Bohumil Hrabal (vpravo) se strýcem Pepinem u fotografa

Bohumil Hrabal (vpravo) se strýcem Pepinem u fotografa | foto: Mladá fronta

Dva pohledy na fenomén Hrabal: podle vědců i štamgastů „od Tygra“

  • 4
Asi málokdo vyvrátí, že Bohumil Hrabal byl jedním z největších českých moderních spisovatelů. Sté výročí jeho narození se slaví podle toho. Vycházejí dvě knihy, pokaždé jinak vyprávějící o jeho životě.

Už několik týdnů se kolem hrabalovského výročí, které si připomínáme právě dnes, točí řada aktivit – výstav, konferencí, vydávání nejrůznějších knih či zvukových nosičů. Vlajkovými loděmi v literárním smyslu jsou dvě velké monografie.

Ta první s názvem Hlučná samota mapuje rok po roce a den po dni Hrabalův život a vydal ji současný držitel autorských práv na spisovatelovo dílo, nakladatelství Mladá fronta.

Druhá se jmenuje Via Hrabal a je k té předchozí jakýmsi protipólem. Pod editorským dohledem Tomáše Mazala na spisovatele pro nakladatelství Novela bohemica vzpomíná bezmála padesátka kulturních osobností nejen od nás, ale i ze světa.

Hlučná samota

Hlučná samota je skutečně výpravnou poctou po všech stránkách. Autoři, literární vědci Petr Kotyk, Světlana Kotyková a Tomáš Pavlíček, si dali obrovskou práci a odhalovali každý detail Hrabalova životaběhu.

Kniha je vlastně jakýmsi kalendáriem, ve kterém se dočteme u konkrétních dat nejen o událostech, které se Hrabala týkají přímo, ale i o těch širších, jež ovlivnily jeho život nebo dílo. Vše je navíc velmi pečlivě zdokumentováno bohatým poznámkovým aparátem.

Stejně podstatnou, ne-li podstatnější složkou knihy jsou vedle textu také fotografie. Čtenář si může prohlédnout mnohé z reálných osobností, které se později staly postavami Hrabalových knih, potažmo podle nich natočených filmů, jako je třeba maminka, tatínek a proslulý strýc Pepin.

Mimořádně zajímavé z dnešního hlediska jsou i dobře čitelné přetisky dokumentů, například nakladatelských smluv, rukopisů s cenzurními zásahy nebo lektorských posudků Hrabalových knih.

Vzpomínají Menzel i Třešňák

Via Hrabal

Via Hrabal je kromě sborníku k poctě spisovateli ze strany jeho obdivovatelů a přátel také zajímavým vzorkem osobností, byť většinu z nich v takovéto knize lze očekávat.

Bez vzpomínek lidí, jako je filmový režisér Jiří Menzel, divadelník Ivo Krobot nebo spolustolovníci "od Tygra" František Dvořák, Ivan Kott či Vlastimil Třešňák, si snad takový projekt ani nelze představit.

Zajímavé, byť nenapsané přímo pro Via Hrabal jsou vzpomínky spisovatelových konkurentů na českém literárním Olympu – Milana Kundery a Josefa Škvoreckého.

Také Via Hrabal je bohatě ilustrována a dokumentární snímky jsou doplněny uměleckými reprodukcemi děl Hrabalových přátel, třeba řadou grafik Vladimíra Boudníka či koláží Jiřího Koláře.

K Bohumilu Hrabalovi jako jednomu z nejosobitějších a v zahraničí také nejvíce překládaných českých autorů jistě ještě nebylo řečeno zdaleka všechno. Dvě knihy, které vycházejí v den jeho nedožitých stých narozenin, však o jeho osobnosti hodně vypovídají.

Další knihy k výročí Bohumila Hrabala

Domácí úkoly
Reprint knihy, jejíž celý náklad byl v roce 1970 skartován. Obsahuje koláž Hrabalových rozhovorů, anketních odpovědí, filozofických úvah i teoretických textů.

Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství
Kerský obyvatel Bronislav Kuba se vydal jednak po stopách Hrabalových literárních postav, jednak připravil rozhovory s osobnostmi, které se podílely na filmové verzi Slavností sněženek.

Rukověť pábitelského učně
Nové české a anglické vydání povídek z "kerského" cyklu.

------

Původní Hrabalovy knihy v elektronické verzi najdete na Knihy.idnes.cz v ceně od 135 Kč

Podívejte se, jak Hrabala vnímají dnešní studenti: