Puk má pod kontrolou Vladimír Sobotka ze St. Louis, za ním číhá Ryan

Puk má pod kontrolou Vladimír Sobotka ze St. Louis, za ním číhá Ryan Nugent-Hopkins z Edmontonu. | foto: Reuters

Tlustý dal vítězný gól při kanonádě proti Neuvirthovi, Sobotka zazářil

• 7
Hokejový brankář Buffala Michal Neuvirth čelil na ledě Caroliny vysokému počtu 55 střel, z nichž jen tři prošly za jeho záda. Domácí zvítězili 4:2 a o rozdílovou trefu se v 54. minutě zasloužil Jiří Tlustý. Dařilo se rovněž navrátilci po zranění Vladimíru Sobotkovi, jenž bilancí (1+2) výrazně podpořil výhru St. Louis 6:2 nad Edmontonem. Útočníci Ondřej Palát (0+1) a Tomáš Fleischmann (1+0) pak ještě bodovali ve floridském derby.

Při své premiéře za Buffalo po nedávném přestupu z Washingtonu čelil Neuvirth 44 střelám v souboji s Floridou. Předvedl 42 zákroků a nezabránil tehdy porážce 0:2.

Obdobně tomu bylo i při jeho druhém startu s novými spoluhráči. Tentokrát s mladým týmem okupujícím poslední místo ligové tabulky zavítal na led Caroliny, která vyprodukovala dokonce 55 střeleckých pokusů a odměnou jí byla výhra 4:2.

Sabres tak padli počtvrté v řadě a popáté z posledních šesti zápasů. Proti Hurricanes přitom hned ve dvou případech odskočili do vedení. Úvodní gól Tylera Ennise z 11. minuty však ještě v první třetině vymazal Jeff Skinner a na trefu Drew Stafforda z 49. minuty odpovídal vyrovnáním na 2:2 v přesilové hře Alex Sjomin.

Rozhodující akce střetnutí se pak zrodila až v 54. minutě, kdy přesnou ranou švihem z pravého kruhu využil zakrytého výhledu Neuvirtha český útočník Jiří Tlustý. Byla to jeho 12. branka sezony. V poslední minutě střelou do prázdné klece Buffala ještě pojistil výsledek Nathan Gerbe.

"Hodně jsme je zatlačili, Michal ale chytal skvěle. Bylo těžké ho dnes překonat. Naštěstí se nám to ve třetí třetině podařilo zlomit a za oba body jsme hodně rádi," řekl po zápase spokojený autor rozdílové branky Tlustý.

Sobotka si osladil návrat třemi body

Po dvanácti vynechaných zápasech NHL vinou zranění levého kolene, které jej připravilo i o start na olympiádě v Soči, se do akce vrátil útočník Vladimír Sobotka.

Jeho St. Louis z pozice vedoucího týmu Západní konference a zároveň i celé NHL na domácím ledě přivítalo Edmonton a výsledkem byla drtivá výhra favorita 6:2, na níž se Sobotka podílel hned třemi body (1+2). Za svůj výkon tak byl právem oceněn jmenováním první hvězdou zápasu.

"Hrál jsem to jednoduše. Bylo to o načasování. Jak zápas postupoval, tak jsem se pomalu do toho dostával a zrychloval tempo," řekl novinářům český útočník, jenž si tři body z jednoho utkání odnesl již popáté v kariéře v NHL.

26letý centr nejprve v závěru první třetiny svým osmým gólem sezony srovnával průběžné skóre na 1:1 a následně asistoval u zásahů spoluhráčů Vladimira Tarasenka na 2:1 a Alexe Pietrangela na 3:2. Gól posledně jmenovaného ofenzivně laděného obránce byl v zápase tím rozdílovým. Po něm se však ještě prosadili T.J. Oshi a dvougólový Jaden Schwartz.

Tým Blues kraluje NHL s 97 body před druhým Anaheimem (93 bodů) a rovněž 93bodovým San Jose. Také vedoucí tým Východní konference z Bostonu má aktuálně na kontě 93 bodů.

Palát s Fleischmannem bodovali ve vzájemném duelu

Čtvrteční floridské derby nabídlo divákům v aréně Tampa Bay Times Forum devět brankových situací, z nichž pět bylo v podání domácích Lightning. Kromě výhry 5:4 nad Panthers fanoušky potěšil i první bodový příspěvek rekonvalescenta Stevena Stamkose a posily z Rangers Ryana Callahana.

Stamkos, jenž kvůli zlomenině nohy vynechal 45 zápasů a přišel i o turnaj v Soči, ve čtvrtek naskočil ke svému čtvrtému startu po ukončení marodky a s bilancí (1+1) zaznamenal své první body po návratu na led. Callahan, jenž do Tampy přestoupil v rámci výměny Martina St. Louise do Rangers, si připsal pro změnu premiérovou trefu v novém dresu. Přihrával mu na ni Ondřej Palát, díky čemuž si prodloužil bodovou sérii na tři utkání za sebou.

Také v hostujícím dresu se prosadil český útočník, když už ve 2. minutě otevíral skóre duelu při přesilové hře Tomáš Fleischmann. Po čtyřech vynechaných partiích kvůli zranění levé nohy se do sestavy Tampy vrátil řízný obránce Radko Gudas. Odehrál necelých dvacet minut čistého hracího času a statistici mu napočítali hned deset bodyčeků.

Boston - Phoenix 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
6. Chára, 18. Iginla - 49. Korpikoski. Střely na branku: 20:22. Diváci: 17.565.

Carolina - Buffalo 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
14. Skinner, 52. Sjomin, 54. Tlustý, 60. Gerbe - 11. Ennis z tr. střílení, 49. Stafford. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Buffalo celé utkání, inkasoval tři branky z 54 střel a úspěšnost zásahů měl 94,44 procenta. Střely na branku:55:23. Diváci: 13.654.

Columbus - San Jose 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)
6. Johansen, 24. Umberger, 56. Wisniewski - 11. a 46. Marleau, 41. Nieto, rozhodující sam. nájezd Pavelski. Střely na branku: 38:27. Diváci: 13.851.

Tampa Bay - Florida 5:4 (2:2, 2:0, 1:2)
6. Salo, 9. Kostka, 33. Callahan (Palát), 39. Johnson, 51. Stamkos - 2. Fleischmann, 6. Howden, 59. Upshall, 60. Pirri. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18.324.

St. Louis - Edmonton 6:2 (1:1, 1:1, 4:0)
45. a 53. Schwartz, 19. Sobotka, 26. Tarasenko (Sobotka), 41. Pietrangelo (Sobotka), 48. Oshie - 8. Perron, 39. Fraser. Střely na branku: 37:25. Diváci: 18.084.

Minnesota - New York Rangers 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 14. Niederreiter, 42. Parise - 24. Stepan. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18.885.

Los Angeles - Toronto 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
2. Gáborík, 17. Kopitar - 19. Phaneuf, 24. Gunnarsson, 46. Raymond. Střely na branku: 41:29. Diváci: 18.319.