Začalo hlavní líčení kauzy metanol, soudce zakázal zveřejňovat detaily

  • 14
Krajský soud ve Zlíně začal projednávat hlavní, takzvanou zlínskou větev metanolové kauzy. Státní zástupce obžaloval 31 lidí, hlavní líčení se však týká jen deseti z nich. Soudce Radomír Koudela ho naplánoval na 42 dní a médiím zakázal zveřejňovat podrobnosti o výpovědích, které u soudu zazněly.

Sedm hlavních obžalovaných v metanolové aféře je viněno z úmyslného obecného ohrožení. Tři z nich policie považuje za klíčové aktéry celého případu. Hrozí jim až dvacetileté vězení nebo i výjimečný trest včetně doživotí.

Celá zlínská větev má dohromady 31 obžalovaných. Tolik potenciálních viníků, jejich právníků, svědků i poškozených ale soudní síň ve Zlíně nepojme. Proto bude soudce Radomír Koudela řešit pouze deset obžalovaných. Ostatní budou projednávat další soudy v zemi.

O hlavních aktérech kauzy má policie jasno. Jde o Tomáše Křepelu, majitele firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic z Řitky u Prahy, Slováka Rudolfa Fiana z Karviné a dělníka Jiřího Vaculu z Podkopné Lhoty. Všichni čekali na soud ve vazební věznici.

Soudce chce zabránit ovlivňování nevyslechnutých

Samotný soud neprovázejí enormní bezpečnostní opatření, jaká Zlín zažil při nedávném líčení se slovenským vyděračem Miroslavem Maslákem (více zde).

Soudce Koudela však přistoupil k neobvyklému kroku. Médiím hned poté, co státní zástupce Kafka přečetl téměř hodinový výtah z obžaloby, zakázal zveřejňovat podrobnosti o výpovědích obžalovaných, s nimiž začal. Později zakázal i používání počítačů a mobilů v soudní síni.

"Jinak budu nucen kompletně vykázat veřejnost," prohlásil Koudela.

Chce tak zabránit možnému ovlivňování ještě nevyslechnutých obžalovaných. Není přitom jasné, jestli všechny výpovědi soud stihne dnes.

Obžaloba má 134 stran a podle části, kterou má MF DNES k dispozici, to byli právě Fian, Křepela a Vacula, kteří smrtící směs vyrobili a poslali dál. 

Fian smíchal pět tisíc litrů metylalkoholu se stejným množstvím etanolu, Křepela mu opatřil látky na míchání směsi a pomáhal mu a Vacula pak dostal deset tisíc litrů už jedovatého alkoholu do oběhu.

Obvinění míří k soudu:

Obviněný se přiznal, pak si to rozmyslel

Tomáš Křepela vinu od začátku odmítá, Rudolf Fian se přiznal, ale později si to zase rozmyslel.

"Usvědčují ho však další důkazy a výpovědi," zdůraznil žalobce Roman Kafka.

Přiznal se i Vacula, který lahve od Fiana a Křepely distribuoval k dalším prodejcům. Že to dělal, nepopírá, odmítá však, že by mohlo být jeho provinění stejně závažné jako u jeho kompliců.

Podle žalobce však museli všichni včetně něj vědět, jak velké riziko lidem při pití hrozí. Směs by totiž mohla teoreticky zabít až 158 tisíc lidí. Tedy víc než čtvrtinu obyvatel Zlínského kraje.

Ke špičkám mafie se dostali za pět dní

Policejní vyšetřování, které se rozjelo hned po prvním úmrtí v září 2012, nemá v kraji ani v zemi obdoby.

"Do pěti dnů jsme se dostali přes prodavače a míchače až ke špičkám lihové mafie," prohlásil krajský policejní ředitel Bedřich Koutný.

U zlínského soudu proto budou jako obžalovaní sedět také Alexander Jordán, Aleš Svoboda a Martin Cekota. Jordán měl od Vaculy odebrat 300 litrů směsi, prodat ji Svobodovi, který z ní udělal rum, vodku a další lihoviny, a ty pak měl distribuovat do večerky na Jižních Svazích ve Zlíně, která patří Cekotovi.

Podle žalobce mají jen hlavní aktéři kauzy na svědomí 38 obětí a 79 lidí s trvale poškozeným zdravím po otravě. "Došlo u nich k porušení vnitřního prostředí, poškození systémových orgánových funkcí a zraku a bezprostřednímu ohrožení života," vysvětluje obžaloba.

Kromě Zlína se soudní jednání rozjedou například v Brně, Jičíně, Příbrami nebo Hodoníně.