Opozice ovládla Kyjev. Janukovyč zmizel, jeho sídlo je volně přístupné

  • 1048
Ukrajinské protivládní síly převzaly kontrolu nad celým Kyjevem. Opozice ovládá klíčové vládní budovy, včetně sídla hlavy státu. Na pozemku se volně procházejí stovky lidí. Prezident Janukovyč odletěl na východ země do Charkova.

Situace v ukrajinské metropoli je navzdory pátečnímu podpisu smírčí dohody mezi prezidentem a opozičními předáky dál napjatá. Centrum města bylo podle televizních záběrů po celou noc i v sobotu ráno zaplněno lidmi. Navzdory relativnímu klidu přímo na hlavním kyjevském náměstí se do okolních ulic vrátila policie, včetně speciálních jednotek Alfa. Uvedl to zvláštní zpravodaj České televize, který dění sleduje přímo na místě.

V sobotu po desáté hodině dopoledne kyjevského času oznámil šéf ukrajinského parlamentu Volodymyr Rybak, že rezignuje. Poslancům, zasedajícím ve sněmovně z vnějšku obklopené davy demonstrantů, to sdělil dopisem. Svůj odchod zdůvodnil zdravotními problémy. Před několika dny Rybak zkolaboval.

Krize na Ukrajině

Jen o několik hodin později parlament již zvolil jeho nástupce. Je jím Oleksandr Turčynov, poslanec opoziční strany Vlast a blízký spojenec vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Poslanci zároveň v sobotu rozhodli, že se Tymošenková dostane z vězení. Omezili také pravomocí hlavy státu bez souhlasu prezidenta.

Podle šéfa parlamentní frakce strany Vlast Arsenije Jaceňuka by poslanci ještě v sobotu měli rozhodnout i o nové prozatímní vládě, na níž se podle jeho slov opozice už dohodla.

Část opozičních předáků v centru Kyjeva se nadále odmítá smířit s pátečním kompromisem a žádá okamžitou rezignaci prezidenta Janukovyče. Nelíbí se jim zejména, že prezident stále ještě nepodepsal parlamentem spěšně přijatý zákon umožňující návrat k ústavě z roku 2004. To by znamenalo omezení pravomocí hlavy státu ve prospěch parlamentu. Bez Janukovyčova podpisu zákon nemůže začít platit.

Hlavě státu dali demonstranti na náměstí Nezávislosti na odchod z postu ultimátum do 10 hodin dopoledne kyjevského času. Hrozili ozbrojenou revoltou na prezidentské sídlo, pokud se tak nestane. Vzhledem k tomu, že palác je prázdný, však útok pozbyl smyslu.

Obsazení prezidentského sídla odbojným opozičním křídlem potvrdila přímo z Kyjeva zpravodajka Lidových novin Petra Procházková. "Budovu nyní společně střeží demonstranti a původní ochranka paláce, dohodli se na tom. V paláci není nic rozbito. Vypadá to tam stejně, jako by byl prezident v úřadu," řekla Procházková.

Další z opozičních předáků a signatářů páteční smírčí dohody s hlavou státu Oleh Ťahnybok dopoledne v parlamentu vyzval zákonodárce k ústavní žalobě na Janukovyče. Uvedl, že předčasné prezidentské volby by se tak mohly uskutečnit už koncem května.

Mluvčí povstaleckého jádra na náměstí Nezávislosti a opoziční poslanec Andrij Parubij již ráno oznámil, že opozice ovládá celý Kyjev, a to včetně sídla parlamentu, vlády a hlavy státu. "Majdan (jiný název pro náměstí Nezávislosti pozn. red.) má nyní pod kontrolou celý Kyjev," uvedl v sobotu zrána Parubij. "Žádáme okamžité odstoupení prezidenta," dodal.

Agenturní zprávy hovoří o tom, že se odboje účastní zejména radikálně laděná část opozice, reprezentovaná ultrapravicovým Pravým sektorem. Jeho základnu tvoří militantní fanoušci fotbalového klubu Dynamo Kyjev.

V západoukrajinském městě Chmelnickyj svrhli lidé sochu Lenina:

Už nejsi náš prezident, vzkazuje opozice do Charkova

Prezident Janukovyč mezitím odletěl do Charkova na východě země. Potvrdila to okolo poledne novinářům jeho poradkyně Anna Hermanová. Ve druhém největším městě Ukrajiny se v sobotu koná sjezd Všeukrajinského společenského svazu (VOS), organizace, která sdružuje zastupitele z ruskojazyčných jihovýchodních oblastí země. 

Janukovyč se ale podle poradkyně sjezdu proruských poslanců nezúčastní. Hlava státu se podle Hermanové setká s voliči a promluví v televizi. Prezidentova poradkyně popřela, že by chtěl prchnout do ciziny.

Agentura ITAR-TASS uvedla, že kvůli proruskému sjezdu do města přijelo odhadem na 10 tisíc lidí. Organizátoři rozdávají kolemjdoucím vlaječky s ruskou trikolorou.

Podle opozičních zdrojů společně s Janukovyčem opustil hlavní město nyní již bývalý šéf parlamentu Rybak a vedoucí prezidentské administrativy Andrej Kljujev. Všichni tři patří k těm politikům, které Majdan chce soudit za smrt a zranění desítek lidí, vysvětlila novinářka Procházková.

Ranní zpráva o Janukovyčově odjezdu z metropole davy na Majdanu značně pobouřila. Mimo jiné se v jednu chvíli rozkřikla zpráva, že prezident zemi opustil a prchl do Dubaje. "Utekl," volali lidé. "Nám neuteče," křičeli odhodlaně jiní mladí muži s tyčemi v rukách, popisuje ranní události v centru Kyjeva Procházková.

Fotogalerie

Dohodu o smíru podepsali s prezidentem Janukovyčem podepsali opoziční předáci
Náměstí Nezávislosti je v pátek 21. února odpoledne plné lidí.
Plynová maska a hořící pneumatiky na jedné z barikád (21. února 2014)
Modlitba na barikádě. Protivládní protesty v Kyjevě. (21. února 2014)

Dodává, že demonstranti na Majdanu Janukovyče odmítají honorovat slovem prezident. Říkají, že jeho čas ve funkci vypršel ve chvíli, kdy nechal postřílet desítky lidí.

Nejtragičtější potyčky v ulicích metropole se odehrály ve čtvrtek. Zemřely při nich desítky lidí. Úřady potvrdily od úterý skoro 80 mrtvých, neoficiální čísla hovoří i o víc než stovce obětí jen za čtvrtek.

Na sobotu připadá den smutku za padlé.

Proruský sjezd, nebo Tymošenková?

Kromě politického sjezdu by Janukovyčův odjezd do Charkova mohl mít ještě jeden motiv: ve východoukrajinské metropoli pobývala právě Julija Tymošenková. V tamní nemocnici se dlouhodobě léčila s vyhřezlou ploténkou. V roce 2011 ji soud poslal na sedm let za mříže za údajné překročení pravomoci v době, kdy šéfovala ukrajinské vládě, a z podpisu nevýhodné smlouvy o dovozu ruského zemního plynu.

V pátek expremiérku osvobodili schválením zvláštního zákona poslanci, když zrušili trestnost skutku, za který byla odsouzena. Stalo se tak ve zkrácené legislativní proceduře, tedy bez debaty a bez projednávání návrhu ve výborech.

Podívejte se na ráno na Majdanu:

21. února 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video