Bývalý premiér Mirek Topolánek (vlevo) a obžalovaný bývalý náměstek ministryně...

Bývalý premiér Mirek Topolánek (vlevo) a obžalovaný bývalý náměstek ministryně obrany Martin Barták se zdraví v jednací síni. (31. března 2014) | foto: ČTK

Vylučuji, že by si Barták řekl o úplatek, vypověděl Topolánek u soudu

  • 175
Expremiér Mirek Topolánek odmítl, že by si někdejší první náměstek ministryně obrany Martin Barták řekl v roce 2008 o úplatek v souvislosti s kauzou Tatra. Uvedl to v pondělí během výpovědi u Městského soudu v Praze. Během líčení vypovídal i exposlanec ODS Jan Vidím.

Topolánek popsal setkání se zástupci Tatry v únoru 2008 na střelnici v americkém Centreville, kde si Barták podle obžaloby řekl o úplatek pět milionů dolarů (při současném kurzu bezmála sto milionů korun).

Expremiér uvedl, že se se svým zhruba šestičlenným doprovodem zastavil na střelnici na doporučení české ambasády v USA. V malé místnosti, kde byly ukázky pistolí a pušek, se bavil s americkými byznysmeny. "Vodí vás jako medvěda, u každé skupinky pronesete pár zdvořilostních slov," vypověděl.

Překvapilo jej prý, když se v místnosti objevil bývalý velvyslanec USA v Praze William Cabaniss. "To mě překvapilo a ne mile. Netušil jsem, že je v dozorčí radě Tatry. Požádal mě, abychom mluvili o Tatře," řekl. Dalšího účastníka krátkého rozhovoru, tehdejšího manažera Tatry Duncana Sellarse, nazval agentem.

Topolánek s Cabanissem a Sellarsem krátce promluvil ke konci zhruba pětadvacetiminutového setkání. "Byl jsem nerudný. Ptal jsem se Martina česky: ´Co tady chtějí?´ Bylo to trochu nepříjemné a nezávazné jednání, neměl jsem zájem se o tom bavit. Jednání bylo anomální v tom, že tam neměli co dělat, nebyli tam pozváni. Byla to podivná dvojice s podivným důvodem," doplnil Topolánek.

Barták Topolánkovi překládal, žádné peníze prý nežádal

Krátký rozhovor s dvojicí Američanů označil jako slovní ping-pong. "Nevěděl jsem, co Cabaniss chce. Můžu se domnívat, že se dobrali k informacím o korupci Američanů na českém území. Mohla to být obava z trestného stíhání," řekl.

"Barták se ode mě nehnul, měl za úkol mi případně překládat. Byl tam jako nejvyšší představitel armády. Vylučuji, že by Martin použil korupční nabídku. K žádné korupci nedošlo," vypověděl.

Cabanissovi údajně řekl, že pokud bude Tatra plnit dohodnuté podmínky, nemusí mít obavy, že by česká vláda dělala nějaké nestandardní kroky. Po sérii krátkých rozhovorů si šel tehdy Topolánek zastřílet na střelnici. V té době už tam podle něj zástupci Tatry nebyli.

Tlak Američanů byl nebývalý, tvrdí Topolánek

Topolánek vypověděl, že jeho první vláda po svém nástupu v létě 2006 zdědila řadu rozjednaných armádních zakázek. "Byl to pronájem Gripenů, Pandury a také nepodepsaná, ale schválená zakázka na nákup vojenských vozů Tatra. Ve všech věcech jsme pokračovali," uvedl. Zakázka na prodej tatrovek byla podle něj od začátku problémová.

Tlak americké administrativy kvůli zakázkám Tatra, stíhaček F16 či dostavby Temelína byl podle něj v té době nebývalý. "Tlakům jsme nepodléhali," dodal.

Expremiér ve více než hodinové výpovědi uvedl, že Bartáka považuje za velkého odborníka armáda NATO. "V současné době se nesetkáváme. Každý máme jiné starosti," uvedl. Vztahy s Cabanissem popsal jako nadstandardní. "Byl to jižanský elegán z Alabamy," zmínil.

Barták v reakci na Topolánkovu řeč uvedl, že expremiér vypověděl tak, jak to bylo. Rozcházel se s ním pouze v několika drobnostech, například složení Topolánkova doprovodu při tehdejší cestě do USA a Kanady. Bývalý ministr odmítl, že by mu Topolánek svou výpovědí pomohl. "Nepotřebuji pomáhat. Žádná korupční nabídka ode mě nezazněla," řekl novinářům.

Státní zástupce Dušan Táborský řekl iDNES.cz, že jej Topolánkova výpověď nepřekvapila. "Byla v podstatě neměnná oproti výpovědím v přípravném řízení. Stojí naprosto jednostranně na straně obhajoby," uvedl. Barták Táborského během líčení označil za komunistického prokurátora, který projednáváním této kauzy uštval jeho otce.

Vidím popisoval vyřazení subdodavatele i vztah s Bartákem

Odpoledne vypovídal tehdejší člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím. Exposlanec hovořil zejména o rozladění výboru z toho, že Tatra vyloučila ze zakázky na nákladní vozy pro armádu klíčového českého subdodavetele společnost Praga Hostivař, a to kvůli údajně nekvalitním převodovkám a nápravám. "Všichni jsme se cítili společností Tatra podvedeni," uvedl. K jednání v Centreville pouze řekl, že o něm nic neví.

Vidím uvedl, že Barták je jeden z jeho nejlepších přátel. "Mám k němu lidsky velmi blízko, znají se i naše rodiny," uvedl bývalý poslanec. Bartáka v roce 2004 přivedl do politiky, když z něj učinil svého poradce. Exministr se během jednání

Soud měl v pondělí vyslechnout i tehdejší Bartákovu nadřízenou, exministryni obrany Vlastu Parkanovou. Ze zdravotních důvodů se však omluvila. Líčení bude pokračovat výslechem dalších svědků v úterý v 9 hodin ráno.

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. Peníze údajně požadoval právě po Cabanissovi. Exvelvyslanec i Sellars před dvěma týdny před soudem vypověděli, že si Barták o úplatek řekl (více čtěte zde).

Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž, který se údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.

Soud s Bartákem začal v lednu:

20. ledna 2014


Video