení. Senát ho potrestal na spodní hranici trestní sazby, ve věznici s dozorem má strávit pět let.

Rozsudek zatím není pravomocný, obhájkyně podala po poradě s obžalovaným odvolání. Pro svého klienta požaduje podstatně nižší trest, protože se podle ní sám stal obětí podvodu. Státní zástupce se práva odvolání vzdal.