Soud s Martinen Bartákem. Svědek  Duncan Sellars.

Soud s Martinen Bartákem. Svědek Duncan Sellars. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Barták si řekl o miliony, vypověděl u soudu exmanažer Tatry

  • 34
Soudci ve středu vyslechli druhého klíčového svědka v kauze bývalého ministra obrany Martina Bartáka. Bývalý manažer automobilky Tatra Duncan Sellars uvedl, že si Barták řekl tehdejšímu předsedovi dozorčí rady Williamu Cabanissovi o několik milionů za vyřešení problémů při dodávce tatrovek pro českou armádu.

Sallers nejprve shrnul, co se stalo  v únoru 2008 na střelnici v Centreville nedaleko Washingtonu na akci, které se účastnila česká delegace v čele s tehdejším premiérem mirkem Topolánkem.

S ním se Sallers a Cabaniss také setkali. Mluvil Cabaniss, Sallers uvedl, že byl spíše jeho doprovod, a v té době navíc neměl informace o situaci v Tatře. Právě když chtěli projednat problémy automobilky, odkázal je premiér na tehdejšího prvního náměstka ministryně obrany Martina Bartáka.

Ten si podle Sallerse po krátké, spíše zdvořilostní konverzaci řekl o úplatek. Dvojice se s ním vzápětí rozloučila, ještě chvíli setrvala na střelnici a krátce po odjezdu české delegace také odjeli.

Sallers nejprve řekl, že Barták žádal několik milionů dolarů. Na dotaz soudce přiznal, že neví, v jaké to bylo měně. "Odvodil jsem to od toho, že jednání bylo v Americe a on mluvil k Američanům," řekl Sallers.

V popisu událostí se nijak výrazně nelišil od výpovědi bývalého velvyslance Cabanisse. Rozdíl je například v tom, že si Cabaniss nepamatuje, že byl u rozhovoru s Bartákem někdo jiný. Sallers ale říká, že ho Cabaniss na počátku zřejmě představil. (více o výpovědi Cabanisse zde)

Soudce a obhájce exministra Josef Monsport se opakovaně ptali na přesná slova, kterými si v roce 2008 měl Barták v USA o úplatek říci. Poukazovali přitom na drobné rozdíly v Sellarsově předchozích výsleších na policii. Sellars to vysvětlil tím, že možná použil občas jiné slovo, ale základ byl vždy stejný. Barták si podle něj řekl o miliony a nešlo to chápat jinak než jako korupční nabídku.

Státní zástupce se ptal, jak se bývalý ministr při nabídce tvářil. "Nevím, jestli je to vzpomínka, nemám fotografickou paměť. Mám však dojem, že ten výraz byl: je to přeci obchod, takhle se to dělá. Nebylo to žádné šeptání, žádné konspirativní jednání," popsal Sellars. Barták se poté neudržel a rozesmál se.

Jste tunelář, útočil na svědka exministr Barták

Výslech nakonec trval téměř šest hodin. Zejména obhájce měl řadu opakujících se dotazů, kdy rozebíral jednotlivá tvrzení Sellarse při trojici policejních výslechů. Velmi tvrdá byla vzájemná konfrontace mezi Sellarsem a Bartákem. Exministr v jednu chvíli nazval Američana korupčníkem a tunelářem kvůli zakázce, o kterou se Tatra zajímala v Panamě. 

Mluvil i o jeho minulosti v tajných službách, aktivitách v Angole či Nikaragui. O jeho činnosti v International Freedom Foundation, především ve spojení s jeho předchůdcem v čele této společnosti Jackem Abramoffem, který byl odsouzen za uplácení politiků a zpronevěru milionů dolarů.

Sallers uvedl, že s Abramoffem nebyl v kontaktu, pouze po něm převzal funkci. K otázce, zda byl členem CIA, jak tvrdí bývalý šéf Tatry Adams, řekl, že je v některých věcech ze své minulosti vázán mlčenlivostí.

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval peníze. Údajně to bylo pět milionů dolarů (přes 80 milionů Kč).

Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž, který se údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.

Soud s Martinem Bartákem začal v lednu.

20. ledna 2014


Video