Dougie Hamilton z Bostonu padá, Patrik Eliáš z New Jersey jde za pukem.

Dougie Hamilton z Bostonu padá, Patrik Eliáš z New Jersey jde za pukem. | foto: AP

Gól Eliáše na rozjetý Boston nestačil, trefili se i Michálek a Havlát

• 24
V úterý měla hokejová NHL na programu dvanáct zápasů, ve kterých se prosadila šestice Čechů. Nejvíce byli vidět v souboji New Jersey s Bostonem. Hostující Bruins i díky asistenci Davida Krejčího uspěli 4:2 a urvali již své desáté vítězství v řadě. Za Devils, kterým se pomalu vzdaluje naděje na postup do play-off, bodovali Patrik Eliáš (1+0) a Jaromír Jágr (0+1). V dalších duelech slavili vstřelenou branku ještě Milan Michálek a Martin Havlát.

Po nevydařeném floridském turné (prohra 3:5 s Panthers a 0:3 s Tampou Bay) přivítali hokejisté New Jersey na domácím ledě rozjetý Boston. Lídr Východní konference nastupoval ke druhému zápasu ve dvou dnech. Únava se však na jeho výkonu neprojevila a nakonec opouštěl arénu Prudential Center s výsledkem 4:2, zajišťujícím prodloužení vítězné série na deset startů v řadě.

1. David Krejčí (BOS), 69z. - 60b. (16+44)
2. Jaromír Jágr (NJD), 69z. - 59b. (22+37)
3. Jakub Voráček (PHI), 68z. - 49b. (18+31)
4. Radim Vrbata (PHX), 67z. - 47b. (19+28)
5. Ondřej Palát (TBL), 68z. - 46b. (18+28)
6. Patrik Eliáš (NJD), 54z. - 45b. (16+29)
7. Jiří Hudler (CGY), 62z. - 44b. (14+30)
8. Martin Hanzal (PHX), 56z. - 38b. (15+23)
9. T. Plekanec (MTL), 70z. - 37b. (17+20)
10.M. Židlický (NJD), 68z. - 36b. (10+26)

Favorita utkání poslal do vedení v 15. minutě útočník Patrice Bergeron. Na startu druhé třetiny odpovídal při dvojnásobné přesilovce tvrdou ranou Patrik Eliáš. Při pokračující převaze Devils se však naopak prosadili i hosté.

Bruins vrátil vedení bojovník Brad Marchand. Klíčovou akcí celého střetnutí pak byla následující trefa kanonýra Jaroma Iginly, jenž ve 23. minutě navýšil náskok Bostonu na 3:1. Za asistence Davida Krejčího si připsal už svou šestou branku z posledních čtyř zápasů a celkově 26. sezony.

Když z kraje třetí dvacetiminutovky přidal ještě čtvrtý gól hostí Chris Kelly, bylo rozhodnuto. New Jersey dokázalo již jen zkorigovat skóre trefou Travise Zajace z 50. minuty. Bod za přihrávku si připsal i Jaromír Jágr.

"Naše snaha není v rovině s nutností bodovat, aby jsme se mohli posunout na pozice zaručující play-off," hodnotil výsledek kriticky domácí gólman Martin Brodeur. New Jersey je se ziskem 71 bodů na 11. příčce Východní konference a na aktuálně 8. Columbus ztrácí pět bodů. To Boston si díky prodloužení vítězné série upevnil se ziskem 99 bodů vedení v konferenci a atakuje St. Louis (101 bodů) na čele soutěže v boji o zisk Presidentovy trofeje.

Rangers deklasovali Ottawu, Michálek dal svůj 12. gól

Ještě ve složitější situaci než New Jersey jsou v ohledu boje o play-off hokejisté Ottawy. Na bojovné náladě jim navíc poslední výsledek mnoho nepřidá. Skončil totiž debaklem 4:8. Senators nestačili tempu rozjetých Rangers.

Po první třetině přitom ještě disponovali průběžným vedením 2:1. Série čtyř gólů ze druhé dvacetiminutovky však jasně otočila vývoj na stranu newyorského celku, v jehož barvách oslavil nový klubový rekord Henrik Lundqvist. Švédská jednička Rangers vychytala 302. výhru a přeskočila v klubových tabulkách Mika Richtera.

V ofenzivě se za hosty činili především útočníci Derick Brassard (2+1) a Rick Nash (2+0). Alespoň o zmírnění skóre z pohledu Ottawy se svou 12. trefou sezony na startu třetí třetiny zasloužil český reprezentant Milan Michálek.

