Svědek a bývalý velvyslanec USA v ČR William Cabaniss před jednámím Městského...

Svědek a bývalý velvyslanec USA v ČR William Cabaniss před jednámím Městského soudu v Praze v korupční kauze nákupu vozů Tatra pro českou armádu. (17. března 2014) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Barták si o úplatek řekl, trvá u soudu na svém bývalý velvyslanec USA

  • 54
Bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss trvá na tom, že si mu exministr obrany Martin Barták řekl o úplatek v případě nákupu vozů Tatra pro českou armádu. Cabaniss to prohlásil při pondělním stání u pražského městského soudu, který údajnou korupční kauzu projednává.

Výpověď exvelvyslance Cabanisse je pro případ klíčová, policisté ho označují za jednoho z hlavních svědků. Nejprve to však vypadalo, že Cabaniss k líčení vůbec nedorazí.  Nakonec z USA přiletěl i společně s americkým zástupcem Tatry Duncanem Sellarsem, který má u líčení vypovídat ve středu (více zde).

Bývalý velvyslanec na úvod své výpovědi uvedl, že mu Barták při návštěvě v USA řekl, že za několik milionů může vyřešit problémy mezi firmami Tatra a Praga. "Už si nepamatuji, zda to bylo v dolarech či v korunách," řekl u soudu Cabaniss. "Považoval jsem to za velmi nevhodné prohlášení náměstka ministra obrany. Nevěděl jsem, jak na to mám reagovat a odešel jsem," dodal.

Cabaniss před soudem zároveň uvedl, že na setkání hovořil například s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a dalšími členy jeho delegace.

Barták Cabanissovi poděkoval za to, že dorazil k soudu

Martin Barták u soudu nejprve poděkoval bývalému velvyslanci za to, že přijel. "Nyní si můžeme vyjasnit to, na co tehdy stačily tři minuty a já jsem kvůli tomu nemusel mít zkažený život," řekl Barták, který podle svých slov nejednal korupčně, ale naopak hájil zájmy České republiky a českých firem.

Podle Bartáka získala Tatra zakázku díky slibu, že velká část dodavatelů budou české společnosti. K tomu jí pomohla právě Praga. Později se však obě firmy rozešly a peníze, které jsou ve sporu zmiňovány jako údajný úplatek, měly posloužit k urovnání neshod mezi firmami a hladkému průběhu celé zakázky.

Cabaniss trval na tom, že podle něj to korupční nabídka byla. Uvedl, že nechápe, proč by měli něco platit, když Praga nedodala výrobky, které by byly bez vad. "Vy máte svůj pohled, já mám svůj," řekl Cabaniss Bartákovi.

"Před Bohem jsem čistý," uvedl Barták. Když bývalý velvyslanec uvedl, že on také, pak Barták dodal: "Takže uvidíme před Bohem."

Podobných přestřelek mezi Bartákem a Cabanissem se odehrála celá řada. Zejména v závěru, kdy bývalý ministr nazval Cabanisse lhářem. "Označil jste mě za lháře, jste úplně mimo," reagoval bývalý velvyslanec USA v Česku.

Barták však slova o lži několikrát opakoval a tvrdil, že setkání neproběhlo vůbec tak, jak ho Cabaniss popisuje. "Vaše slovo proti mému, a já mluvím pravdu," reagoval bývalý velvyslanec. A opět rozpoutal výměnu o tom, kdo je ochotný svá slova odpřísahat na bibli a kdo má pravdu.

Po celou dobu však Cabaniss odpovídal klidně. U opakovaných otázek se držel svých předchozích tvrzení a nebál se poukázat na to, že o věci už mluvil. V samotném závěru, kdy soudce ukončil líčení, vstal a celému senátu podal ruku.

Smrž: Nedohodli jste se s redaktorem Kroupou?

Druhý obžalovaný, zbrojař Michal Smrž, neměl na Cabanisse mnoho otázek. Oba potvrdili, že se nikdy nesetkali a výpověď bývalého velvyslance se týkala především exministra Bartáka. 

Přesto Smrž předložil svou teorii. Podle ní manažeři Tatry udělali dohodu s Jankem Kroupou. Ten se v té době věnoval kauze Pavla Stoška, který stál za zakázkou Tatry pro českou armádu (více u Stoškovi zde). Dohoda podle Smrže spočívala v tom, že místo Stoška předhodí Kroupovi Bartáka a Smrže.

"Zaznamenal jste něco v tom smyslu, že pokud panu Kroupovi vyhovíte, bude kauza Stošek vyřešena nebo utlumena?" ptal se Smrž Cabanisse. "Absolutně ne. Nemělo to s tím nic společného," zněla odpověď.

Na závěr se Smrž ptal, jak hodnotí Cabaniss, který byl po svém odchodu z velvyslanectví předsedou dozorčí rady Tatry, působení své a svých kolegů v čele firmy. Cabaniss uvedl, že na začátku to bylo velmi dobré, než přišla krize. "Velmi lituji, jak společnost dopadla. Nejen v České republice má velkou tradici a její výrobky překonávají vše, co je jinde k dispozici. Moc přeji novému vlastníkovi, aby uspěl."

Korupčně by jednal jen šílenec

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval zhruba 80 milionů korun. Penězi si firma měla údajně zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany.

Společně s Bartákem je v případě obžalovaný i majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž, který se podle státního zástupce zase pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za sto milionů korun, později za dvacet milionů.

Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci. "Žádná částka nepadla," prohlásil letos v lednu u soudu Barták. Dodal, že v místnosti, kde měla nabídka zaznít, prý byla řada dalších lidí. "V tomto prostředí by korupční nabídku učinil jenom šílenec nebo sebevrah," dodal.

Proces s Bartákem začal na konci ledna:

20. ledna 2014

,

Nejlepší videa na Revue