Americký prezident Barack Obama, viceprezident Joe Biden, ministryně zahraničí...

Americký prezident Barack Obama, viceprezident Joe Biden, ministryně zahraničí Hillary Clintonová, šéf Pentagonu Robert Gates a další lidé sledují v takzvané Situation Room v Bílém domě operaci proti Usámu bin Ládinovi | foto: AP

Zničte fotky Usámovy mrtvoly, nařídil šéf amerických speciálních sil

  • 47
Dva týdny poté, co americké komando zabilo Usámu bin Ládina, vydal šéf amerických speciálních sil rozkaz, aby všechny snímky mrtvoly byly zničeny nebo odevzdány CIA. Zveřejnění fotografie mrtvoly si přejí američtí aktivisté, kteří touží po důkazu bin Ládinovy smrti.

Z nově zveřejněných dokumentů vyplývá, že admirál William McRaven jedenáct dní po operaci, při níž byl bin Ládin ve svém úkrytu v Pákistánu zastřelen, rozeslal účastníkům mise e-mail s výzvou, aby odevzdali nebo zničili všechny fotky bin Ládinova těla.

"Jedna věc, kterou bych chtěl obzvláště zdůraznit, jsou fotografie; především fotky ostatků UBL. Veškeré snímky by měly být předány CIA. Pokud nějaké stále máte, okamžitě je zničte, nebo jim je pošlete" napsal McRaven.

Konzervativní organizace Judicial Watch, která po amerických bezpečnostních složkách žádala zveřejnění snímků mrtvého vůdce al-Káidy, se k e-mailu dostala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, píše CNN.

McRaven vyzval ke zničení fotografií několik dní poté, co Judicial Watch podala oficiální žádost o jejich vydání. A jen několik hodin před odesláním emailu se organizace kvůli zveřejnění snímků obrátila na soud.

"Přestože jsme opakovaně podávali žádost o vydání informací a podali jsme kvůli tomu žalobu, byl bůhví komu všemu rozeslán příkaz zničit záznamy," říká prezident organizace Tom Fitton. "Mohlo tím být porušeno právo," dodává.

Není jasné, jestli veškeré fotografie bin Ládinovy mrtvoly vojáci skutečně zničili. McRaven přes svého mluvčího pouze vzkázal, že se k tomu nebude vyjadřovat.

Obama zveřejnění fotek odmítnul

Vojenský analytik a generál ve výslužbě James Marks uvedl, že pokud McRaven vydal rozkaz fotografie zničit, mohla být důvodem snaha zabránit prozrazení postupů a metod při obdobných operacích. Proto se podle něho admirál chtěl ujistit, že si vojáci neponechají žádné fotografie nebo videa ze zásahu.

Také prezident Barack Obama několik dní po akci v Abbottábádu pronesl, že zveřejnění fotografií bin Ládinova těla by znamenalo bezpečnostní riziko. "Je důležité, abychom se ujistili, že se tyto snímky nedostanou na veřejnost. Drastické fotky člověka, který byl střelený do hlavy, by mohly podněcovat další násilí a sloužit jako nástroj propagandy," řekl Obama.

Stejný názor má i bývalý poradce šéfa FBI Tom Fuentes. "Ty snímky by se pořád objevovaly v televizi, což by mohlo al-Káidě pomáhat rekrutovat další členy. Z teroristy by se stal mučedník," vysvětluje Fuentes.

Tyto argumenty však nejsou pro aktivisty přesvědčivé. "Američané mají právo vědět, co má jejich vláda v plánu. Má být omezeno, protože těmito fotografiemi nechceme urazit teroristy a jejich sympatizanty? To se mi zdá neuvěřitelné," podivuje se Fitton. "Byla to historická vojenská akce. Lidé mají právo vědět, co se stalo," dodává.

Americké soudy zatím stanovisko Judicial Watch nepodpořily a Nejvyšší soud se jejich odvoláním odmítl zabývat.

Podívejte se na dům, kde Američané Usámu bin Ládina dopadli:

3. května 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video