Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videu zveřejněném v říjnu roku...

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videu zveřejněném v říjnu roku 2013. | foto: koláž iDNES.cz

Věříme, že se naše dcery najdou. Od zmizení Češek v Pákistánu uplynul rok

  • 439
Rodiny dvou Češek, které před rokem unesli v Pákistánu neznámí ozbrojenci, věří, že se ženy najdou. Uvedly to ve čtvrtek ve společném prohlášení. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká zmizely v pákistánské provincii Balúčistán 13. března 2013. Poslední informace, která vypovídá o jejich psychickém a fyzickém stavu, je z loňského srpna.

Rodiny dívek ve čtvrtek odpoledne zveřejnily prostřednictvím tiskové agentury ČTK společné prohlášení.

"Věříme, že nalezneme cestu, aby se vše posunulo správným směrem a holky byly brzy zase s námi. Jsme velmi vděční za veškeré projevy podpory a moc si jich vážíme," píší.

Celé prohlášení rodin

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají a kteří se v případě Toničky a Haničky angažují. Věříme, že nalezneme cestu, aby se vše posunulo správným směrem a holky byly brzy zase s námi. Každý rodič si umí představit obavy a nejistotu, kterou po celý rok odloučení prožíváme. Jsme velmi vděční za veškeré projevy podpory a moc si jich vážíme.

Zdroj: ČTK, 13. března 2014

České úřady ani po roce od zmizení Hany Humpálové a Antonie Chrástecké nezveřejňují informace, které by se únosu týkaly.

"Omlouvám se, ale informace o této kauze nemůžu podávat," uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělní SMS. Ani tiskový odbor tohoto resortu nebyl sdílnější. "Je to stále bez komentáře," řekl iDNES.cz David Frous.

Prezident Miloš Zeman v polovině října sdělil, že Česko vyjednává o propuštění dívek. Dodal také, že se nacházejí na území mezi Pákistánem a Afghánistánem (více o Zemanových slovech čtěte zde).

Nový velvyslanec Pákistánu v ČR Tadžammul Altáf v lednu sdělil v rozhovoru s ČTK, že Pákistán případ nadále řeší na všech úrovních včetně prezidentů a že si vyměňuje s českými úřady informace. Uvedl, že zatím není známo, kde unesené jsou.

Asi nejde vše tak, jak by mělo, míní expert

"Doba, jež uplynula, není tou, která by nás měla povzbudit v tom, že věci jdou úplně dobře. Spíš se obávám, že ne vše funguje, jak by mělo," domnívá se bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor. "To nutně neznamená, že stát se nesnaží. Může to být důkazem toho, že jde o složitý případ a únosci samotní jsou velmi opatrní, protože celá věc pro ně může skončit smrtí," dodal.

Podle něj to zároveň ukazuje, že samo Česko nemá na Pákistán žádnou velkou páku. Přitom bez jeho spolupráce se řešení neobejde.

"Lze očekávat, že dívky velmi trpí. Neumím si představit, co by se muselo stát, aby byly v lepším stavu, než v jakém jsme je viděli na videu ze srpna. Soucit s jejich stavem je tedy na místě," dodal Šándor.

Podle něj je Pákistán zemí, která má velké problémy s vnitřní bezpečností. "Nebude to znít nejlépe, ale unesené dívky nemohou představovat žádnou velkou agendu pro lidi v zemi, kde velmi často dochází k sebevražedným útokům s desítkami mrtvých. Takže se obávám, že tento případ není pro pákistánskou stranu prioritou. A podtrhuji, že bych byl velmi rád, kdybych se pletl," dodal Šándor.

Zmizely před rokem

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se loni na jaře vydaly na cestu do Indie, kde chtěly pobýt necelé dva měsíce. Do země však nedocestovaly. V pákistánské provincii Balúčistán je 13. března 2013 unesli neznámí ozbrojenci. Nepomohlo jim ani to, že je doprovázel ozbrojený strážce (více o okolnostech únosu čtěte zde).

"V 15:25, cca po 120 km, byl jejich autobus zastaven skupinou ozbrojených mužů, část z nich měla oficiální vojenské uniformy. Pět mužů přistoupilo k autobusu zprava, dva zleva a tito dva poté vstoupili do autobusu. Odebrali strážci jeho zbraň a vyvedli dívky i strážce z autobusu. Naložili celou skupinu do Toyoty Land Cruiseru, kterých měli více, a odvezli je. Celá akce trvala ne více než pět minut," popisuje události facebooková stránka s názvem Hanka a Tonča domů. Tu založili přátelé dívek a zpočátku jejich prostřednictvím hledali pomoc a vyjádření podpory. Posléze se autoři stránky odmlčeli.

Tři videa, dvě z nich nejsou povzbudivá

Na veřejnosti se loni objevila dvě videa, na kterých hovoří obě unesené. První někdo zveřejnil na Facebooku loni v červnu, druhé obdržely rodiny dívek prostřednictvím ambasády v Islámábádu. Záznam je z loňského srpna.

Zatímco na prvním videu Hana a Antonie sedí vedle sebe, na druhém už hovoří každá zvlášť. Na prvním záznamu hovoří rychle a bez zadrhávání, na druhém jejich slova přerušuje pláč či jeho zadržování. Je také patrné, že v mezidobí obě zhubly.

Na druhém videu mluví Hana Humpálová o tom, že je únosci rozdělili, vzájemně o sobě nevědí a že její zdravotní stav není dobrý. Dívka uvádí, že neví, jak dlouho bude naživu, a hovoří o své závěti. Krátce předtím zmíní, že únosci už "učinili konečné rozhodnutí".

Antonie Chrástecká ve svém vzkazu prosí, aby úřady urychlily postup vůči požadavkům únosců a situaci vyřešily. "Vyviňte ten největší tlak na pákistánskou vládu, aby spolupracovala s mými únosci," apeluje na českou vládu.

Podívejte se na v pořadí druhé video:

30. října 2013

Z prvního videa vyplývá, že zájmem únosců je propuštění pákistánské neuroložky Áfiji Siddikíové, která studovala v USA. Poté však odjela zpět do Pákistánu a začala podle Američanů pracovat pro al-Káidu. Ve Spojených státech byla zatčena a v roce 2010 odsouzena na 86 let vězení (více o videu zde).

Podívejte se na video, které se na veřejnosti objevilo jako první:

26. června 2013

Vlastní video loni natočily také rodiny. Je to vzkaz únoscům z úst matek unesených dívek. Děkují v něm za videozprávu a za to, že se o Hanu a Antonii starají. Říkají také, že obě dívky nikdy nikomu neodmítly pomoc a do Pákistánu se vydaly s respektem k místním tradicím.

Rodiny také v červnu 2013 poskytly přes tiskovou agenturu ČTK stručné písemné prohlášení. V něm uvedly, že jsou za zprávu o unesených šťastné a prosí za jejich propuštění.

Podívejte se na videovzkaz matek Hany a Antonie:

30. října 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue