Český záložník Arsenalu Tomáš Rosický zvyšoval proti Sunderlandu ve 42. minutě...

Český záložník Arsenalu Tomáš Rosický zvyšoval proti Sunderlandu ve 42. minutě už na 3:0. | foto: AP

Rosický pomohl gólem k výhře, Vydra k remíze. Bony zlobil Liverpool

• 10
Chelsea měla namále, v čele Premier League se však nakonec nic nemění. Manchester City ztrácí na lídra tři body (ale má zápas k dobru) a druhý Arsenal i díky prvnímu ligovému gólu záložníka Tomáše Rosického v této sezoně jeden bod. Trefa útočníka Matěje Vydry zajistila West Bromwichi remízu s Fulhamem.

Arsenal už se možná začínal těšit, že se ve 27. kole vrátí na první místo. Chelsea totiž hrála doma s šestým Evertonem dlouho bez branek, až ve třetí minutě nastavení o její výhře rozhodly dvě legendy - záložník Frank Lampard a stoper John Terry.

Nejlepší střelci

23 gólů - Luis Suárez (Liverpool)

18 - Daniel Sturridge (Liverpool)

15 - Sergio Agüero (Manchester City)

13 - Yaya Touré (Manchester City)

První jmenovaný centroval, kapitán Chelsea tečoval míč před gólmanem Timem Howardem a od toho putoval míč do sítě. Autorství gólu nebylo dlouho úplně jasné, nakonec si ho může připsat na konto Terry.

Petr Čech a spol. se tak i přes nevýrazný výkon na poslední chvíli vyhnuli druhé bodové ztrátě v řadě a třetímu neúspěchu za sebou, pokud počítáme i Anglický pohár. Český brankář vychytal dvanácté čisté konto v sezoně.

O triumfu Arsenalu rozhodl dvěma brankami francouzský útočník Olivier Giroud. Už v prvním poločase rozšířil svoji bilanci v sezoně na dvanáct gólů a je nejlepším ligovým střelcem Arsenalu.

Rosický zvýšil na 3:0 tři minuty před přestávkou poté, co stál na konci krásné kombinační akce, kterou rozehrál právě s Giroudem. Po změně stran se oba týmy již prosadily jen jednou, Rosický vystřídal v 73. minutě.

Manchester City doma zaslouženě, ale těsně zdolal Stoke City 1:0. Za vítězství děkuje záložníkovi Yayovi Tourému, jenž dvacet minut před koncem zužitkoval centr Kolarova.

Druhý gól v anglické lize zaznamenal Vydra, který čtyři minuty před koncem zajistil ranou z pokutového území bod West Bromwichi v domácím zápase s Fulhamem. West Bromwich sice podruhé za sebou bodoval, na výhru již ale čeká sedm ligových kol.

Po třech bodových ztrátách se výhry naopak dočkal Manchester United, který uspěl na hřišti nováčka Crystal Palace 2:0. Skóre otevřel v 62. minutě Robin van Persie z penalty po faulu na Patrice Evru. Nizozemský střelec v posledních pěti zápasech skóroval čtyřikrát. Šest minut nato přidal druhý gól Wayne Rooney, který se v lize trefil po téměř dvou měsících.

Dva góly Bonyho na Liverpoolu nestačily

Liverpool dvakrát přišel o vedení nad Swansea, přestřelku ale nakonec zvládl a zvítězil 4:3. Velšskému soupeři nepomohly k bodům ani dva góly bývalého sparťanského útočníka Wilfrieda Bonyho.

Liverpool vedl zásluhou Daniela Sturridge a Jordana Hendersona ve dvacáté minutě už 2:0, Swansea ale na Anfield Road nedopustila opakování loňského debaklu 0:5, který je její nejvyšší porážkou v Premier League.

Už během sedmi minut srovnali bývalý hráč Liverpoolu Jonjo Shelvey a s přispěním teče Bony.

Do šaten šel přece jen po hlavičce Sturridge s vedením 3:2 Liverpool, dvě minuty po přestávce ale stáhl slovenský stoper Martin Škrtel v pokutovém území Bonyho, který se trefil z penalty k tyči. Svůj účet v Premier League zaokrouhlil na deset branek a dnes poprvé se mu podařilo skórovat jinde než na domácím stadionu.

Liverpool však přece jen vybojoval tři body, když se třetím dvougólovým střelcem utkání stal Henderson. "Reds" vyhráli potřetí za sebou a pojistili si čtvrté místo v tabulce.

S osmnácti brankami druhý nejlepší střelec soutěže Sturridge se trefil již v osmém zápase za sebou a po bývalém slavném útočníkovi Manchesteru United Ruudu van Nistelrooijovi se stal teprve druhým hráčem, kterému se to v Premier League podařilo.

Už šestibodové manko na Liverpool má Tottenham, který překvapivě prohrál 0:1 na hřišti Norwiche. Jedinou branku zápasu dal v 47. minutě Robert Snodgrass. Zachránil tak nejspíš trenéra Chrise Hughtona, jemuž podle britských médií po jediné výhře z 13 posledních zápasů ve všech soutěžích hrozil vyhazov.

Newcastle po třech porážkách a čtyřech duelech bez vstřelené branky směřoval k domácí remíze 0:0 s Aston Villou, v druhé minutě nastavení ho ale spasil jediným gólem zápasu záložník Loic Rémy. Ten nastoupil poprvé po třízápasovém trestu a dal první domácí gól svého týmu od konce prosince.

Výsledky 27. kola: Chelsea - Everton 1:0 (90.+3 Terry), Arsenal - Sunderland 4:1 (5. a 31. Giroud, 42. Rosický, 57. Koscielny - 81. Giaccherini), Cardiff - Hull 0:4 (38. a 57. Jelavič, 18. Huddlestone, 67. Livermore), Manchester City - Stoke 1:0 (70. Touré), West Bromwich - Fulham 1:1 (86. Vydra - 28. Dejagah), West Ham United - Southampton 3:1 (20. Jarvis, 23. Cole, 71. Nolan - 9. Jošida), Crystal Palace - Manchester United 0:2 (62. Van Persie z pen., 68. Rooney), Liverpool - Swansea 4:3 (3. a 36. Sturridge, 20. a 74. Henderson - 27. a 47. z pen. Bony, 23. Shelvey), Newcastle - Aston Villa 1:0 (90.+2 Rémy), Norwich - Tottenham 1:0 (47. Snodgrass).