Roman Paulus získla michelinskou hvězdu na rok 2012 i 2013. | foto: www.alcron.cz

Michelinští komisaři přitvrzují. Zůstanou Česku prestižní hvězdy?

  • 12
Špičkoví čeští šéfkuchaři se dnes dozvědí, zda uhájili, dostali nebo ztratili prestižní hodnocení v michelinském gastronomickém průvodci pro Evropu. Jisté není nic, jen to, že Michelin zavelel k novému způsobu hodnocení. Do restaurací vyslal více komisařů a přibral i uznávané experty ze sociálních sítí, aby se přiblížil mladým.

Nové vedení v čele s dlouholetou britskou komisařkou Rebeccou Burr je aktivnější. Modernizuje se a navíc chce prestižní, avšak konzervativní značku, přiblížit mladým nejen v mobilních aplikacích, ale i tak, že zve k hodnocením i některé zahraniční nejpopulárnější "foodblogery".

Letos se průvodce Main Cities in Europe zaměřil více na severské země, ale zdá se, že i Praha zažila v posledním roce hotový nájezd michelinských komisařů. "U nás se představil jen jeden, ale bylo jich tady určitě víc," odpovídají shodně na dotaz MF DNES takřka všichni ocenění šéfkuchaři.

Odhadují to správně, hodnotitelé zůstávají v anonymitě. "Většinou se jednou za rok jeden představí, zajde se podívat do kuchyně a poptá se, co je nového," říká ze zkušenosti Jan Punčochář, kuchař a spolumajitel restaurace Le Terroir, stálice kulinárního nebe. Té mnozí přejí hvězdičku, avšak stále má "jen" Biba. Tak se ve francouzštině jmenuje známý maskot výrobce pneumatik a v průvodci označuje vynikající jídlo za relativně dostupnou cenu, rozumějme však i tisíc korun za večeři.

O větším počtu návštěv mluví i Daniel Cahel, mluvčí české pobočky Michelina. "Zatímco obvykle do Česka zavítalo méně než deset komisařů za rok, v posledním roce jich bylo násobně víc. Navíc přijeli ochutnat v každé roční době. Je tedy možné, že budou hodnotit přísněji," popisuje mluvčí a naznačuje: "Dají se čekat změny."

Kuchaři Paulus a Sahajdák obhajují třetí hvězdu

Nervy mají napjaté zejména dva držitelé hvězdiček: Roman Paulus z restaurace hotelu Alcron a Oldřich Sahajdák z restaurace La Dégustation. Oba dostali po hvězdičce už v roce 2012 - poprvé v historii za českou kuchyni - a loni ji uhájili. Zároveň se v rostoucím zájmu stala i jejich komerční značkou.

Roman Paulus například pomáhá v reklamní kampani řetězci Lidl vylepšit pověst u lidí, kteří hledí nejen na cenu, ale i na kvalitu.

Podívejte se, jak se Paulus loni radoval z obhájení michelinské hvězdy:

14. března 2013

Napjatí jsou však i držitelé značky Bib Gourmand. Mají je kromě zmíněného Le Terroir i restaurace Aromi, Aureole, Divinis, Sansho a SaSaZu. "Přineslo to nám i hostům velice dobrý pocit. Z dobré restaurace je značkovější, bylo to příjemné," chválí si loňské ocenění Jiří Král, šéfkuchař Aureole z 27. patra pražského mrakodrapu na Pankráci. Aureole nabízí tříchodové denní menu za 390 korun, pětichodové za 590 a většinou se bez rezervace nelze na oběd dostat. Ze třiceti stoupl počet poledních hostů na padesát, může to však být i vlivem odeznívající krize.

"Nejde říct, že se s Bibem přímo zvedl kšeft, ale lidé o tom mluvili. Kdybychom měli otevřeno deset let, jeho vliv bychom poznali lépe, ale my máme otevřeno třetím rokem a letošní leden a únor je zatím nejlepší," pochvaluje si Král.

Podnik s výhledem nyní láká i více zájemců o práci. Není to však tak snadné. "Já sám jsem svého syna vyhnal do Anglie do michelinské restaurace, kde dvě třetiny zaměstnanců dělají za byt a stravu. To u nás asi nikdy nebude, tady kuchaři očekávají horentní výplatu. Říkám jim, že ty peníze dostat můžou, až budou něco umět," dodává Král.