Miloš Zeman během svého projevu na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku (26. února 2014) | foto: Reuters

Hovořil dobrý Evropan i megaloman, hodnotí europoslanci Zemanův projev

  • 136
Středeční projev českého prezidenta Miloše Zemana v Evropském parlamentu vzbudil rozdílné reakce. Někteří jeho řeč považují za svěží, zajímavou a jako důkaz proevropského směřování Česka. Jiným vadí jeho důraz na federalizaci a podpora opulentních projektů.

Předseda největší poslanecké frakce v EP Joseph Daul ocenil, že Zemanův projev ukazuje, že Česká republika se opět přibližuje k Evropě. Líbil se mu Zemanův důraz na federalizaci Evropy s vytvořením evropské armády. "Je to realistické za deset až patnáct let," řekl šéf Evropské lidové strany.

Připustil, že evropské veřejné mínění tento postoj nesdílí. "Ale kdybyste se zeptali po válce v Alsasku někoho, zda chce spolupracovat s Německem, 90 procent lidí bylo proti. Ale byli tu lidé s vizí, kteří vytvořili Evropu a šedesát let míru," dodal.

Zeman ve Štrasburku chválil euro a kritizoval byrokracii

"Je osvěžující slyšet českého prezidenta říkat, že věří v silnější Evropu," doplnil šéf liberálnědemokratické frakce Guy Verhofstadt. "Projev signalizuje, že Česká republika je zpět tam, kam patří, tedy v srdci EU. (...) Shodneme se v tom, že euro je stabilizujícím faktorem evropské ekonomiky a zůstane důležitým nástrojem stále užší evropské integrace," dodal.

Jako nekonvenční, ale proevropskou vyzdvihl Zemanovu řeč německý křesťanský demokrat Hans-Gert Pöttering. Podle něj je Zeman dobrým Evropanem. Z Pražského hradu teď zavál nový vítr, dodal Pöttering, který byl šéfem EP před pěti lety, kdy v něm vystoupil Zemanův předchůdce Václav Klaus. "Mám s Václavem Klausem své zkušenosti, ale to je historie," řekl.

Britský liberální demokrat Andrew Duff si všiml, že přistoupením k paktu rozpočtové odpovědnosti nechává Česká republika Británii osamocenou. Londýn je jedinou zemí, která pakt odmítá. Duff označil Zemanovu řeč za svěží, která může soutěžit s předchozím vystoupením Václava Klause. Jen to byla mnohem větší legrace, dodal.

"Byla to jedna z nejzajímavějších řečí, jaké jsem slyšel za dvacet let," řekl německý poslanec a letitý představitel vysídlených sudetských Němců Bernd Posselt. Souhlasil se Zemanem, pokud jde o vytvoření evropské armády i pokud jde o názor na bruselskou architekturu.

Reportáž ze Zemanova projevu ve Štrasburku:

Spolupředsedkyně zelených Rebecca Harmsová odsoudila "megalomanské projekty", které Zeman prosazuje. "Miloš Zeman se stal natolik posedlým zachováním svého odkazu ve formě megalomanského projektu, že úplně zapomněl na zájmy občanů, přírody i ekonomiky," uvedla Harmsová. Podle ní v tomto směru Zeman ztratil kontakt s realitou.

Zeman v projevu také kritizoval stěhování parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem. Změnu by však mohla přinést jen úprava unijních smluv, se kterou musí souhlasit všechny země EU. Francouz Joseph Daul k tomu podotkl, že by si Zeman měl přečíst smlouvy Evropské unie.

Roithová: Projev byl lepší, než jsem myslela

Lidoveckou europoslankyni Zuzanu Roithovou prezidentova řeč příjemně překvapila. "Projev byl lepší, než jsem si myslela. Byl vlastně zábavný a důležité je, že prezident ukázal, že Česká republika nebude navždy euroskeptickou zemí. Ale nemyslím si, že je třeba zdůrazňovat, že má na chalupě žárovku, která mu znepříjemňuje život. To by se asi nečekalo od prezidentského projevu," uvedla.

Europoslanci za ODS Janu Zahradilovi se nelíbí "vyhlášená cesta k federální Evropské unii". "Žádné přijetí eura, žádná daňová harmonizace, žádné sjednocení politiky. Takovou vizi nepodporujeme," řekl Zahradil. "Že (prezident) kritizoval některé nesmyslné směrnice, že kritizoval přesuny z Bruselu do Štrasburku, to je v pořádku. Ale to jsou okrajové záležitosti," dodal.

Podle komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa projev také ukázal, že "skončily doby, kdy Václav Klaus kopal do Evropského parlamentu, a skončilo také odmítání šmahem všeho v Evropské unii". Ocenil Zemanovu podporu harmonizace daňových soustav, "kde je určité sblížení nutné".

Zeman mluvil k europoslancům anglicky a bez poznámek. Podle Ransdorfa prezident hovořil "nepříliš dobrou angličtinou". "Ale je třeba říci, že se mu podařilo několik vtipných glos," dodal. "Jeho angličtina byla ve skutečnosti velmi dobrá a jasná," oponoval českému europoslanci Duff. "Užíval angličtinu mnohem úsporněji než Britové," dodal zdvořile britský europoslanec.

Prezident Zeman zhodnotil svou angličtinu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video