Michail Chodorkovskij během přednášky na Polytechnickém institutu v Kyjevě (10. března 2014) | foto: Reuters

Braňte svou zemi se zbraní v ruce, vyzval Ukrajince letitý Putinův sok

  • 921
Někdejší ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij vyzval Ukrajince, aby svou vlast bránili se zbraní v ruce. Události v zemi podle něj mají celosvětový dosah a mohou vést ke změně evropské politiky. Nedávno propuštěný prominentní vězeň ruského prezidenta Vladimira Putina to v pondělí řekl v projevu na kyjevském Polytechnickém institutu.

"Ne všichni to zatím pochopili, ale po Jaltské konferenci poprvé přehodnocujeme strukturu Evropy," prohlásil Chodorkovskij s odkazem na spojeneckou konferenci z roku 1945, která rozhodla o uspořádání kontinentu po druhé světové válce.

"Jsem rozhodným stoupencem budování Ruska jako právního, demokratického a národního státu s občanskou společností a stejné snahy podporuji i na Ukrajině," řekl Chodorkovskij kyjevským studentům. "Pokud své krajany vyzývám, aby bránili ruskou zemi na severním Kavkazu, a to se zbraní v rukou, pak stejnou výzvu jsem povinen adresovat i ukrajinskému lidu," zdůraznil.

Expanzí na Krym, jejímž cílem je buď anexe nebo vytvoření loutkového státu typu Abcházie nebo Jižní Osetie, "ruská vláda rázně opustila rámec mezinárodního práva", řekl Chodorkovskij. Postavila proti sobě větší část mezinárodního společenství a uchýlila se "k praxi řešení územních sporů 19. století". Tento krok podle ruského miliardáře "bude mít ty nejvážnější následky jak pro samotné Rusko, tak pro celý svět".

Chodorkovskij přicestoval na Ukrajinu v neděli a hned po příletu navštívil kyjevské náměstí Nezávislosti, centrum únorové protivládní vzpoury. V projevu ke shromážděným Ukrajincům prohlásil, že za únorovým policejním násilím na Majdanu je Moskva. Použití síly proti opozičním davům podle něj "požehnaly ruské úřady" (více o jeho vystoupení na hlavním kyjevském náměstí najdete zde).

Krymský parlament pozval pozorovatele OBSE na referendum

Proruské vedení Krymu současně v pondělí pozvalo pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ke sledování nedělního referenda o připojení k Rusku. Podle ruské agentury RIA Novosti odeslal autonomní krymský parlament pozvání do Švýcarska, které nyní OBSE předsedá. V minulých dnech vojenské pozorovatele OBSE ruská armáda a krymské domobrany na poloostrov nepustily a od administrativní krymské hranice je o víkendu zahnaly střelbou.

V Moskvě v pondělí demonstrovali Rusové podporující připojení Krymu k Rusku:

Obyvatelé Krymu se mají v neděli v referendu vyslovit, zda si přejí dosavadní autonomii v rámci Ukrajiny, či zda dávají přednost připojení k Rusku (více o tom, že referendum tak či tak přinese změnu, čtěte zde). Vzhledem k početní převaze ruskojazyčných obyvatel podle médií není o odtržení od Ukrajiny pochyb. Ruský parlament mezitím připravuje zákon, který následně ruskou anexi legalizuje.

Podle informací ruských státních médií byli už na nedělní referendum pozvání pozorovatelé z Ruska, kteří pozvání přijali, a rovněž Běloruska, jejichž stanovisko zatím není známo.

Vojenská mise OBSE, v níž jsou i dva Češi, se od minulého týdne neúspěšně pokouší proniknout na Krym, aby tam zkontrolovala ruské a ukrajinské vojenské objekty. V příjezdu pozorovatelům na severní administrativní hranici zatím pokaždé zabránili neoznačení ozbrojenci, kteří o víkendu dokonce na výstrahu zahájili palbu do vzduchu. Mandát pozorovatelům OBSE vyprší v úterý.

Moskva i krymské proruské úřady tvrdí, že vojenští pozorovatelé OBSE musejí o inspekci požádat krymské úřady. Podle platných mezinárodních dohod je ale partnerem OBSE Kyjev.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video