Aleš Hemský (v tmavém) z Ottawy hlídkuje u branky Chicaga.

Aleš Hemský (v tmavém) z Ottawy hlídkuje u branky Chicaga. | foto: AP

Útočníci Michálek s Hemským bodovali u výhry Ottawy nad Chicagem

• 1
Hokejisté Ottawy si v pátek vyšlápli na silné Chicago. Výhru kanadského celku v poměru 5:3 podpořili i čeští útočníci Milan Michálek (1+0) a Aleš Hemský (0+1), po jejichž akci na startu druhé třetiny domácí vedli už 3:0. V dalším zápase uspěl Pittsburgh 2:1 na ledě Columbusu a zajistil si definitivně účast v play-off.

Chicago nastoupilo v hlavním městě kolébky hokeje pouhý den poté, co padlo 0:3 v repríze posledního finále Stanley Cupu s Bostonem. Obhájci stříbrné trofeje si připsali druhou prohru v řadě, přestože vyprodukovali vysoký počet 49 střel.

Češi v NHL:

1. Jaromír Jágr (NJD), 73z. - 60b. (23+37)
2. David Krejčí (BOS), 73z. - 60b. (16+44)
3. Jakub Voráček (PHI), 73z. - 54b. (21+33)
4. Ondřej Palát (TBL), 73z. - 51b. (19+32)
5. Patrik Eliáš (NJD), 58z. - 50b. (17+33)
6. Radim Vrbata (PHX), 72z. - 49b. (20+29)
7. Jiří Hudler (CGY), 67z. - 47b. (16+31)
8. T. Plekanec (MTL), 75z. - 41b. (20+21)
9. Martin Hanzal (PHX), 61z. - 40b. (15+25)
10.M. Frolík (WPG), 73z. - 38b. (14+24)

Hlavní hvězdou večera byl ovšem gólman domácí Ottawy Craig Anderson, jenž se vrátil do akce po zranění. Ve svém prvním startu od 10. března pochytal 46 střel. Senators si nejprve vypracovali vedení 3:0. V zahajovací třetině se prosadili Erik Condra a Cody Ceci, na které už po 23 vteřinách hry druhého dějství navázal Milan Michálek.

U v pořadí 14. trefy českého reprezentanta si připsal asistenci i Aleš Hemský. Ještě před druhým odchodem do kabin se Blackhawks probrali a zásluhou Patricka Sharpa a Mariána Hossy snížili na nejtěsnější rozdíl. Ve třetí dvacetiminutovce ale domácí definitivně rozhodli. Góly Kyla Turrise a Clarka MacArthura navýšily skóre na 5:2, na což Chicago odpovědělo již jen finálním snížením Brenta Seabrooka.

Pittsburgh slaví jistotu účasti v play-off

Co se ve stejný den nepodařilo Chicagu, které nedokázalo bodovat na ledě Ottawy, slavili naopak hokejisté Pittsburghu. Tým nejproduktivnějšího hráče soutěže Sidney Crosbyho ukončil sérii tří porážek, když zvítězil těsně 2:1 v Columbusu.

Po St. Louis, San Jose, Anaheimu a Bostonu se tak Penguins stali v pořadí pátým celkem s jistotou účasti v play-off. Vše podstatné se v utkání odehrálo až ve třetí třetině, kdy nejprve hosté odskočili do dvougólového trháku.

Po přihrávce Crosbyho se prudkou střelou prosadil Chris Kunitz a druhou trefu obstaral z brejku 2 na 1 Beau Bennett. Poslední slovo v zápase patřilo domácímu Mattu Calvertovi, jenž v 57. minutě při přesilovce zkorigoval skóre.

Philadelphia odsoudila Toronto k další porážce

Souboj Philadelphie s Torontem proti sobě postavil týmy, čelící sérii porážek. Domácí Flyers nastupovali po dvou prohrách a kanadský celek nepoznal radost z výhry už dokonce šestkrát v řadě. Po výsledku 4:2 pro domácí se navíc černá série Maple Leafs ještě prodloužila.

Podstatnou roli v tom sehrál kapitán Philadelphie Claude Giroux, autor tří kanadských bodů (1+2). Jeho parťák z útoku Jakub Voráček naopak po čtyřech zápasech, ve kterých posbíral celkem pět bodů (3+2), tentokrát vyšel naprázdno.

Flyers se zlepšili na 85 bodů a z šesté příčky Východní konference si drží odstup od čtveřice 80bodových celků (7. Columbus, 8. Detroit, 9. Washington, 10. Toronto), mezi nimiž se s největší pravděpodobností rozhodne o posledních dvou postupových pozicích. Další v pořadí, New Jersey s 76 body a Ottawa s 74 body, již mají velkou ztrátu.

Philadelphia - Toronto 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
6. Lecavalier, 32. Hartnell, 45. Giroux, 53. Simmonds - 21. Van Riemsdyk, 47. Bolland. Střely na branku: 29:34. Diváci: 19 963.

Columbus - Pittsburgh 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
57. Calvert - 51. Kunitz, 52. Bennett. Střely na branku: 36:31. Diváci: 18 908.

Ottawa - Chicago 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
10. Condra, 20. Ceci, 21. M. Michálek (Hemský), 46. Turris, 51. MacArthur - 31. Sharp, 40. Hossa, 57. Seabrook. Střely na branku: 29:49. Diváci: 18 922.

Dallas - Nashville 7:3 (2:0, 3:2, 2:1)
9. Garbutt, 15. Fiddler, 26. Sceviour, 29. Chiasson, 32. Daley, 48. Ničuškin, 48. Eakin - 23. Hörnqvist, 30. Del Zotto, 42. Nystrom. Střely na branku: 29:28. Diváci: 18 532.

Calgary - NY Rangers 4:3 (2:0, 2:3, 0:0)
5. Colborne, 17. Giordano, 34. Westgarth, 40. Cammalleri - 23. Boyle, 23. Diaz, 26. B. Richards. Střely na branku: 28:41. Diváci: 19 289.

Edmonton - Anaheim 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
5. Gagner, 31. Eberle, 49. Klefborn, 64. Ference - 1. Bonino, 36. Maroon, 56. Perreault. Střely na branku: 23:51. Diváci: 16 839.