Barack Obama | foto: AP

Na východ Ukrajiny vyrazí pozorovatelé, Kerry připomněl ČSSR 1968

  • 1001
Na neklidný východ Ukrajiny vyjedou mezinárodní pozorovatelé OBSE, jak navrhli Barack Obama a Angela Merkelová. Chtějí tak předejít dalšímu vměšování Ruska do ukrajinské krize. Americký ministr zahraničí John Kerry zase situaci na Krymu přirovnal k sovětské okupaci Československa v roce 1968.

V Charkovské oblasti na východě Ukrajiny bude v nejbližší době rozmístěno dvacet pozorovatelů OBSE, další zamíří do okolních pohraničních oblastí. 

Tým stejné organizace měl dohlížet také na vývoj na Krymu, jenže ozbrojenci ho na poloostrov nepustili. V jednom případě dokonce zahnali evropské kontrolory střelbou do vzduchu. Nyní mají vstup na východ Ukrajiny povolený od gubernátora.

Moskva mezitím spěšně dokončuje právní akty potřebné k připojení Krymu k Rusku a doufá, že završení ústavního procesu rozšíření Ruské federace bude otázkou několika dnů.

Šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin řekl, že Putin text smlouvy a příslušný návrh ústavního zákona pošle během středy k ratifikaci do Státní dumy. "Ujišťuji ruskou veřejnost, že poslanci s ratifikací těchto dvou historických dokumentů nebudou váhat," řekl Naryškin. "Je to zlom světových dějin a triumf v soupeření dobra a zla." Připojení ve středu posvětil také ústavní soud.

Jen málokdo však pochybuje, že návrhy projdou ústavním procesem bez potíží. Západ kroky Kremlu neuznává a zlobí se. Obama a Merkelová chtějí ruskému prezidentovi zdůraznit, že diplomatické řešení je i nadále možné.

Americký ministr zahraničí Kerry hodnotil Putinovu politiku ještě kritičtěji. Situaci na Krymu přirovnal k sovětskému zásahu v Československu a Polsku v období studené války. "Historie zná komplikované události, jako je Československo roku 1968, kdy údajnými důvody vstupu do země byla ochrana tamních obyvatel," připomněl Kerry na setkání se studenty ve Washigtonu. "Musíte se zeptat Poláků, jak se cítili, když byli 'chráněni' po celé ty roky," citovala ho agentura Reuters.

Moskevské chování na Krymu označil Kerry za "konfrontační a velmi triumfální". Pokud dojde k "anexi" poloostrova, nezbude než uplatnit pravidla mezinárodního společenství, dodal. Není však jasné, jaká pravidla společenství měl na mysli.

Ukrajinští pozorovatelé přijeli do ruského pohraničí

Kyjev, Spojené státy a další západní státy referendum na Krymu, kontrolovaném proruskými a ruskými ozbrojenými silami, považují za nezákonné. Vojenský zásah v oblasti ovšem zatím nechystají. Toho si je vědom i Kreml a jeho příznivci.

Vlivný ruský novinář Dmitrij Kiseljov, který má blízko k Putinovi, ve svém televizní pořadu tento týden prohlásil, že Rusko může jako jediná země na světě změnit USA v radioaktivní popel (více čtěte zde).

Putin podepsal přístupové smlouvy se zástupci separatistického Krymu v úterý. Před tím jasně odmítl tvrzení Západu, že Moskva porušuje svým postupem na Krymu normy mezinárodního práva a ohradil se i proti nařčení z vojenské invaze.

Američané a Evropská unie i tak uvalili na vybraný seznam ruských, ukrajinských a krymských politiků sankce, které jim například neumožní získat víza nebo zmrazí jejich zahraniční konta (více čtěte zde).

Rusové však tvrdí, že je to vůbec netrápí. Například Putinův poradce Vladislav Surkov, jedno z jmen na černé listině, prohlásil: "Je to pro mě velká čest, ale já nemám majetek v zahraničí a americká víza k ničemu nepotřebuji. Poslouchat Tupaca Shakura mohu i tak," zmínil v legraci také amerického rappera.

Dali jste se na temnou stezku, varovaly USA

Ukrajina se kromě odtržení Krymu bojí také o regiony na východě země, kde propukají střety mezi kyjevským a moskevským táborem. Do ruského pohraničí proto přijeli ukrajinští pozorovatelé na inspekci, aby zhodnotili možnosti ruského vojenského zásahu. Podle Moskvy jsou tím letošní kvóty inspektorů OBSE vyčerpány.

Britský premiér David Cameron ve středu prohlásil, že pokud Rusko podnikne další kroky na Ukrajině, měli by spojenci jednat o jeho vyloučení ze skupiny G8.

Americký viceprezident Jose Biden zase po jednání v Litvě oznámil, že USA budou okamžitě reagovat na jakoukoli agresi proti členům Severoatlantické aliance. Během své návštěvy v Litvě rovněž Moskvě vzkázal, že anexe Krymu zavede Rusko na "temnou stezku" směrem k mezinárodní izolaci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue