Doporučujeme

Obránci Marek Židlický, Ladislav Šmíd a gólman Ondřej Pavelec se radují z...

Obránci Marek Židlický, Ladislav Šmíd a gólman Ondřej Pavelec se radují z vítězství nad Slovenskem. (18. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Dramatickou bitvu o čtvrtfinále vyhráli Češi 5:3. Slováci jedou domů

• 1516
Olympijský turnaj v Soči neskončí pro české hokejisty ostudou. Tým kouče Aloise Hadamczika v aréně Šajba vyhrál v předkole play-off 5:3 nad Slovenskem, které vede český kouč Vladimír Vůjtek. Češi ve středečním čtvrtfinále od 18 hodin vyzvou USA.

Bylo to jasně dané: vítěz duelu dvou bývalých federálních partnerů zůstane na olympiádě ve hře o medaile. Poražený jede domů a skončí hůř než třeba Slovinci. Pikantní hokejová bitva, která hýbala národy na obou stranách hranice, udělala radost českým fanouškům.

Ale taky jim pořádně "zabrnkala" na nervy, přitom to po první třetině vypadalo na klidnou melodii osmifinálové písničky. Češi zaslouženě vedli 3:0, byli aktivnější a utkání kontrolovali. Pak podruhé v utkání skóroval Roman Červenka a bylo to 4:0.

On-line reportáž

Utkání Česko vs. Slovensko jsme sledovali minutu po minutě.

Ovšem Slovákům daly naději dva góly kanonýra Mariána Hossy, pak snížil Tomáš Surový na rozdíl jediného gólu. A trenérovi Hadamczikovi naskočil ustaraný výraz. V uších mu pomalu zněly tóny "valčíku na rozloučenou". Až při hře bez brankáře uklidnil tým kapitán Tomáš Plekanec.

Tatrami otřáslo 29 sekund na začátku utkání, kdy Češi dali dva góly. Ještě do první přestávky se navíc trefil David Krejčí.

"První třetina byla taková, jak jsme si představovali. Ve třetí třetině jsme dělali chyby, to by se na takové úrovni nemělo stávat, ale jsme jenom lidi. Zvládli jsme to jako tým," řekl v televizním rozhovoru bostonský centr. "Zítra to bude o hodně těžší, snad si dobře odpočinem. Necháme tam všechno, ale potřebujeme podporu fanoušků tady i doma."

Diváci v menší aréně Šajba, mezi nimiž byla i olympijská vítězka ze snowboardkrosu Eva Samková, na sebe možná jen nevěřícně hleděli. Tohle jim Jágr a spol. v ledovém paláci Bolšoj dosud neukázali. Snad aby zastrašili slovenské soupeře, čeští hráči před utkáním sebevědomě naskákali na led ve velké rychlosti.

A ve vysokém tempu se pokračovalo i po úvodním buly. Dvě tři přesné přihrávky, svižný pohyb, rychlá střelba ze všech pozici, tlak do brány? Ne, to v základní skupině předváděli Češi málokdy, nyní se o to snažili celou třetinu.

Další příjemné překvapení svým příznivcům dali hokejisté  v čase 6:53. Při Marinčinově vyloučení po faulu na Jágra využil přesilovku Aleš Hemský. Důrazný Voráček před brankovištěm přihrál před prázdnou bránu a Hemský pohodlně skóroval. Ani to nebyl typický obrázek, ale útočník Edmontonu konečně řešil situace jednoduše.

O půl minuty později se prosadil další kritizovaný hráč, zloba některých fanoušků mířila na člena elitní formace Romana Červenku. Část si možná naklonil po pohotové bekhendové dorážce, kdy si počkal na odraz puku od tyčky.

"Trenér nám řekl, ať něco vymyslíme," tvrdil o nácviku přesilovek Krejčí. Zřejmě to byl dobrý tah. I když v tomto případě Krejčí moc neimprovizoval, u modré čáry měl dlouho napřaženo a napálil puk do horní rohu.

Puk se odrazil tak rychle, že nebylo poznat, zda to vůbec byl gól. Ale rozhodčí přesvědčivě ukazoval na místo, které Krejčí zasáhl.

Ze Slováků vyprchal elán. Ovšem zápas o všechno ještě nevzdali, i když byli v těžké situaci.

Ve druhé třetině hráči v bílých dresech polevili, i když byli dál aktivnější, vyčníval především Krejčího druhý útok. Slovenské výpady, do nichž překvapivě vyráželi také v oslabení, zastavoval klidný brankář Ondřej Pavelec.

Takhle se z českých gólů radovali fanoušci na Letné:

Povedený zápas hrál Červenka. Za svůj druhý gól v utkání však může děkovat spíš soupeři. Slovenským hráčům často utíkal kotouč z hokejek a obránce Sekera si vybral nejhorší možnou chvíli.

Poblíž totiž zrovna byl právě hbitý český útočník, puk mu vypíchl a řítil se sám na branku. Se zakončením bekhendového blafáku si počkal až do poslední chvíle - ovšem trefil se báječně "pod víko". Biatlonovou terminologií to byla další čistá střelecká položka vestoje

"Měl jsem předtím nějaké šance, nepadalo to tam, tak jsem rád, že aspoň dneska jsem mohl týmu pomoct," prohlásil Červenka. (celý rozhovor čtěte ZDE)

Stejně přesný byl na druhé straně i zkušený útočník Marián Hossa. Před třetí třetinou jako by se slovenští hráči podívali na svůj dres a přečetli slova národní hymny. Opravdu ožili - nejprve snížil opět Hossa na 2:4, pak dal Tomáš Surový na rozdíl jediného gólu.

Známkujte hráče

Hodnoťte výkon českých hokejistů v utkání se Slovenskem.

Najednou Češi nevěděli, co mají dělat. Nadšení Slováci pálili na Pavelce jednu za druhou. Riskantní hry soupeře využívali čeští hráči k protiútokům. Po jednom z nich byl přísně vyloučen obránce Meszároš a Plekanec za chvíli rozhodl o postupu.

Před českými hokejisty se tak rýsuje "naganská" cesta - čtvrtfinále s Američany, v semifinále Kanada a ve finále domácí Rusko... Ale nepředbíhejme, už jen první krok bude hodně těžký.

Česko vs. Slovensko 5:3

Branky a nahrávky: 7. Hemský (Voráček, T. Kaberle), 8. Červenka (Plekanec, Jágr), 18. Krejčí (T. Kaberle), 36. Červenka, 60. Plekanec (Krejčí, Židlický) - 39. Marián Hossa (Handzuš, Sekera), 48. Marián Hossa (Tatar, Handzuš), 49. Surový (Sekera, Bartovič). Rozhodčí: Peel (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Cameron (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 1:5. Využití: 3:0. Diváci: 3 628. Třetiny: 3:0, 1:1, 1:2.

Česko: Pavelec - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát. Trenér: Alois Hadamczik.

Slovensko: Laco - Starosta, Chára, Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Jurčo, Ölvecký, Záborský - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek st.

Podívejte se, jak fandili slovenští fandové nedaleko českých hranic:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.