Lobbista Ivo Rittig žaluje Lubomíra Zaorálka u soudu | foto: Petr Topič, MAFRA

Policie při razii u Rittiga našla počítačku peněz, zlato tam nebylo

  • 227
Policie dodala soudkyni seznam věcí zadržených loni v červnu u Ivo Rittiga. U lobbisty se našla mimo jiné počítačka peněz, ale žádná větší hotovost či zlato. Pražský městský soud si informace vyžádal kvůli civilní žalobě. Tu Rittig podal na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka za to, že ho politik ve Sněmovně nazval lupičem.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) si loni po domovní prohlídce v kanceláři a vilách lobbisty Ivo Rittiga odnesli mimo počítačky peněz i nosiče dat a disky z iPhonu a iPad.

Protokol o domovní prohlídce si vyžádala soudkyně Veronika Křesťanová. Původně měl  u soudu při tomto líčení svědčit přímo šéf ÚOOZ Robert Šlachta, ale nakonec stačila jeho písemná informace.

Z Šlachtova dokumentu také vyplynulo, že policie u Rittiga hledala i důkazy související s vyšetřováním bývalého žalobce Libora Grygárka obviněného za zneužití pravomocí. Policie udělala prohlídky na třech Rittigových adresách plus v jeho bezpečnostní schránce v Komerční bance.

Ivo Rittig požaduje po Zaorálkovi omluvu a sto tisíc korun. Vadí mu, že ho nazval na zasedání Sněmovny v červnu 2013 "lupičem“. Jde o civilní spor, takže Zaorálka v tomto případě nechrání imunita. Nynější ministr zahraničí doslova řekl, že "v této zemi si všichni šuškají, že pánové Rittig, Janoušek a další jsou lupiči." (více o žalobě zde)

Politik už Rittigovi vzkázal, že jeho požadavky jsou skandální a že se mu rozhodně omlouvat nehodlá.

Ve sporu Rittig versus Zaorálek jde i o to, zda zabavených 150 milionů a kilogramy zlata patřily právě Rittigovi, i když se nenašly přímo v jeho kanceláři. Zaorálkův advokát argumentuje, že klidně mohly, protože když je někdo podezřelý z praní špinavých peněz, tak logicky nemusí mít uvedené peníze přímo u sebe.

"Žalobce (Rittig) mohl být o prohlídce varován dopředu,“ poznamenal u soudu Zaorálkův advokát Petr Topinka. Upozornil na to, že mezi nalezenými věcmi je počítačka, ale ne peníze.

Spor je teď o to sledovanější, že Zaorálek se v mezičase stal členem vlády a Rittig si vyslechl obvinění v souvislosti s předraženými jízdenkami pražské městské hromadné dopravy.

Obě strany svoji pravdu doposud prokazovaly hlavně skrz novinové články. Rittig tak argumentoval, jak se výrok dostal na veřejnost. Zaorálek oponoval, že Rittigova pověst se po jeho výroku těžko mohla zhoršit  Soudkyně upozornila i na to, že není prokázáno, komu patřilo zlato a peníze zabavené při razii, tedy jestli zrovna Rittigovi.

Líčení, kterého se účastnili jen advokáti Rittiga a Zaorálka, bylo nakonec odročeno. Příště by měly zaznít závěrečné řeči a poté soudkyně vynese verdikt.

V polovině února policisté propustili Rittiga z cely:

14. června 2013

,

Nejlepší videa na Revue