Pavel Horváth nedobrzdil svůj sprint za míčem a prorazil reklamy za brankou

Pavel Horváth nedobrzdil svůj sprint za míčem a prorazil reklamy za brankou Slovácka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň klopýtla i doma a Sparta vede o deset bodů. Ostrava je poslední

• 176
Po posledních dvou kolech fotbalové ligy je o novém mistrovi zřejmě rozhodnuto. Obhájce titulu z Plzně pokračuje ve slabých výkonech, nevyhrál třetí soutěžní zápas v řadě a po bezbrankové remíze se Slováckem ztrácí na vedoucí Spartu deset bodů. Lídr měl v Příbrami také potíže, ale nakonec vyhrál 1:0.

Ještě na začátku března dělilo Spartu a Plzeň pět bodů.

Po vzájemném utkání v minulém kole osm.

A nyní, deset zápasů před koncem sezony, deset bodů.

Nejlepší střelci

11 gólů - David Lafata (Sparta)

10 - Josef Hušbauer (Sparta), Franci Litsingi, Aidin Mahmutovič (oba Teplice), Zbyněk Pospěch (Dukla)

Plzeňští se totiž v posledních týdnech trápí, porážky se Spartou a Lyonem (v osmifinále Evropské ligy) se na nich očividně podepsaly. Vždyť Slovácko mělo ve Štruncových sadech spoustu gólových šancí, jen záložník Diviš mohl nastřílet hattrick. Plzeňský kapitán Horváth navíc v páté minutě nedal penaltu.

Ne, tým úřadujícího mistra není v pohodě.

"Nedá se nic dělat, jedeme dál. Už se opakuji, máme náročný program. Hráli jsme po třech dnech. Nechci se vymlouvat, ale je to náročné, ta utkání jdou hned za sebou. Víc práce mají doktoři, maséři a fyzioterapeuti než já," podotkl plzeňský trenér Dušan Uhrin mladší.

Trápili se i sparťané, ale na rozdíl od svého rivala přece jen uspěli. Sedmnácté vítězství v sezoně, šesté v řadě a stále ani jedna porážka.

To všechno se musí fanouškům Sparty náramně líbit, ne tak už sobotní výkon svěřenců trenéra Vítězslava Lavičky na půdě outsidera. Ano, příbramské hřiště nemají Letenští rádi, mnohokrát tu remizovali, přesto se od nich čekalo víc.

Domácí Řezníček spálil dvě velké šance, další pak bývalý sparťan Zápotočný. A právě jeho zákrok rozhodl - deset minut před koncem v pokutovém území seslal k zemi Hušbauera a z následné penalty dal jediný gól zápasu kapitán Lafata. Byla to jeho 133. ligová branka, čímž vyrovnal rekord sparťanské legendy Horsta Siegla v samostatné české lize.

V tomto ročníku stále neporažená Sparta si pořádně oddechla, v Příbrami měla namále. "Ukázalo se, že náskok před Plzní ještě není definitivní, protože nás čekají další těžké překážky jako dnes Příbram. Utkání jsme protrpěli, ale ukázala se naše vůle jít za vítězstvím," řekl sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

6 Dukla 19 8 6 5 23:19 30

Slavia zvítězila poprvé pod nizozemským trenérem Alexem Pastoorem. Doma vyhrála potřetí za sebou výsledkem 2:1, tentokrát si v Edenu poradila s nováčkem ze Znojma. Slávisté si vytvořili hodně šancí, přesto ještě v 80. minutě hráli 1:1. Právě tehdy rozhodl svým druhým gólem zápasu kapitán Karel Piták.

Červenobílí odehráli na jaře první zápas bez vyloučení a poskočili z třináctého na deváté místo. "Nemyslím si, že hráči podali lepší výkon než při minulé prohře v Teplicích. I tam jsme hru víceméně kontrolovali," poznamenal Pastoor.

Jihlava dokázala bodovat ve třetím ze čtyř jarních kol, nasbírala v nich pět bodů. Na druhou stranu přišla na dobu neurčitou o brankáře Blažka, jenž si poranil achilovku.

Jablonec napravil debakl se Znojmem. Olomouc na jeho hřišti sice vyrovnala tři minuty před koncem, ale v poslední minutě vstřelil gól na 2:1 z penalty Loučka. Sigma tak nevyhrála na Střelnici už devět let - osm zápasů v řadě - a klesla o jednu příčku na jedenácté místo.

Premiéra trenéra Luďka Klusáčka u fotbalistů Bohemians 1905 vyšla na jedničku. Klokani díky trefě útočníka Lietavy zdolali čtvrtý Liberec 1:0 a ukončili tak dlouhé čekání na výhru - doposud vyhráli naposledy v září v Ostravě, od té doby nezískali tři body jedenáct kol.

"Pro nás bylo hrozně důležité v tomhle zápase uspět, protože jsme potřebovali nějakým způsobem smazat bodový rozestup na spodku tabulky," uvedl Klusáček.

A protože Baník remizoval v Brně 0:0, má stejně jako Bohemians 17 bodů, ale horší skóre, a proto klesl na chvost tabulky. Na Příbram a Brno ztrácejí nejhorší celky ligy dva body.

Třetí Teplice vydřely gólem v 72. minutě remízu 1:1 v Jihlavě. Venku nevyhrály popáté za sebou, ale díky prohře Liberce se jejich odstup na příčce zaručující předkolo Evropské ligy zvětšil na tři body.

Před Liberec se dostala čtvrtá Mladá Boleslav, která porazila Duklu 1:0.