Od Hušáka ke Kellnerovi. O2 areně je deset let

  • 68
Je to právě deset let, co svého času nejmodernější arénu ve střední Evropě slavnostně otvíral mocný šéf Sazky Aleš Hušák. Dnes hala pro 18 tisíc sedících diváků říká pane nejbohatšímu Čechovi Petrovi Kellnerovi a stejně jako před deseti lety vyhlíží hokejové mistrovství světa, které se v Praze koná příští rok.

Skupina PPF, které od loňského podzimu patří, chce do budovy a provozu investovat, ostatně po deseti letech si o to již budova sama říká. "Schválené jsou investice na úrovni celého provozního zisku, což je řekněme kolem 70 milionů, a ty se rozpouštějí postupně," říká Richard Benýšek, předseda představenstva společnosti Bestsport Arena, které aréna patří.

Co bude dál s O2 arénouČtěte v pondělí, 24. 3.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Mění se vstupní turnikety, systém prodeje lístků, bezpečnostní brány a značné peníze půjdou také do tribun, které v příštím roce kromě hokejového šampionátu otestuje také halové mistrovství Evropy v atletice. Patro pro firemní skyboxy navíc brzy získá novou restauraci a otevřený společný prostor.

Ale relikvie, které připomínají éru staré Sazky a jejího někdejšího ředitele Aleše Hušáka, tu nadále zůstávají. Stále je tu nedostavěná takzvaná "malá aréna" v sousedství, bizoní kůže na zdech superluxusního salónku v horním patře, či Hušákova bronzová deska plná sebevědomých frází. "Na byznys areny deska vliv nemá. Pokud to nevadí jemu ani lidem na desce uvedeným, nám také ne," říká Benýšek s tím, že její odstranění není v plánu.

Byla to právě předražená stavba arény a její následné financování, které vedly ke krachu mocné a bohaté Sazky v rukou sportovních svazů. Náklady na výstavbu haly nakonec vystoupaly k osmi miliardám korun, další miliardy pak spolklo samotné dluhové financování stavby. To vše vedlo k tomu, že Sazka se v roce 2011 ocitla v konkurzu. Z ní podnik vykoupili její dva hlavní věřitelé, skupiny PPF a KKCG. Zatímco PPF nakonec zůstala hala, loterii získala KKCG Karla Komárka.