Superpapež. Papež František zatím sklízí obdiv, z konzervativních kruhů ovšem

Superpapež. Papež František zatím sklízí obdiv, z konzervativních kruhů ovšem moc ne. | foto: Profimedia.cz

Církev je jako polní nemocnice, soudí František po roce v úřadě

  • 28
Přesně před rokem vystoupal nad Vatikánem bílý dým, který oznámil, že katolický svět má nového papeže. Zvolil prosté jméno František a svým pokorným a spontánním chováním si za rok získal miliony obdivovatelů. Dostal se na titulky světových časopisů, sám se však přehnané slávy zdráhá.

Kousek od svatopetrského náměstí, v uličce vydlážděné kočičími hlavami, na nichž se podepsal zub času, se na jednom z domů před časem objevilo nové grafitti. Je na něm obrýlený muž v bílé klerice v klasické pozici Supermana v letu.

František z Assisi

František vykročil ve šlépějích světce z 13. století, jenž na kolorovaných svatých obrázcích zapadlých ve starých modlitebních knížkách bývá vyobrazen s ptáčky a rostlinami. Traduje se, že když k Františkovi (1182-1226) přišel Bůh, zvěstoval mu, že jeho posláním bude chudoba. František zahodil zdobený šat, obékl roucho žebráka a začal kázat svým bližním. Ti ho ale neposlouchali, velebení prostého života je dvakrát nemotivovalo. A tak se František uchýlil do přírody a začal kázat zvěři.

Později získal následovníky, kteří poselství o chudobě jako cestě k Bohu přijali za své. Současný papež František volá po tom samém, po solidaritě, která se podle něj vytrácí v našem uspěchaném světě.

Tím mužem je papež František a obrázek na zdi je více než výmluvný. Jezuita argentinského původu, který byl loni zvolen 266. pontifikem, totiž boří zažité představy o zkostnatělé katolické církvi a získává si přízeň věřících i nevěřících z celého světa. A to v době, která Vatikánu - kvůli mnoha skandálům - příliš nepřeje.

Pouhý rok od chvíle, kdy poprvé zamával davu věřících z Apoštolského paláce, se ze sedmasedmdesátiletého duchovního stala světově proslulá morální celebrita, kterou mnozí touží spatřit na vlastní oči. Podle zahraničních agentur František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, přilákal během uplynulého roku na své generální audience ve Vatikánu přes dva miliony lidí, čtyřikrát víc než o rok dříve jeho předchůdce Benedikt XVI.

A nejen to. Papež, který si mnohé získal svým skromným a spontánním chováním a snahou pomoci těm nejchudším a nejslabším, se v minulých měsících stal nejvyhledávanější "politickou" osobností na internetu. Dostal se také na titulní stránky časopisu Time nebo třeba Rolling Stone, což se dosud nikdy nestalo. Jeho tweety v devíti jazycích sleduje dvacet milionů lidí, z nichž mnozí v Boha nevěří.

Papež František je známý i svým skromným a přátelským chováním. Neváhal třeba vzít svého známého do papamobilu:

9. ledna 2014

Církev jako polní nemocnice

Nenápadný Argentinec, první jezuita na Petrově stolci, se však téhle světské slávě spíše brání a je znát, že mu není příliš po chuti.

"Vykreslovat mě jako Supermana, nebo nějakou takovou hvězdu, mě vlastně uráží," řekl tento týden italskému listu Corriere della Sera. "Jsem člověk, který se směje, tiše pláče, má své přátele, zkrátka jako kdokoli jiný. Prostě normální člověk," řekl pontifik, který se rozhodl strávit první výročí v čele církve v ústraní Albanských hor nedaleko Říma.

"Prosím, modlete se za mě," vzkázal prostřednictvím sociálních sítí věřícím, z nichž mnozí by jistě zaplnili svatopetrské náměstí, aby se papežem oslavili rok na Svatém stolci. František však nynější čas věnuje předvelikonočnímu, postnímu rozjímání.

Odložil červené střevíce

František si vybral jméno po skromném světci z Assisi, které dosud žádný papež nenosil, navíc k němu odmítl přidat římskou jedničku. Už jen tím naznačil, jak si představuje své budoucí počínání v nejvyšším úřadu katolické církve.

Skoncoval s honosným životem nejvyšších církevních hodnostářů. Po svém zvolení neodjel ze Sixtinské kaple papežskou limuzínou, ale autobusem s ostatními kardinály. Odmítl se přestěhovat do papežských komnat v Apoštolském paláci, ale zůstal v jednom z pokojíků v domě sv. Marty. A vzdal se i tradičních červených střevíců svatých otců. Místo toho nosí klasické polobotky.

Papežovo PR

Usměvavý a skromný pontifik si za rok získal nečekaně mnoho příznivců, což se do jisté míry připisuje i umu jeho poradce pro styk s veřejností Chrise Burkeho. Třiapadesátiletý Američan, který dříve působil v televizní stanici Fox a pracoval pro časopis Time, kupříkladu Františkovi založil účet na Twitteru a vůbec dokáže mediálně propagovat téměř každý jeho krok. Navíc má smysl pro humor. Když před rokem zvažoval, zda "vzít" práci pro Vatikán, nebo dělat PR manažera jednoho známého fotbalového klubu, řekl že "sice přišel o nedělní lístky na fotbal, ale zas má velmi dobrá místa v kostele na Velikonoce a Vánoce".

František zkrátka dokázal lidi oslovit. I tím, že se často obrací k nevěřícím, k členům jiných církví a navazuje kontakty s obyčejnými lidmi. A vyzývá kněží a církevní hodnostáře, aby "vyšli z izolace svých kostelů a kazatelen a sloužili chudým".

Sám se snaží jít příkladem. Loni krátce po svém zvolení překvapil, když na Zelený čtvrtek sloužil mši v nápravném zařízení pro mladistvé a během obřadu umyl a políbil nohy dvanácti delikventům. Později svět oblétly fotografie, na nichž papež objímá těžce postiženého muže zdeformovaného mnoha nádory.

"Vídím jasně, že církev dnes nejvíce potřebuje schopnost hojit zranění a rozehřívat srdce věřících," řekl v jednom v rozhovoru, který zveřejnilo Radio Vaticana.

"Vidím církev jako polní nemocnici po bitvě. Je zbytečné ptát se zraněného, zda má zvýšenou hladinu cholesterolu či cukru! Je třeba léčit jeho rány. Potom můžeme mluvit o všem ostatním. Hojit zranění, hojit rány...A je třeba začít zezdola," dodal papež volající po zásadní reformě katolické církve.

Na druhou stranu papež František není žádným liberálem, drží se konzervativních hodnot katolické církve stejně jako jeho předchůdce. Má kupříkladu jasný názor na antikoncepci, kterou odmítá. Za jeho pontifikátu se také zřejmě nezačne jednat o zrušení celibátu kněžích. A církev docela jistě v příštích letech nepromění svůj odmítavý postoj k homosexualitě, byť František v této souvislosti před časem řekl "kdo jsem já, abych někoho soudil".

Podívejte se, jak se papež František ujal úřadu:

19. března 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video