Obžalovaní Pavel Kovářík, Lenka Sýkorová a Miroslav Simon (zleva). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Patinu dávala dílům udírna, tvrdí žalobce v kauze padělaných obrazů

  • 5
Udírnu, která dokázala z právě namalovaných obrazů udělat vzácná historická díla v hodnotě statisíců korun, měl podle žalobce na své chalupě na Klatovsku Pavel Kovářík. Ten je spolu s dalšími pěti lidmi obžalovaný z padělání a prodeje obrazů za desítky milionů korun. Šestici hrozí až deset let vězení.

Jak uděláte z právě dokončeného obrazu dílo staré 90 let, které vypadá, jako by jej namaloval třeba Marc Chagall? Když dokážete napodobit styl umělce, obraz namalujete a pak jej dáte na dlouhé hodiny do speciálně upravené udírny.

Podle žalobce měl přesně takovou udírnu své chalupy na Klatovsku Pavel Kovářík, který stojí spolu s dalšími pěti lidmi před soudem v kauze padělání a prodeje obrazů.

"Olejová barva schne až půl roku. Až později mě napadlo, že by se obrazy daly dosušit v nové udírně," vypověděl ve čtvrtek před Krajským soudem v Plzni Pavel Kovářík. O obrazech, které policisté našli u něj v udírně, tvrdí, že si jimi chtěl vyzdobit svoji chalupu.

Zároveň odmítl, že by pro něj spoluobžalovaná malířka Lenka Sýkorová z Plzeňska malovala obrazy, jež později vydávali za dosud neznámá díla světových autorů. 

"Známý z Německa si nechával u nás malovat obrazy. Nejdřív vozil fotografie třeba penzionů nebo koní, které chtěli majitelé namalovat. Pak mě přesvědčil, že v Hamburku je firma, která půjčuje obrazy jen jako dekoraci. Když se tady namaluje obraz a zezadu na plátně nebo kartonu bude, že je to kopie a jen k dekoraci, není to v Německu trestné," hájil se před soudem Kovářík.

V kauze podvodů s padělanými obrazy jsou kromě Kováříka a Sýkorové obžalovaní také Miloslav Jadrný, Miroslav Simon, Petr Sýkora a bývalý policista Jiří Kreuzer. Právě on spolu s Kováříkem podle spisu "šéfoval" celé skupině.

Krajský soud se začal případem zabývat ve středu, jen výslechy obžalovaných jsou naplánované na šest dní.

Podle spisu začali s padělky kšeftovat v roce 2005 a využívali i překupníky. Hned v prvním případě zájemce koupil třicet obrazů za čtyři miliony korun. Prodejci mu přitom tvrdili, že díla může prodat za více než 35,8 milionu korun. Poškozených je ale více než deset, celý spis má 12 tisíc stran.

Obžalovaní u Krajského soudu v Plzni (19.3. 2014)

19. března 2014