Testovací verze nového studia. Pořad Události bude z nového vysílat od dubna...

Testovací verze nového studia. Pořad Události bude z nového vysílat od dubna 2014. | foto: Česká televize

Události ČT se po dvou letech změní. Dostanou nové studio, moderátory ne

  • 199
Upravená znělka, nové studio a změny v grafice. Tak budou od letošního dubna vypadat Události, hlavní zpravodajská relace ČT1. Česká televize pořad výrazněji mění po dvou letech. Chce se více přiblížit zpravodajství ČT24 a používat další moderní technologie.

Ve studiu přibude k dotekové obrazovce také velkoplošná plazmová obrazovka, která bude tvořit pozadí studia. Dotekovou obrazovku pak moderátor nebude ovládat přímo, ale prostřednictvím tabletu.

První fotografie, kterou ke změnám Česká televize poskytla, zároveň ukazuje, že studio bude nově bez stupínku, z nějž moderátoři a moderátorky původně sházeli, když si předávali slovo uprostřed bloku vysílání. Místo pultu zbude jen kulatý stolek.

Z ČT odchází Drtinová a Veselovský

Moderátor bude i nadále ve studiu stát a bude méně chodit - nová podoba bude spíše jen o pohybu směrem k obrazovkám a pultu, zatímco před dvěma lety se moderátoři učili nazpaměť pohybovat podle několika značek (reportáž z příprav na novou podobu relace v březnu 2012 najdete zde).

Kromě nového studia se pozmění také grafika Událostí, znělka a font písma, které by mělo být pro diváka čitelnější. Některé reportáže budou mít kratší stopáž, aby se do Událostí vešlo více příspěvků, řekla iDNES.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová.

"Události se ve svém obsahu a formě více přiblíží zpravodajskému kanálu ČT24," informovala Plívová. To znamená, že více prostoru by měly získat živé vstupy z místa dění, zahraniční a regionální zprávy.

Proměny Událostí v čase

Celková délka pořadu zůstane zachována v současném rozsahu. Relace tedy bude začínat v 18:55 a končit v osm večer. Zůstává také struktura, kdy Událostí začínají počasím a končí sportem.

Nezmění se ani složení moderátorů. Pořadem bude diváky i nadále provázet Aneta Savarová, Marcela Augustová, Jakub Želený a Daniela Písařovicová. Zůstane zachován model, kdy se v relaci střídají vždy dva moderátoři.

Změna po dvou letech

ČT výrazněji proměnila Události naposledy v dubnu 2012 (více o této proměně čtěte zde).

Relaci následně drobně upravovala - postupně zmizelo heslo "jasné a spolehlivé" a skončilo například chození moderátora při rozhovorech mimo studio (více o tehdejší kritice Událostí čtěte zde). Větší změny podle Plívové už za pochodu dělat nelze, proto ČT sáhla k další výraznější proměně. Ta vychází z hodnocení dramaturgů, diváků, ale také ze zkušeností reportérů a moderátorů.

"Jejím hlavním cílem je zohlednit zkušenosti zpravodajského týmu za poslední dvouleté období, reagovat na vývoj celosvětových trendů v televizním zpravodajství, na nové technické možnosti a  proměny potřeb diváků veřejnoprávní televize," popsala Plívová.

Na otázku, zda na vývoj neměla televize více myslet už před dvěma lety, Plívová uvedla, že ČT předem avizovala, že podoba relace není finální a televize studio a další prvky bude i nadále měnit. "Konvence, která tu byla, neodpovídá tomu, co diváci chtějí a očekávají. Nejde o revoluci, ale evoluci," dodala mluvčí s tím, že drobnější změny budou probíhat i nadále. Další větší změnu televize v dohledné době neplánuje.

Z dat ČT vyplývá, že průměrná sledovanost Událostí loni činila 874 tisíc diváků. Televize tvrdí, že jako celku relaci přibylo meziročně 72 tisíc diváků.

První dubnový den v roce 2012, kdy se celá relace měnila, si Události zapnulo 902 tisíc diváků, dalších 154 tisíc se dívalo na tentýž pořad na zpravodajské ČT24 (více o sledovanosti čtěte zde).

Potřebují současné Události změnu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 27. února 2014. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1516
ANO
ANO 589

Podívejte se, jak se na změnu Události připravovaly předloni:

21. března 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue