Proruští ozbrojenci hlídají letiště na Krymu. Okupace, zní z Kyjeva

  • 1174
Ozbrojenci, kteří v pátek ráno obsadili vojenské letiště v krymském Sevastopolu, odpoledne posílili své řady. Nyní je na letišti Belbek kolem 400 mužů se zbraněmi, informovala agentura Interfax. Ukrajinský ministr vnitra to označil za ozbrojenou invazi a okupaci.

Ještě ráno bylo přitom ozbrojenců na letišti v krymském Belbeku jen něco kolem padesátky. Odpoledne se ovšem jejich řady značně rozšířily. "Obsadili ranvej a pohyb všech letadel se zastavil," uvedl zdroj agentury Interfax.

Krize na Ukrajině

Kdo za akcí stojí, není jasné. Podle původních informací tam měli ruští vojáci s podporou obrněných vozidel obléhat okolí letiště. Ruská černomořská flotila však později účast na obléhání letiště popřela. Upozornila však, že kvůli "nestabilní situaci" provedla opatření v rámci svých "protiteroristických jednotek", aby tyto síly mohly chránit části flotily rozmístěné na Krymu a rezidenční čtvrti, kde žije personál s rodinami.

"Snažíme se zjistit, co ti lidé chtějí, jaké jsou jejich cíle, mluvit s nimi. Zatím jsme nedostali žádnou odpověď. Chceme situaci vyřešit mírovou cestou," prohlásil ještě dopoledne ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja.

Letiště Belbek je pro Ukrajinu strategicky důležité i tím, že je základnou stíhacích letounů MiG-29 ukrajinského letectva. Podle nepotvrzených zpráv se zde nachází až polovina těchto stíhaček, zhruba čtyři desítky. Žádná další letiště se stíhačkami Ukrajinci v blízkosti nemají.

Komando se pokusilo obsadit i mezinárodní letiště

Podobný incident se odehrál i na dalším krymském letišti, v Simferopolu. Tamní mezinárodní letiště v noci nakrátko ovládlo několik desítek ozbrojenců. Agentura Interfax uvedla, že simferopolské letiště se ocitlo v rukou ozbrojenců v uniformách bez rozpoznávacích znaků. Podle svědků prý měli stejnou výzbroj a výstroj jako proruské komando, které ve čtvrtek ráno v Simferopolu ovládlo místní parlament.

"Mysleli si, že tu vysadili ukrajinské parašutisty. Když se přesvědčili, že nic takového se nestalo, omluvili se a vzdálili se," řekl o obsazení mezinárodního letiště v Simferopolu jeho mluvčí Igor Stratilati rozhlasové stanici Echo Moskvy a ujistil, že letiště pracuje normálně.

I podle ITAR-TASS se přílety a odlety na mezinárodní letiště v Simferopolu odehrávají podle letového řádu. Po perimetru letiště však ještě odpoledne procházely ozbrojené hlídky.

Podle agentury AFP byla na stráži desítka ozbrojenců, odmítajících hovořit s novináři, a také tucet civilistů. "Všichni jsme dobrovolníci a jsme tu, abychom nedovolili přistát fašistům a radikálům ze západní Ukrajiny," prohlásil mluvčí této skupiny, bývalý policista. "Jestli dorazí nacionalističtí bandité, budeme se s nimi bít. Najdeme si zbraně, bude-li třeba," dodal.

Je to okupace, prohlásil ukrajinský ministr vnitra

Ruské manévry

Do vojenských manévrů na západě Ruska, které Moskva ve středu překvapivě ohlásila, se zapojilo přes 80 bojových helikoptér. Podle pátečního prohlášení ruského ministerstva obrany posádky nacvičují pátrací a záchranné operace a také vyhledávání a ničení nepřátelských sil v neznámém prostředí. Moskva tvrdí, že cvičení nesouvisí s událostmi na Ukrajině.

Nový ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov obsazení letišť už v pátek ráno odsoudil. "To, co se stalo (na Krymu), považuji za ozbrojenou invazi a okupaci v rozporu s mezinárodními dohodami a normami," citovala jeho prohlášení agentura Reuters.

Na vyhrocenou situaci na Krymu reagoval v pátek také ruský prezident Vladimir Putin. Ten nařídil ruské vládě, aby zvážila žádosti Krymu o humanitární pomoc, pokračovala v hospodářských vztazích s Kyjevem a aby také jednala s partnery v cizině, včetně Mezinárodního měnového fondu a skupiny G8 o finanční pomoci Ukrajině.

Putin v uplynulých dnech uvedl do bojové pohotovosti asi 150 tisíc vojáků, cvičících poblíž hranic s Ukrajinou, což vyvolalo znepokojení v Kyjevě i západních metropolích. Kyjev také protestoval proti přesunům ruských sil na Krymu, kde má ruská černomořská flotila pronajatou základnu v Sevastopolu.

Ukrajinský parlament ve čtvrtek kvůli vyhrocené situaci na Krymu vyzval Rusko, aby nepodkopávalo územní celistvost Ukrajiny. Poslanci také požádali Radu bezpečnosti OSN, aby se kvůli aktuálním ukrajinským problémům sešla k jednání.

Mezitím šéf ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov, který zároveň převzal i prezidentské pravomoci, svolal na pátek kvůli vyhrocené situaci na Krymu krizové zasedání bezpečnostní rady státu. Později ohlásil odvolání náčelníka generálního štábu Jurije Iljina.

Biden podpořil Jaceňuka

Nové vedení Krymu už ve čtvrtek odhlasovalo vyhlášení referenda "o posílení autonomie", sesadilo dosavadní krymskou vládu a schválilo nový kabinet v čele s proruským aktivistou, který odmítá nový režim v Kyjevu a nadále uznává za ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, sesazeného parlamentem. Janukovyč podle moskevského rozhlasu již přiletěl do Rostova na Donu, kde má v pátek uspořádat tiskovou konferenci.

Kvůli situaci na Krymu stoupá napětí ve vztazích mezi Moskvou, Západem a Kyjevem, kde parlament ve čtvrtek drtivou většinou hlasů vyslovil důvěru nové vládě.

Americký viceprezident Joe Biden ujistil šéfa nové ukrajinské vlády o plné podpoře USA při nastolení pořádku v zemi, což podle agentury AP ukazuje, že Washington uznává Arsenije Jaceňuka za faktického vůdce postsovětské republiky.

Viceprezident Biden podle Bílého domu v telefonickém rozhovoru s premiérem Jaceňukem uvítal vznik nové ukrajinské vlády a ujistil, že USA "plně podporují" podniknutí nezbytných kroků k ozdravení ukrajinské ekonomiky, občanskému usmíření, respektování mezinárodních závazků a úsilí o dobré vztahy se sousedními státy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue