GLOSA: Radši trapas, nebo nudu? Co Český lev chtěl a co splnil

  • 115
Předchozí ročníky filmových cen Český lev provázela kritika za křečovitou trapnost, po změně kurzu se naopak rojí stesky na seriózní nudu. Navíc se přetřásá, jestli rekordní počet cen pro Hořící keř i zrušení divácké trofeje, jež kynula Babovřeskům, nečpí zákulisní politikou.

Tak to shrňme. Jedenáct sošek pro Hořící keř rekordem je i není, měnila se pravidla. Výtvarná kategorie se rozdělila na tři, dvě sošky přibyly. Kdyby se masky a kostýmy oceňovaly samostatně od zrodu Lvů, i rekordy mohly padat dříve.

Zrušení ceny za nejnavštěvovanější film nesměřovalo proti filmu Babovřesky, nýbrž k narovnání pravidel dle zvyklostí jiných akademií. Nikde ve světě akademici takovou trofej nedávají. Paradoxně fakt, že u nás zrušili i cenu za nejlepší zahraniční film, nikoho nepobuřuje, ač právě ta se jinde udílí a sesterské akademie to mohou české kolegyni vytknout.

Hořící keř vyhrál, protože je po stránce filmařských řemesel prostě nejlepší. Bez ohledu na Jana Palacha i na to, ať se točil původně pro televizi, kina, internet nebo domácí video.

A že nevznikl zábavný pořad, je v pořádku, Český lev jím už být nechtěl. Lze debatovat o jeho nadměrné délce či slabé akustice, o počtu nominovaných a podobě jejich vizitek, ale to nesouvisí s televizní zábavou. Nebo snad tradici sobotní estrády ČT 1 ukládá zákon? Na okraj, Lev stejně jako Máme rádi Česko na Primě atakoval hranicí 700 tisíc diváků.