Britské aerolinky Virgin Atlantic testují na londýnském letišti Heathrow brýle

Britské aerolinky Virgin Atlantic testují na londýnském letišti Heathrow brýle Google Glass. | foto: Virgin Atlantic

Google Glass testují už i aerolinky. A hned ty s nejvíc sexy personálem

  • 12
Cestující, kteří na londýnském letišti Heathrow v následujících šesti týdnech využijí lety první třídou společnosti Virgin Atlantic, si budou připadat jako pod drobnohledem. Od úterý 11. února tyto britské aerolinky testují přínos chytrých brýlí Googlu pro proces odbavování cestujících.

Hasiči, policisté, lékaři a již i pracovníci aerolinek nyní testují, zda-li se Google Glass osvědčí právě při jejich činnosti. Aerolinky Virgin Atlantic, které se podle průzkumu londýnské firmy Bussines Traveller mohou chlubit nejhezčími letuškami, si od nasazení brýlí slibují především větší komfort pro cestující a efektivnější proces jejich odbavení.

Na londýnském letišti Heathrow bude moci letecký personál Virgin Atlantic spustit odbavovací proces již ve chvíli, kdy klient s letenkou do první třídy opustí limuzínu před odletovou halou či vystoupí z letadla. Již tehdy jej díky nositelným technologiím osloví jménem a mohou jej okamžitě informovat například o počasí či aktuálním dění v cílové destinaci.

Aerolinky na projektu úzce spolupracují s Mezinárodní společností pro letecké komunikace (SITA), která vytvořila speciální aplikaci umožňující personálu přístup ke všem potřebným informacím bez nutnosti setrvání u počítače na odbavovací přepážce. Kromě chytrých brýlí zaměstnanci Virgin Atlantic testují i chytré hodinky Sony SmartWatch 2.

Díky přístupu do interní databáze cestujících získá letecký personál okamžitě i všechny do té doby již získané informace o konkrétním pasažérovi. V budoucnu pak například i včetně individuálních nároků na občerstvení či speciální diety. Ne u všech cestujících se však snaha britských aerolinek patrně setká s pochopením.

Mnozí z nich mohou krok britské letecké společnosti považovat za jistý zásah do soukromí, ač mají její zaměstnanci přístup ke shodným informacím, jako měli doposud na počítači za přepážkou. Hlavním přínosem nositelných technologií na proces odbavení je tak především v bezprostřednosti dat.

V současnosti patrně nejméně diskutabilním využitím brýlí Google Glass je jejich nasazení ve službách hasičů. Například hasič ze Severní Karolíny vyvíjí aplikaci, která má zasahujícím jednotkám mimo jiné také usnadnit vyhledávání hydrantů, orientaci v budovách či jim pomoci při vyprošťování osob z havarovaných vozů.