Příznivci současného prezidenta Jankukovyče a jeho strany se shromáždili v

Příznivci současného prezidenta Jankukovyče a jeho strany se shromáždili v centru Kyjeva na posledním předvolebním mítinku (26. října 2012) | foto: Reuters

Janukovyč zcela ztratil vliv. Zrádce a zbabělec, odsoudili ho straníci

  • 711
Viktor Janukovyč ztratil podporu ukrajinské Strany regionů. Její vedení se od svého čestného předsedy distancovalo s tím, že nese veškerou zodpovědnost za kyjevský masakr. Janukovyč tím fakticky ztrácí klíčovou podporu oligarchů. Ještě nedávno nejmocnější politické uskupení v zemi podle místních médií pravděpodobně zanikne.

Sesazený prezident a jeho "bezprostřední okolí" je podle vedení Strany regionů přímo zodpovědné za desítky lidských životů, které si během týdne vyžádaly násilnosti v centru Kyjeva.

Krize na Ukrajině

"Ukrajinci jsou obelháni a okradeni. Ani to ale není nic ve srovnání s hořem, které prožívají desítky ukrajinských rodin. Ukrajina byla zrazena, lid poštvali proti sobě," prohlašuje vedení strany na svých oficiálních stránkách.

"Odsuzujeme útěk a zbabělost Janukovyče. Odsuzujeme zradu. Odsuzujeme vydání zatykačů, které mířily na obyčejné lidi, vojáky a důstojníky," stojí dál v dokumentu.

Vedení Strany regionů zároveň odsuzuje zastrašování, davové násilí a destabilizaci země. Nic takového není podle straníků v demokratické zemi přípustné.

Janukovyč je čestným předsedou strany, která ještě před několika dny platila za nejmocnější politické uskupení země. Jejím šéfem je předseda Mykola Azarov, který do konce ledna zastával post předsedy ukrajinské vlády. Demisi podal 28. ledna, čímž splnil jeden z tehdejších požadavků aktivistů z náměstí Nezávislosti.

Objevily se záběry, na nichž Janukovyč utíká ze své rezidence. Vznikly údajně ještě před hlasováním parlamentu o jeho odvolání:

Nejvyšší patra Strany regionů se podle zpráv z kyjevského parlamentu postupně rozpadají. Její frakci do neděle opustilo už 80 zastupitelů a podle parlamentního organizačního výboru každým dnem přibývají další. O novém lídrovi strany se údajně nyní radí ukrajinští oligarchové.

Dění po Janukovyčově svržení by měl prověřit soud

Rádio Svobodná Evropa se na svých stránkách zabývá otázkou, zda svržení prezidenta proběhlo v souladu s ústavou. "Janukovyč provedl několik kroků, které naznačují, že i jeho vlastní důvěra v legitimitu svého postavení je značně podlomená. Například opustil prezidentský palác a oznámil, že ve funkci končí," píše novinářka Daisy Sindelarová.

Vyjádření Ruska

Po dlouhém čekání se k dění na Ukrajině vyjádřila i ruská strana. "Mírová dohoda se musí dodržovat. Ukrajinská opozice ji porušuje. Převzala moc a dál se spoléhá na násilí," uvedl k situaci na Ukrajině ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, když hovořil se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

Oním oznámením patrně myslí Janukovyčův slib, že vyhlásí předčasné volby, který padl v pátek v poledne. V sobotu však ve vysílání ukrajinské televize jasně vzkázal, že odstoupit nehodlá. Kyjevské události označil za převrat a prohlásil, že v žádném případě nemíní opustit Ukrajinu. Následně svět obletěla zpráva, že doněcké úřady Janukovyčovi překazily plán odletět do Ruska. Sobotní hlasování o odvolání prezidenta stihli poslanci velmi rychle.

Podle Sindelarové bude muset průběh událostí důkladně prošetřit ústavní soud. Upozorňuje také, že není zcela jasné, jestli měl prezidentské pravomoci převzít právě předseda parlamentu. Takový postup předpokládá ústava z roku 2004. Janukovyč však v roce 2010 vrátil zemi starý ústavní pořádek z 90. let, který situaci řeší jinak, prezidentské pravomoci by měly připadnout předsedovi vlády.

Návrat k ústavě z roku 2004, která rovněž v porovnání s tou Janukovyčovou značně omezuje prezidentské pravomoci, parlamentem hladce prošel a chyběl jen podpis prezidenta. Ten už ovšem pod dokumentem nepřibyl, neboť Janukovyč na poslední chvíli z Kyjeva zmizel. Složitou situaci parlament vyřešil rázně, platnost nové ústavy potvrdil rezolucí. 

V otázce samotného svržení Viktora Janukovyče je otázka, která ústava platí, vedlejší. Možnosti odvolání hlavy státu totiž oba dokumenty řeší stejně. Parlament ho může odvolat, "pokud se dopustí velezrady nebo jiného zločinu".

Vznikne nová politická strana, předpovídají analytici

Podle kyjevské televize silný muž Strany regionů, Janukovyčův sponzor a nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov, jedná o budoucím vůdci strany se skupinou ukrajinských plynařských magnátů. Strana regionů jako vlivná "obchodní značka" je na Ukrajině zavedená a oligarchové se jí prý nehodlají vzdát. Do prezidentské volby, která se má konat do konce roku, chtějí postavit silného kandidáta.

Ukrajinská média na tuto roli tipují známého ukrajinského finančníka a bývalého vicepremiéra Serhije Tihipka, který v prezidentských volbách v roce 2010 skončil na třetím místě. Tihipko vstoupil do strany teprve předloni, zastává funkci jejího místopředsedy.

Politik má blízko k ukrajinskému miliardář Dmytru Firtašovi, majiteli energetických a plynárenských podniků v řadě evropských zemí.

Některá ukrajinská média nevylučují, že Strana regionů zanikne a na jejích troskách se zrodí nový politický subjekt. Silná kyjevská organizace strany se v neděli sešla na mimořádné konferenci a doporučila obvodním stranickým buňkám, aby zvážily rozpuštění. Celé kyjevské vedení už Stranu regionů podle agentury Unian opustilo.

"Frakce Strany regionů je v ukrajinském parlamentu stále největší," brání rozpadající se politické uskupení poslankyně Taťána Bachtěvová. Ve svém prohlášení připomíná, že ve volbách před dvěma lety podpořilo Stranu regionů třicet procent voličů a že přestože frakci už opustilo 80 poslanců, v parlamentu má strana stále 134 křesel.

Z Ukrajiny neodejdu, vzkázal v sobotu Janukovyč z Charkova:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video