GÓLOVÝ ÚSMĚV. Ondřej Palát z Tampy Bay přijímá gratulace spoluhráčů po úspěšné

GÓLOVÝ ÚSMĚV. Ondřej Palát z Tampy Bay přijímá gratulace spoluhráčů po úspěšné akci. | foto: Reuters

Palát byl zvolen hvězdou zápasu, v NHL bodoval už popáté za sebou

• 25
Hokejový útočník Ondřej Palát v NHL září. Bodově se prosadil už v pátém zápase za sebou. Naposledy se 22letý rodák z Frýdku-Místku blýskl bilancí (1+1) u výhry Tampy Bay 4:3 nad Vancouverem, za což byl zvolen první hvězdou. Do statistik se v pondělních duelech z Čechů zapsali ještě útočníci Phoenixu, Radim Vrbata a Martin Hanzal. Oba jednou asistovali u vítězství 4:3 v Los Angeles.

Stejně jako Palát v posledních pěti zápasech vždy bodovala i Tampa Bay, které aktuálně se ziskem 81 bodů patří třetí příčka ve Východní konferenci. Český reprezentant se na zmiňovaných úspěších svého celku podílel 9 zápisy (4+5). Zatím poslední body do své série přidal v pondělní partii proti Vancouveru. Tampa potěšila své fanoušky po těsné výhře 4:3 a právě Palát byl zvolen první hvězdou večera.

1. David Krejčí (BOS), 68z. - 59b. (16+43)
2. Jaromír Jágr (NJD), 68z. - 58b. (22+36)
3. Jakub Voráček (PHI), 67z. - 49b. (18+31)
4. Radim Vrbata (PHX), 67z. - 47b. (19+28)
5. Ondřej Palát (TBL), 68z. - 46b. (18+28)
6. Patrik Eliáš (NJD), 53z. - 44b. (15+29)
7. Jiří Hudler (CGY), 62z. - 44b. (14+30)
8. Martin Hanzal (PHX), 56z. - 38b. (15+23)
9. T. Plekanec (MTL), 69z. - 36b. (17+19)
10.M. Židlický (NJD), 67z. - 36b. (10+26)

Poprvé se prosadil v 18. minutě, kdy při přesilové hře asistoval u otevírací branky z hole uzdraveného kanonýra Stevena Stamkose. V úvodu druhé dvacetiminutovky pak s nechtěným přispěním bránícího hráče Canucks sám proměnil brejk 2 na 1.

Po jeho 18. trefě sezony tak Lightning vedli už 2:0 a navíc neřekli poslední slovo. Na třígólový rozdíl totiž těsně před druhým odchodem do kabin zvyšoval Valtteri Filppula.

Vancouver v závěrečném dějství zabral. Tři vstřelené góly mu ovšem na bodový zisk nakonec nestačily, když se v 49. minutě za domácí prosadil ještě Tom Pyatt.

"Máme co zlepšovat. Musíme si počínat chytřeji, když vstupujeme do třetí třetiny za vedení. Navíc proti týmu bojujícímu o play-off, takoví soupeři udělají vše pro obrat," hodnotil utkání kapitán vítězů Stamkos.

Utkání mělo speciální náboj pro hostujícího kouče Johna Tortorellu, jenž s Tampou v roce 2004 vybojoval Stanley Cup. Se zbývajícími hráči z vítězné party si před zápasem zašel zavzpomínat na společnou večeři. V aktuálním působišti ale mnoho důvodů k radosti nemá, když Vancouver padl posedmé z posledním deseti startů a v tabulce Západní konference je až desátý.

Vrbata s Hanzalem asistovali u výhry Phoenixu

Po šňůře osmi triumfů v řadě padli hokejisté Los Angeles už ve třetím navazujícím duelu poté, co v pondělí na domácím ledě nestačili po výsledku 3:4 na Phoenix. Coyotes urvali svou šestou výhru z posledních osmi startů a usadili se na poslední postupové osmé pozici Západní konference s dvoubodovým odstupem na devátý Dallas.

Hostům vyšel skvěle vstup do zápasu. Skóre otevíral v 7. minutě Rob Klinkhammer, jemuž asistovali čeští útočníci Radim Vrbata s Martinem Hanzalem. Druhý jmenovaný centr se vrátil do akce po sedmi vynechaných zápasech kvůli zranění v dolní části těla. O pouhých 63 vteřin později pak zvyšoval na 2:0 využitou přesilovkou Mikkel Boedker.

Kings ovšem rychle nabytá ztráta nepoložila a díky zásahům Tannera Pearsona, Alece Martineze a čerstvé posily z Columbusu Mariána Gáboríka otočili stav ve svůj prospěch. O vítězi ale nakonec rozhodla třetí třetina, ve které Phoenix vstřelil ještě další dvě branky. Vyrovnání na 3:3 nejprve obstaral bek Keith Yandle a rozhodující akci v čase 56:55 předvedl veterán Jeff Halpern.

Boston si hladce poradil s Minnesotou

Dva góly střelce Jaroma Iginly, který skóroval ve třetím zápase za sebou z toho podruhé dokonce ve dvou případech, a 33 úspěšných zákroků proti 34 střelám soupeře v podání gólmana Tuukky Raska stály za výhrou Bostonu 4:1 nad Minnesotou.

Nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu sezony, David Krejčí, tentokrát nebodoval. Radost mu ovšem dělal již devátý triumf Bruins za sebou. O v pořadí desátý dvoubodový zisk bude lídr Východní konference usilovat už v úterý, kdy zavítá na led New Jersey.

St. Louis jako první pokořilo hranici 100 bodů

Pošesté v klubové historii dokázali hokejisté St. Louis pokořit hranici 100 bodů. V letošní sezoně na danou metu navíc dosáhli z pozice průběžných lídrů soutěže jako první. Bluesmani v pondělí porazili Winnipeg 3:1 a se ziskem 101 bodů kralují Západní konferenci a zároveň celé NHL. Nejbližší pronásledovatelé mají bodů 97. Na Západě se jedná o Anaheim a San Jose, Východu pak vládne 97bodový Boston.

O zatím posledním triumfu St. Louis rozhodlo až v závěru řádné hrací doby. U všeho podstatného byl kapitán David Backes. Americký reprezentační útočník nejprve ukončil smírný stav 1:1 využitou přesilovkou z 54. minuty a v čase 58:49 pak ještě do prázdné klece přidal pojistku. Jets nastoupili v brance s Alem Montoyou, jenž zaskakuje za zraněného Ondřeje Pavelce.

Boston - Minnesota 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
24. a 59. Iginla, 32. Eriksson, 48. Smith - 39. Pominville. Střely na branku: 29:34. Diváci: 17 565.

Tampa Bay - Vancouver 4:3 (1:0, 2:0, 1:3)
18. Stamkos (Palát), 27. Palát, 40. Filppula, 49. Pyatt - 46. a 52. Burrows, 56. Hansen. Střely na branku: 30:28. Diváci: 19 204.

St. Louis - Winnipeg 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
54. a 59. Backes, 22. Morrow - 42. O'Dell. Střely na branku: 26:17. Diváci: 16 665.

Los Angeles - Phoenix 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)
18. Pearson, 27. Martinez, 39. Gáborík - 7. Klinkhammer (Vrbata, Hanzal), 8. Boedker, 50. Yandle, 57. Halpern. Střely na branku: 39:28. Diváci: 18 118.