Bývalý šéf pražských komunistů Miroslav Štěpán na snímku z 12. srpna 2011. | foto: ČTK

Zemřel komunista Štěpán, odsouzený za umlčení protestů před Listopadem

Zemřel Miroslav Štěpán, někdejší prominentní člen Komunistické strany Československa. Ve věku nedožitých 69 let podlehl krátké těžké nemoci, uvedla agentura ČTK. Byl symbolem represí rozkládajícího se komunistického režimu proti demonstracím za svobodu v letech 1988 a 1989.

Miroslav Štěpán zemřel poté, co byl začátkem roku hospitalizován a zhruba před dvěma týdny propuštěn z nemocnice, uvedla agentura ČTK. Server Novinky.cz, který na Štěpánovo úmrtí upozornil, napsal, že bývalý politik měl rakovinu.

Komunistický funkcionář se při listopadové revoluci v roce 1989 nechvalně proslavil projevem v pražské továrně ČKD.

"V žádné zemi, ani v rozvojové, ani v socialistické, ani v kapitalistické neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo," prohlásil , Štěpán 23. listopadu, tedy šest dní po brutálním zásahu bezpečnostních složek na Národní třídě a v době, kdy demonstrace nabíraly na síle. Jenže narazil. Lidé začali pískat a skandovat "nejsme děti" a jeho projev zmařili (na projev se podívejte zde).

Na sklonku komunistického režimu vystupoval Štěpán sice jako stoupenec tání v Sovětském svazu (tzv. perestrojky) a reforem, ale také jako zastánce tvrdého postoje k opozici a policejních zákroků proti demonstracím v Praze.

Rok ve vězení

"Pro širokou veřejnost se stal zosobněním represivního kursu komunistického vedení a byl proto pokládán za iniciátora brutálního policejního zásahu na Národní třídě v Praze 17. 11. 1989," uvádí server Totalita.cz.

Politickou dráhu zahájil Štěpán v roce 1974 jako vedoucí tajemník městského výboru SSM v Praze, následně byl mimo jiné prezidentem Mezinárodního svazu studentstva. V roce 1986 se stal tajemníkem městského výboru KSČ v Praze, od dubna 1988 byl vedoucím tajemníkem výboru a od října tohoto roku do 26. listopadu 1989 členem předsednictva ÚV KSČ. V letech 1981 až 1989 byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění.

Koncem listopadu 1989 musel rezignovat na veřejné funkce, v prosinci byl zatčen a obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele v průběhu masových demonstrací v říjnu 1988. Tou dobou se rozklad komunistického režimu začal zrychlovat, brzy přišel například Palachův týden (více o těchto demonstracích se dočtete zde). Soud Štěpána poslal nejprve na čtyři, po odvolání na dva a půl roku do vězení. V říjnu 1991 byl podmíněně propuštěn.

Štěpán je druhým vysokým představitelem komunistického režimu, který letos zemřel. V únoru skonal Vasil Bil'ak, spoluautor zvacího dopisu ze srpna 1968 (více o Bil'akově smrti čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video