Nesvrhli mě, utekl jsem, řekl Janukovyč. Rusko o pomoc nežádá

  • 894
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč poprvé od svého útěku z hlavního města veřejně promluvil. V ruském Rostově na Donu uvedl, že nebyl svržen, ale že zemi musel opustit kvůli obavám o svůj život. Hodlá i nadále prosazovat dohodu s opozicí. Rusko ale o vojenskou podporu žádat nebude.

"Jsem odhodlán i nadále bojovat za budoucnost Ukrajiny proti těm, kteří používají strach a teror k tomu, aby se Ukrajiny zmocnili," uvedl v pátek po druhé hodině odpoledne SEČ Janukovyč na tiskové konferenci v jihoruské metropoli. Promluvil takto veřejně vůbec poprvé od chvíle, kdy před týdnem kvapně opustil svou rezidenci nedaleko Kyjeva. Dosud se o místě jeho pobytu jen spekulovalo.

Janukovyč ve svém projevu odmítl, že by byl svržen revoluční vlnou opozičních protestů. "Nebyl jsem svržen, byl jsem donucen opustit Ukrajinu, protože existovala bezprostřední hrozba pro mne a mé nejbližší," vysvětloval svůj spěšný odjezd ze země novinářům. Popsal mimo jiné, že na kolonu s jeho vozem stříleli neznámí ozbrojenci.

Moci v zemi se podle něj ujali "nacionalističtí, profašističtí ozbrojenci, kteří reprezentují naprostou menšinu ukrajinského obyvatelstva".

"O ruských přesunech mám jen zprávy z druhé ruky"

Rusko však o přímou vojenskou pomoc při řešení stávající krize požádat nehodlá. "Myslím si, že jakékoli válečné operace nejsou v tuto chvíli přípustné, a nemám v úmyslu žádat o vojenskou podporu. Myslím si, že Ukrajina by měla zůstat celistvá," prohlásil Janukovyč. S poukazem na napětí, které vládne na Krymu, vyzval tamní obyvatelstvo ke klidu. 

Odmítl přitom, že by byl oficiálně obeznámen s tím, že ruské jednotky již překročily hranici. "Slyšel jsem mnoho různých věcí, mnoho různých informací. Konkrétní informaci jsem ale neměl a nemám, jsou to takové zprávy z druhé ruky," prohlásil (více o tom, že ruské vrtulníky přilétly na základnu na Krymu, se dočtete zde).

Uvedl, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se zatím osobně nesešel.

Janukovyč také znovu zopakoval výzvu směrem k opozičním demonstrantům, aby ozbrojenci složili zbraně, opustili okupované vládní budovy a vyklidili obsazená náměstí a ulice.

Přislíbil, že na Ukrajinu se vrátí hned, jak již nebude hrozit bezpečnostní riziko pro něj a jeho rodinu.

Ruská loď u pobřeží Krymu:

Na dotaz přítomných novinářů také nastínil, jak se mu vlastně podařilo opustit hlavní město, nad nímž minulý víkend převzali kontrolu opoziční demonstranti. "Řekněme, že do Ruska jsem se dostal díky vlastenecky naladěným důstojníkům, kteří tak splnili svou povinnost a pomohli mi zachránit si život," prohlásil.

Budu dál usilovat o prosazení dohody vyjednané s opozicí

Janukovyč se ve svém ostře sledovaném projevu rovněž nechal slyšet, že hodlá nadále usilovat o naplnění bodů, na nichž se minulý týden v pátek dohodl s představiteli opozice za přítomnosti ministrů zahraničí Polska a Německa. "Musíme naplnit to, na čem jsme se dohodli," prohlásil.

Upřesnil, že je třeba okamžitě zahájit ústavní reformu a dokončit ji nejpozději v září. Tato reforma by podle jeho slov vyvážila pravomoci prezidenta, parlamentu a vlády.

Dále Janukovyč trvá na původním termínu předčasných prezidentských voleb, a to letos v prosinci. Opozice přitom počítá s volbami už koncem května. Těch se Janukovyč zúčastnit nechce s ohledem na to, že se považuje nadále za právoplatnou hlavu státu.

Janukovyč na tiskové konferenci také zmínil návrh na konání celonárodního referenda o klíčových otázkách, jako je například podoba nové ústavy a forma státního zřízení.

Rezidenci jsem legálně koupil za 3 miliony dolarů

Na tiskové konferenci se uprchlý státník nevyhnul také otázkám na původ majetku v prezidentské rezidenci nedaleko Kyjeva. Krátce poté, co ji spěšně i s ochrankou opustil, přinesli reportéři zahraničních agentur snímky luxusního vybavení dokládající okázalý a rozmařilý životní styl hlavy státu (prohlédnout si jeho honosnou rezidenci můžete zde).

Lidé vnikli do prezidentovy rezidence 22. února 2013:

Janukovyč k tomu uvedl, že rezidenci získal legálně, když k jejímu pořízení prodal veškerý svůj majetek. "Za ten dům jsem zaplatil 3 miliony 200 tisíc dolarů. Prodal jsem všechno, co jsem měl," prohlásil.

Namítal však, že ne všechny předměty nalezené uvnitř rezidence jsou jeho osobním majetkem. Vysvětlil, že rezidenci pojal jako oficiální sídlo hlavy státu, a tudíž ne všechno vybavení je jeho majetkem.

Jen o den dříve Janukovyče a jeho syna Oleksandra začala vyšetřovat švýcarská prokuratura kvůli podezření z praní špinavých peněz. Spolu s policií ve čtvrtek ráno prohledala ženevskou kancelář firmy Oleksandra Janukovyče a zabavila některé dokumenty.

Na Viktora Janukovyče už přitom nedlouho po jeho útěku ze země vydaly ukrajinské úřady zatykač. Poslanci následně počátkem týdne odsouhlasili jeho vydání k stíhání před Mezinárodní trestní soud. Bude-li tamní hlavní žalobce souhlasit se zahájením procesu proti opozicí sesazené hlavě státu, čeká Janukovyče vydání do Haagu. K němu na dotaz novinářů uvedl, že by se mělo nejdříve uskutečnit nezávislé vyšetřování.

Janukovyčova cesta z Ukrajiny do Ruska


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video