Rittig nesmí vycestovat z Česka a odevzdal pas. Do vazby nepůjde

  • 344
Soud zakázal lobbistovi Ivo Rittigovi vycestovat za hranice České republiky. Zároveň mu dočasně zabavil cestovní pas. Rozhodl tak na žádost státních zástupců, podle kterých je to lepší řešení, než aby vlivný podnikatel obviněný kvůli sporné smlouvě s pražským Dopravním podnikem skončil ve vazbě.

"V souvislosti s trestní věcí poškozené společnosti Dopravní podnik rozhodl na návrh státního zástupce příslušný soudce o omezení spočívajícím v zákazu vycestování do zahraničí u všech čtyř obviněných osob. Současně obvinění vydali své cestovní doklady," uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Dodala, že zákaz vyjet za hranice mají i další tři lidé, kteří byli společně s Rittigem zatčeni. I oni museli odevzdat pas. "Policie prováděla v průběhu včerejšího dne a noci intenzivně úkony trestního řízení spočívající jak ve výslechu obviněných, tak především svědků tak, aby předešla jejich možnému budoucímu ovlivňování," zdůraznila v pátek Bradáčová.

"Klient spolupracoval vždy dobře, dostavoval se na požádání i do České republiky, takže k omezeni jeho pohybu nevidím důvod. Nicméně je to lepší než vazba," komentovala rozhodnutí soudu Rittigova právnička Karolína Babáková.

Rittig opustil policii v pátek po půl páté odpoledne. S novináři se příliš nebavil, nastoupil do přistavené limuzíny. Ta ho odezla do kanceláře v pražských Stodůlkách.

Soudní rozhodnutí je pro něj poměrně nepříjemné. Sice se může volně pohybovat po České republice a stýkat se s přáteli a rodinou, ale pokud by se pokusil vycestovat za hranice a policie by ho zatkla, putoval by okamžitě do vazby kvůli porušení soudního příkazu.

"V zákoně je výslovně napsáno, že neplní-li obviněný povinnosti, které mu byly uloženy v souvislosti s nahrazením vazby, tak soud rozhodne o tom, že bude dotyčný vzat do vazby," řekl advokát Petr Kočí.

Rittigovi navíc rozhodnutí soudu komplikuje jeho působení v Monaku, kde už několik let žije. Lobbista však nemá podle informací iDNES.cz monacký pas, ve středomořském knížectví má jen dlouhodobý pobyt. Aby si výhodný statut "rezidenta" udržel, musí tu žít minimálně 180 dnů.

"My jsme už v minulosti upozorňovali, že by bylo vhodné, aby policisté prověřili, zda Ivo Rittig v Monaku skutečně předepsanou dobu žije. Souvisí s tím totiž to, kde platí daně. A on je zatím platí v Monaku, kde je to výhodnější," říká k tomu bývalý ředitel civilní rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák.

Pro Rittiga tak možná bude soudní rozhodnutí znamenat, že bude muset platit daně v Česku a tuzemské úřady tak lépe zkontrolují jeho podnikání.

Žalobci nežádali podle informací iDNES.cz o uvalení vazby i kvůli tomu, že od prověřovaného případu, ve kterém je Rittig a další lidé stíháni, uplynula už relativně dlouhá doba. Nevýhodná smlouva na jízdenky pro pražský Dopravní podnik totiž platila v rozmezí let 2008 až 2011.

Lobbistu zadrželi policisté ve čtvrtek ráno v jeho domě. Obvinili ho z legalizace výnosů z trestné činnosti. Ze stejného činu stíhají policisté i jednatele společnosti Neograph Jana Janků a Petera Kmetě, který zastupuje firmu CokevilleAssets z Panenských ostrovů. První společnost tiskla pro Dopravní podnik předražené jízdenky, na účty druhé, s níž je Rittig spojován, putovalo z každé jízdenky 17 z 37 haléřů. Kromě nich skončil v policejní cele ještě lobbistův právník David Michal.

V pátek policisté podle ČT zadrželi a obvinili také právníka Marka Stubleyho z advokátní kanceláři MSB Legal, dříve Šachta & Partners.

,

Video