Smogem zahalené Číně hrozí potravinová krize, rostlinám chybí slunce

  • 50
Celá čtvrtina pevninské Číny se dusí smogem. V Pekingu od pondělí platí oranžový stupeň znečištění, druhý nejvyšší na varovném systému. Nedostatek slunečního svitu ohrožuje i zemědělství a vědci varují před potravinovou krizí. Kvůli airpokalypse, jak se čínské kalamitě přezdívá, funguje řada továren jen v omezeném režimu.

Hustý smog se v Pekingu a některých oblastech severní a centrální Číny drží už pátým dnem a desetinásobně převyšuje hranici, jakou Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za bezpečnou. 

Podle hongkongského listu The South China Morning Post se smogová kalamita týká celé čtvrtiny země. Úřady proto v postižených oblastech omezily produkci továren a elektráren a vydaly řadu nařízení. Ve školách se například nesmí používat venkovní hřiště a zákaz platí i pro oblíbené venkovní opékání masa.

Peking postřikuje ulice vodou, aby alespoň částečně zmírnil množství prachu, a úředníci jsou připraveni odvolat z ulic polovinu všech aut. Stejně se před šesti lety snažili zajistit modré nebe nad Pekingem během olympiády. 

Peking zahalila hustá smogová mlha (25. února 2014).

Kvůli smogové cloně nedopadá na zem dostatek slunečního světla, a to se negativně začíná odrážet i na zemědělské produkci.

Podle odhadů "spolkne" mlha celou polovinu slunečních paprsků, což brání rostlinám v růstu. Většina sazenic na polích je v zasažených oblastech buď slabá, nebo napadená.

"Bude velké štěstí, jestli vůbec přežijí. Většinu farem zachvátila smogová panika," uvedla Che Tung-sien z čínské zemědělské univerzity Pekingu. Pokud smogová kalamita brzy nepomine nebo se ještě zhorší, bude mít vážný dopad na zásobování potravinami, míní odbornice.

Podle obchodního ředitele pekingské společnosti prodávající semena Beijing Shinong Seed Company se většina jejich farem potýká s vážnými problémy a rostliny prý rostou velmi pomalu. Jak uvedl deník The South China Morning Post, mezi prvními, kdo zemědělskou krizi pocítí, budou právě skleníkové farmy.  V současnosti hlavní dodavatel zeleniny v Číně.

Zemědělské firmy teď vymýšlí, jak se smogem bojovat, a kromě hnojiv a růstových hormonů instalují do skleníků drahé umělé osvětlení. Ani to však není spásné řešení, protože ani nejlepší umělé světlo nedokáže simulovat přirozené sluneční.

Současná airpokalypsa má trvat přinejmenším do čtvrtka. V Pekingu platí oranžový stupeň znečištění, což je druhý nejvyšší stupeň na oficiálním varovném systému, který země začala používat loni v říjnu.

Smog, nejlepší obrana před USA

V jak husté mlze obyvatelé Pekingu bránící se alespoň maskami žijí, ilustroval  v pondělí čínský admirál Čang Čao-čung

V televizní stanici CCTV uvedl, že smog je nejlepší obranou proti Američanům. Americké námořnictvo totiž nedávno oznámilo, že plánuje jednu ze svých lodí vybavit speciální laserovou zbraní.  Podle Čang Čao-čunga je největším nepřítelem této moderní zbraně právě hustá mlha nebo smog.

"V dobré viditelnosti taková zbraň dostřelí až do deseti kilometrů, ve smogu je to desetkrát méně," uvedl Čang. Za své vystoupení si ale vysloužil kritiku na sociální síti Weibo. "Jen jsem zmínil slabost laserové zbraně. Neznamená to, že obhajuji smog," bránil se později.

Za mimořádně vysoký stupeň znečištění zamořující čínská města podle expertů může závislost na levném uhlí s vysokým obsahem síry coby hlavním zdroji čínské energie. Podle prohlášení  bývalého ministra zdravotnictví zkraje roku zemře na následky znečištěného ovzduší každým rokem 350 až 500 tisíc Číňanů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video