Havlát se znova připomněl gólem, Luongo kryl 52 ran

Ze sedmi březnových zápasů vytěžil útočník Martin Havlát už čtyři vstřelené branky. Naposledy se prosadil v úterním domácím souboji San Jose proti Floridě, který ovšem skončil překvapivou výhrou Panthers v poměru 3:2.

Hlavním hrdinou duelu byl golman vítězů Roberto Luongo, jenž pochytal 52 střel Sharks. Překonat jej dokázali pouze zmiňovaný Havlát, své osmé branky sezony docílil v přesilové hře z 25. minuty, a Brent Burns. Ten v závěru řádné hrací doby zmírnil vedení hostí na finální podobu skóre. Florida o svém triumfu rozhodla třemi zásahy ze druhé třetiny, kdy se postupně prosadili Brandon Pirri, Quinton Howden a Scottie Upshall.

Montreal šesti góly rozstřílel Colorado

Třetí výhru v řadě oslavili hokejisté Montrealu, když si na domácím ledě poradili výsledkem 6:3 s Coloradem. Utkání bylo výjimečné pro zástupce hostujících Avalanche Patricka Roye, jenž do Montrealu zavítal poprvé v pozici hlavního trenéra týmu NHL.

O tom, že na zápas proti Canadiens, v jejichž dresu dlouho působil v dobách své hráčské kariéry, v dobrém vzpomínat nebude, se zasloužil hlavně rakouský útočník Thomas Vanek. Posila kanadského klubu z Islanders se totiž blýskla hattrickem.

Do statistik se zapsal i český centr Tomáš Plekanec, po jehož přihrávce uzavíral konečnou podobu skóre v 59. minutě útočník Dale Weise.

New Jersey - Boston 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
21. Eliáš, 50. Zajac (Jágr) - 15. Bergeron, 22. Marchand, 23. Iginla (Krejčí), 48. Kelly. Střely na branku: 24:31. Diváci: 16 138.

NY Islanders - Minnesota 0:6 (0:2, 0:1, 0:3)
13. a 57. Moulson, 16. Spurgeon, 37. Granlund, 45. Stoner, 48. Fontaine. Střely na branku: 36:22. Diváci: 14 888.

Pittsburgh - Dallas 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
5. a 42. Crosby, 16. Kunitz, 34. Stempniak, 53. Sutter - 13. Seguin. Střely na branku: 32:33. Diváci: 18 659.

Columbus - Carolina 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
60. Jenner - 4. Gerbe, 23. Loktionov, 38. Dwyer. Střely na branku: 47:20. Diváci: 15 938.

Montreal - Colorado 6:3 (0:1, 2:1, 4:1)
28., 55. a 58. Vanek, 31. Moen, 44. Prust, 59. Weise (Plekanec) - 19. MacKinnon, 30. Talbot, 51. McGinn. Střely na branku: 36:28. Diváci: 21 273.

Ottawa - NY Rangers 4:8 (2:1, 0:4, 2:3)
7. Hoffman, 13. Zibanejad, 42. M. Michálek, 48. Ryan - 9. a 58. Nash, 29. a 45. Brassard, 36. Pouliot, 39. Moore, 40. McDonagh, 43. Stepan. Střely na branku: 39:39. Diváci: 17 326.

Detroit - Toronto 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)
13. a 43. Nyquist, 58. Alfredsson - 49. Gardiner, 59. Van Riemsdyk. Střely na branku: 31:33. Diváci: 20 066.

Philadelphia - Chicago 3:2 v prodl. (2:2, 0:0, 0:0 - 1:0)
6. a 17. Hartnell, 65. Giroux - 3. Shaw, 4. Keith. Střely na branku: 37:25. Diváci: 19 992.

Calgary - Buffalo 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
39. Colborne, 50. Cammalleri, 54. Byron - 14. Stafford. Střely na branku: 26:14. Diváci: 19 289.

Edmonton - Nashville 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
49. a 51. Eberle, 20. Gagner, 29. Nugent-Hopkins, 35. Hall - 39. Bourque. Střely na branku: 30:29. Diváci: 16 839.

Anaheim - Washington 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)
Branky: 4. Lovejoy,
42. Perreault - 3. Ward, 20. Brouwer, 43. Ovečkin. Střely na branku: 45:30. Diváci: 17 174.

San Jose - Florida 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
25. Havlát, 57. Burns - 32. Pirri, 32. Howden, 40. Upshall. Střely na branku: 54:24. Diváci: 17 562.