Demonstranti na kyjevském Majdanu si z portrétu sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče udělali terč na šipky (24. února 2014). | foto: AP

Na Majdanu plánovali obří zásah, ukazují dokumenty sebrané opozicí

  • 607
Na dvacet tisíc policistů, dva tisíce těžkooděnců a odstřelovači na střechách nebo obrněná vozidla. Tak vypadá scénář k vynucenému převzetí Majdanu ozbrojenými složkami. Vyplývá to z dokumentů, které shromáždila opozice jako důkazy proti sesazenému prezidentovi a jeho blízkým spolupracovníkům.

Bilance stovky mrtvých opozičních demonstrantů, kteří přišli o život mezi 18. a 20. únorem, by byla patrně jen zlomkem toho, kolik obětí by si vyžádal zásah ozbrojených složek na kyjevském náměstí Nezávislosti, pokud by se uskutečnil plán na nasazení tisíců policistů, obrněných vozidel a odstřelovačů.

Krize na Ukrajině

Právě tato myšlenka se podle majdanského hnutí rodila v hlavě sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče a bývalého ministra vnitra Vitalije Zacharčenka. Realizovat se měla v případě, že budou demonstranti rozlehlé prostranství v centru metropole i nadále okupovat.

Podrobný plán akcí Vlna a Bumerang, neboli tažení za převzetí hlavního kyjevského náměstí vládními silami, zveřejnil na svých webových stránkách Gennadij Moskal, poslanec ještě do nedávna opoziční strany Vlast, vedené expremiérkou Julijí Tymošenkovou. Moskal v minulosti mimo jiné dvakrát působil jako náměstek ministra vnitra a v polovině ledna byl jmenován šéfem komise pověřené vyšetřit dřívější obvinění z násilného potírání protestů vládou.

Komise se však podle něj viníky nesnažila najít a patřičně potrestat, některé zločiny se pak podle jeho slov dokonce snažila zamést. Jal se proto podle svých slov prošetřovat vznesená obvinění na vlastní pěst.

Citlivé údaje shromáždili stoupenci opozice, často i za cenu riskování vlastních životů. Chtějí tak zajistit, že sesazený prezident Janukovyč a jeho blízcí spolupracovníci, jimž krveprolití v centru Kyjeva dávají za vinu, budou postaveni před spravedlnost.

Moskal ovšem varuje, že toto je jen začátek a že z obdržených materiálů dosud zveřejnil jen zlomek.

Cílem operací bylo definitivně rozprášit tábor na Majdanu

Z dokumentů, včetně třeba podrobného plánu postupu jednotek, který umístil na své stránky, vyplývá, že mělo jít o skutečně rozsáhlé tažení, jež by definitivně rozprášilo čtvrt roku trvající masové protesty v ulicích. Nasazeno mělo být na 22 tisíc policistů, z toho dva tisíce příslušníků obávaných speciálních jednotek Berkut. V posledních dnech Janukovyčovy vlády přitom na náměstí Nezávislosti nebylo demonstrantů o mnoho víc, hrubé odhady hovoří o třiceti tisících lidech.

Do ulic měla vyjet podle Moskalem zveřejněného plánu také obrněná vozidla. Na vyklizení Majdanu mělo dohlídnout rovněž přes dvě stě členů zvláštních protiteroristických jednotek Alfa včetně sedmi odstřelovačů rozmístěných po okolních střechách.

Že se přinejmenším poslední ze jmenovaných bodů odehrál podle pokynů, naznačují svědectví demonstrantů. Stovky lidí utrpěly střelná zranění, když do nich údajně pálili odstřelovači z budov přiléhajících k hlavnímu kyjevskému náměstí. Krátce nato se objevily na internetu útržky komunikace mezi jednotlivými odstřelovači. Jejich autenticitu však není možné spolehlivě ověřit.

Další část zveřejněných dokumentů nicméně plně koresponduje s tím, co se v metropoli v posledních dnech skutečně odehrávalo: výpadky proudu, odstavení vysílání opozičně laděné televizní stanice nebo uzavření stanic metra v centru města.

O operaci Vlna nic nevím, tvrdí jeden z velitelů

Moskalem zveřejněné dokumenty obsahují vyjma přesných počtů nasazených jednotek také konkrétní jména velitelů a čísla jejich mobilních telefonů. Víc než dvacítku operačních důstojníků se pokoušeli kontaktovat reportéři anglicky píšícího, promajdansky laděného serveru Kyiv Post. Z uvedených čísel však bylo dostupné jen jediné: linka na velitele pyrotechnického týmu, jistého Volodymyra Kotova.

Janukovyče chtějí vidět v Haagu

Ukrajinští poslanci v úterý schválili rezoluci schvalující stíhání exprezidenta Janukovyče před Mezinárodním trestním soudem v Haagu (více o tom se dočtete zde).

Ukrajinskému serveru řekl, že Bumerang je běžný termín, který používají policejní  jednotky a tajné služby k označení protiteroristických akcí. Prohlásil také, že jeho jednotka nebyla v centru metropole v posledních dnech bouřlivých střetů v ulicích nasazena, protože nic nenasvědčovalo použití výbušnin. Uvedl, že název operace Vlna je mu zcela neznámý.

Telefonní čísla všech ostatních jmenovaných důstojníků již nebyla dostupná. Není vyloučeno, že i oni před rozlícenými davy v hlavním městě uprchli pryč ze země.

Kde přesně v současnosti pobývá exprezident Janukovyč, bývalý ministr vnitra Zacharčenko a desítky vysoce postavených politiků Strany regionů, kteří kvapně opustili své úřady i rezidence, není jasné. Spekuluje se, že část jich uprchla z Kyjeva na východ země či rovnou za hranice do Ruska.

V případě Janukovyče již příslušné úřady vydaly zatykač. Pokud navíc hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu rozhodne, že se bude zabývat proti němu vznesenými obviněními, čeká jej v případě zadržení vydání do Haagu.

Boje v centru Kyjeva (20. února 2014):

19. února 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue