Temže dosahuje rekordní úrovně. Bude hůř, varují meteorologové

  • 14
Jihozápadní Anglii sužují rozsáhlé povodně. Po vytrvalých lijácích dosahuje hladina Temže na řadě míst nejvyšší úrovně za několik posledních desetiletí. V hrabství Surrey u Londýna voda zaplavila desítky obydlí a ohrožuje dalších 2500 domů. Spor o protipovodňová opatření pronikl i do britské politiky.

Pondělí má být podle místních meteorologů nejsušším dnem týdne, ale hladiny řek se budou nejspíš i nadále zvedat v důsledku přitékající vody z dosavadních silných dešťů. Život lidí je podle BBC ohrožen například v Somersetu. Některá měření podél Temže ukazují nejvyšší hodnoty od 80. let minulého století.

"Temže se dále zvedá a bude to pokračovat, v nejbližších dnech rozhodně. Na úterý a středu se předpovídají další deště," řekl BBC představitel agentury pro životní prostředí Howard Davidson.

Do čtvrtka naprší podle odborníka na počasí Petera Slosse až 40 milimetrů nových srážek. V noci pomáhala armáda budovat v postižených oblastech hráze ve snaze odklonit záplavové vody od lidských obydlí. Jen v obci Datchet rozmístila na 10 tisíc pytlů s pískem.

Podle úřadů jsou nyní životy lidí ohroženy na nejméně 16 místech jihozápadní Anglie. Stav ohrožení a evakuace kvůli očekávanému zvýšení hladiny Temže platí například pro město Marlow. Pro další desítky míst, kde by mohly záplavy také zesílit, je zatím vyhlášena jen zvýšená pohotovost.

Povodně také způsobily velká zpoždění u desítek vlakových spojů. Některé železniční tratě musely být zcela uzavřeny.

Úřady situaci podcenily, míní Angličané

"Temže se zvedá na úrovně, jaké jsme neregistrovali mnoho let. Přes noc se to zhoršilo. Nejedná se jen o záplavy, je to i spodní voda. Půda je tak nasycená, že z ní vystupuje voda. Takže je to těžké," řekl podle BBC Robin Gisby, který monitoruje situaci v jižní Anglii pro místní železnici.

Zvýšené hladiny řek a lokální povodně trápí v menší míře i jiné oblasti Británie již týdny. Ve Walesu dnes podle BBC záchranáři našli v rozvodněné řece Usk tělo 34letého muže, který si v neděli vyjel na kajaku a od té doby se pohřešoval.

V nejzasaženějších oblastech se množí kritika vůči postupu úřadů. "Žiji zde 44 let a nic takového jsem nezažil. Každý vjezd do vesnice je zaplavený. Od pátečního rána nemůžeme používat doma záchody, protože kanalizace je zcela zablokovaná a vše se vrazí do záchodu. Úřad ani neposkytl náhradní toalety," říká například Paul Palmer z vesnice Hurst.

Většina kritiky se ale týká toho, že v záplavových oblastech úřady nevybudovaly odtokové strouhy a další protipovodňová opatření, která prý předtím slibovaly.

Protipovodňová opatření kritizují i politici

Téma záplav už proniklo i na britskou politickou scénu. Někteří ministři se pustili do šéfa Agentury životního prostředí (EA), která je za protipovodňová opatření zodpovědná.  

Podle ministra pro obce a místní zastupitelstva Erica Picklese, který nyní koordinuje reakci na povodně, se vláda příliš spoléhala na špatné rady agentury a udělala chybu, když nevybudovala v ohrožených oblastech odvodňovací strouhy.

Šéf EA Chris Smith se proti výpadům politiků ohradil článkem v deníku The Guardian. Odmítl politizování celé záležitosti a napsal, že zaměstnanci agentury vědí o záplavách stokrát víc než politici. Navíc má podle něj EA svázané ruce pravidly ministerstva financí, která agentuře určují, kolik může na protipovodňová opatření vydat.

Dále Smith uvedl, že agentura vyčlenila na odtokové strouhy v zaplavené oblasti Somerset Levels 400 tisíc liber (13,2 milionu Kč), tedy maximální částku, kterou jí pravidla umožňovala. K dokončení protipovodňových opatření by ale prý bylo zapotřebí další čtyři miliony liber.

"Když politici začnou říkat, že viníky jsou rady a rozhodnutí EA, musí si uvědomit, že viníky jsou ve skutečnosti vládní pravidla ... ta jsou jádrem problému," napsal Smith.

Minulý týden vláda přislíbila na opravy a protipovodňová opatření dalších 130 milionů liber (4,3 miliardy Kč). Premiér Cameron, který v pondělí stejně jako vicepremiér Nick Clegg navštívil zaplavené oblasti, odmítl, že by vláda reagovala pomalu.

"Když byly potřeba peníze, poskytli jsme je. Když byla potřeba armáda, postaral jsem se, aby byla vyslána armáda," řekl Cameron. Deník The Guardian nicméně  s odvoláním na nejmenované zdroje v EA napsal, že kvůli škrtům v rozpočtu bude muset agentura do konce října propustit čtvrtinu zaměstnanců. Mají mezi nimi být i pracovníci v terénu, kteří nyní při povodních spolupracují s hasiči a vydávají protipovodňová varování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue