Ruští vojáci hlídkují u základny v Perevalném (19. března 2014)

Ruští vojáci hlídkují u základny v Perevalném (19. března 2014) | foto: AP

Rusové chtějí vpadnout na jih a východ Ukrajiny, tvrdí diplomat

  • 1754
Rusko pokračuje v obsazování Krymu a vyhání z poloostrova ukrajinské vojáky. Podle ukrajinského velvyslance při OSN Jurije Klymenka se Rusko chystá zasáhnout i mimo krymský poloostrov a vyslat své vojáky do jižní a východní části Ukrajiny.

"Existují náznaky, že Rusko připravuje plnohodnotnou vojenskou intervenci na východ a jih Ukrajiny," řekl Klymenko. Jeho prohlášení podle agentury Reuters podpořili i další diplomanti.

Před tím, že Rusku Krym nemusí stačit, varoval i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Krym vidím jako jeden prvek ve větším vzorci, v dlouhodobější ruské nebo přinejmenším Putinově strategii," citovala Rasmussena agentura Reuters. "Naší hlavní starostí je teď to, jestli půjde i dále než na Krym."

Rusko v minulých týdnech přesunulo do oblastí při hranicích s Ukrajinou vojenské posily. U 2000 kilometrů dlouhé hranice Moskva pořádá několik vojenských cvičení, která mají prověřit bojeschopnost ruských jednotek "v neznámém cizím terénu".

Krize na Ukrajině

Plány na invazi nicméně ruská diplomacie popírá. "Rusko by nikdy nevpadlo na východ a jih Ukrajiny," reagoval ruský zástupce v OSN na Klymenkovo nařčení. Připomněl také, že se v úterý stejně vyjádřil i ruský prezident Putin, a přečetl připravené prohlášení, které obhajuje dosavadní ruský postup.

Diplomaté zemí Evropské unie, Spojených států a Austrálie podle agentury Reuters nicméně podpořili Klymenka. 

"Navzdory ruským tvrzením o opaku tu nikdy nešlo o ochranu práv etnických Rusů a naopak vždy šlo o ambice jedné země překreslit vlastní hranice," řekl zástupce spojených států Peter Mulrean, který zopakoval, že Rusku hrozí hluboká izolace.

Proruské jednotky postupně obsazují základny

Ruský ministr obrany Jurij Borisov prohásil, že se plány rozvoje ruské armády přizpůsobí "sjednocení" Krymu s Ruskem. "Na poloostrově je třeba vybudovat vojenskou infrastrukturu, aby Krym byl důstojným zástupcem Ruské federace a byl chráněný před všemi možnými zásahy," citovala Borisova agentura ITAR-TASS.

Ve středu ruští vojáci ovládli štáb vojenského námořnictva v Sevastopolu, základnu námořnictva v obci Novoozerne a zařízení pro námořní dopravu v Bachčisaraji.

Podle listu Ukrajinska pravda vojáci 36. ukrajinské brigády ve městě Perevalne začali krymským úřadům dobrovolně odevzdávat zbraně. Příkaz údajně vydal velitel brigády, jeho rozkazu ale uposlechla jen část vojáků (více čtěte zde). 

Krymský premiér Sergej Aksjonov vyzval ukrajinské vojáky na poloostrově, aby složili přísahu věrnosti Krymu, nebo složili zbraně a poloostrov opustili.

Ruský prezident Putin také podle agentury Interfax podepsal dekret, který ukrajinským vojákům, kteří chtějí sloužit v ruské armádě, umožňuje ponechat si svou vojenskou hodnost. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgu touhu sloužit v ruské armádě vyjádřil "vysoký počet důstojníků".

Ruská celní správa mezitím posílila kontroly na hranicích s Ukrajinou, prý kvůli možnému pašování zbraní. Podle agentury Unian je pro ukrajinské zboží už od středy vstup do Ruska fakticky uzavřen. 

Od nočních hodin ruští celníci blokují na všech silničních přechodech bez jakéhokoli vysvětlení odbavování ukrajinských kamionů. "Auta prostě vracejí zpátky, ani je neprohlížejí," citoval Unian jednoho z přepravců. V pohraniční zóně prý panuje chaos, fronty kamionů jsou dlouhé několik kilometrů.

Rusové obsadili ve středu na Krymu sídlo námořnictva:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video