UNO proměnilo Předlice v Bronx, vzpomínají v Ústí na choreografa Hese

  • 2
Na zesnulého tanečníka a choreografa Richarda Hese vzpomínají v Ústí nad Labem jako na muže, který do města těsně před revolucí v roce 1989 přivezl kus New Yorku. Jeho taneční skupina UNO před turné po západní Evropě potřebovala plakáty a nevábnou čtvrť Předlice proměnila v americký Bronx.

Fotit v Předlicích napadlo ústeckého fotografa Petra Berounského, který plakát pro Hese dělal. Na oprýskané zdi domů nechali pověsit banner s firmou Castrol a mohlo se začít. Celou akci tehdy Berounský nechal nahrát na video a nyní ho jako vzpomínku na Hese zveřejnil.

"Poprvé jsem Richarda Hese potkal právě v roce 1989, když nás seznámil Jirka Korn. Teď jsem za Richarda doma zapálil svíčku, a pokud budu mít čas, tak pojedu i na pohřeb," říká Berounský.

Focení v Předlicích v roce 1989 způsobilo velký rozruch. Technici pouštěli dým a hity Michaela Jacksona, všude kolem pobíhaly romské děti. "A nyní pánev s překrokama," dával svým tanečníkům povely Hes v bundě se zelenými proužky.

"Celá ta show nás přišla na 180 korun, protože jsme si nechali od řidiče stříkačky pokropit silnici, aby se leskla," přiblížil Berounský. Na místo povolal i dva známé příslušníky Sboru národní bezpečnosti, tehdejší policie. Měli totiž s sebou hodně drahé techniky a nechtěli o ni přijít. "Bylo tam hodně čumilů," poznamenal fotograf.

Ta ulice má svůj půvab, říkal Hes

Na focení přijela udělat reportáž i Československá televize. Reportér Jan Stuchlík se Hese ptal, proč se nefotografují na pódiu, ale na černém asfaltu. "Ta ulice má svou atmosféru a svůj půvab," odpověděl Hes.

Fotograf Berounský si nakonec vzpomněl i na "veselou historku z natáčení". Těsně před začátkem focení procházela ulicí paní s koněm a Berounský dostal nápad: posadíme na koně tanečníka převlečeného za amerického policistu.

"Jenže tanečník se bál. Snímek se nezdařil, ale zato se nám kůň vydělal doprostřed silnice, kde jsme fotili. Museli nastoupit chlapi s lopatami a nejdříve koňské koblížky uklidit," popisuje fotograf, který s UNO spolupracoval ještě na dvou tanečně-divadelních projektech: Projekt 1999 a Šach Mat.

Na plakátu se nakonec objevil ještě jeden Richard Genzer. Dnes známý komik byl tehdy jedním z tanečníků skupiny.

Richard Hes si potrpěl na disciplínu, říká fotograf

"S Geňou byla vždy největší legrace. Richard Hes si potrpěl na disciplínu, byl pedant a nic nikomu neodpustil, ale jedině Geňa si z něj uměl a také mohl občas utahovat," říká Berounský.

UNO v té době bylo na vrcholu. Skupina přinesla na české taneční scéně oživení svou orientací na tehdy nejmodernější taneční i hudební trendy.

V 90. letech pak Hesovi nastala druhá kariéra. Podepsal se pod choreografie muzikálů Dracula nebo Monte Cristo. Pracovní nasazení a divoký životní styl ho ale také přivedly k alkoholu.

Ze závislosti se dokázal vymanit, zdravotní důsledky si však nesl do konce života. Richard Hes v pondělí zemřel v padesáti letech na zdravotní komplikace spojené s rakovinou slinivky (o Hesovi zde).