Jaromír Jágr (vpravo) se raduje se spoluhráči Ryanem Clowem (vlevo) a Corym...

Jaromír Jágr (vpravo) se raduje se spoluhráči Ryanem Clowem (vlevo) a Corym Schneiderem z výhry New Jersey nad Edmontonem. | foto: AP

Jágr asistoval u výhry New Jersey, Tlustý s Vrbatou slavili gól

• 25
Předposlední hrací den hokejové NHL před pauzou pro olympijský turnaj v Soči se odehrálo pět duelů, ve kterých bodovali tři Češi. Jaromír Jágr si připsal asistenci u těsného vítězství New Jersey 2:1 po prodloužení nad Edmontonem. Vstřelenou branku a vyhraný zápas pak oslavili útočníci Radim Vrbata z Phoenixu a Jiří Tlustý z Caroliny.

Už počtvrté v řadě si hokejisté New Jersey zahráli prodloužení. Na tom by nebylo ještě nic tak zvláštního, kdyby v úvodních třech případech nepřišli o nejtěsnější vedení pokaždé až v samotném závěru řádné hrací doby při hře soupeře bez brankáře.

Češi v NHL:

1. Jaromír Jágr (NJD), 58z. - 49b. (17+32)
2. David Krejčí (BOS), 56z. - 48b. (13+35)
3. Jiří Hudler (CGY), 57z. - 43b. (14+29)
4. Jakub Voráček (PHI), 58z. - 39b. (15+24)
5. Radim Vrbata (PHX), 55z. - 38b. (14+24)
6. Martin Hanzal (PHX), 51z. - 36b. (14+22)
7. T. Plekanec (MTL), 58z. - 33b. (17+16)
8. Patrik Eliáš (NJD), 43z. - 33b. (11+22)
9. Ondřej Palát (TBL), 57z. - 32b. (12+20)
10.M. Frolík (WPG), 58z. - 30b. (12+18)

Napočtvrté v domácím souboji s Edmontonem šli do vedení jako první opět Devils. Stalo se tak už ve 12. minutě, kdy po rozehrávce Jaromíra Jágra za útočnou modrou čarou obránce Bryce Salvador našel chytrým pasem před odkrytou brankou volného Andreje Loktěnova.

Jágr si tak připsal celkově v pořadí 1039. asistenci kariéry a přiblížil se k vyrovnání devátého Marcela Dionna v historické tabulce na rozdíl jediného zápisu.

Hosté tentokrát nečekali na vyrovnání až do závěru, ale prosadili se již po dalších 29 vteřinách hry. Brejk 2 na 1 ukázkově proměnili přihrávající Nail Jakupov a zakončující Taylor Hall.

Stav 1:1 následně vydržel až do třetí minuty prodloužení, kdy přišla velká chvíle mladého obránce New Jersey Jona Merrilla. Dvaadvacetiletý Američan propálil brankáře Ilju Bryzgalova tvrdou střelou z levého kruhu a mohl slavit výhru a zároveň svou premiérovou trefu kariéry v NHL.

Vrbata gólem pečetil výhru, Hanzal kvůli nemoci nenastoupil

Před utkáním mezi Phoenixem a Chicagem NHL uspořádala menší ceremonii na počest bývalých a současných hokejových olympioniků. Jeden z těch současných byl nakonec vyhlášen i první hvězdou duelu. Stal se jím kanadský reprezentační gólman ve službách Coyotes Mike Smith, jenž proti silnému soupeři pochytal všech 30 střel.

Phoenix, v jehož sestavě kvůli nemoci nefiguroval český reprezentant Martin Hanzal, po výhře 2:0 tak jako první celek letošní sezony vymazal ofenzivu obhájců Stanley Cupu, kteří vyšli gólově naprázdno dokonce poprvé po téměř dvou letech a 126 odehraných zápasech v základní části NHL.

Skóre utkání otevřel už ve 2. minutě využitou přesilovkou ofenzivní obránce Keith Yandle. Stejný hráč pak asistoval u pojistky z hole Radima Vrbaty, jenž v 39. minutě ranou z mezikruží mezi betony brankáře Corey Crawforda svou 14. trefou sezony využil další početní převahu.

Tlustý se zapsal mezi střelce Caroliny

Poté, co se nedávno blýskl sérií šesti bodů v pěti navazujících zápasech, vyšel útočník Jiří Tlustý hned třikrát za sebou naprázdno. Daší bod na konto kladenského odchovance přinesl až páteční domácí zápas Caroliny proti Floridě, která opouštěla PNC Arénu s jasnou porážkou 1:5.

Tlustý (48 zápasů, 17 bodů - 9+8) se na tom podílel jednou brankou. Svého devátého střeleckého zápisu sezony docílil v 25. minutě snadnou dorážkou do zcela odkryté branky Tima Thomase po předchozím pokusu kapitána Erica Staala.

Poslední slovo v utkání si vzal ve třetí třetině využitou přesilovkou slovenský reprezentační bek Andrej Sekera. Zásah na finálních 5:1 pro Carolinu byl stejně jako pro Tlustého jeho devátým zápisem sezony. Sekara tak pokračuje ve vylepšování své nejlepší bilance dosavadní kariéry v NHL. Aktuálně má po 54 startech 32 bodů (9+23) a v produktivitě zadáků soutěže mu patří celková 15. příčka.

Výsledky NHL

New Jersey - Edmonton 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
12. Loktionov (Jágr), 63. Merrill - 12. Hall. Střely na branku: 24:20. Diváci: 16 592.

Pittsburgh - NY Rangers 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
12. Määttä, 29. Malkin, 58. Neal - 2. a 50. Pouliot, 21. Girardi, rozhodující sam. nájezd B. Richards. Střely na branku: 29:41. Diváci: 18 661.

Phoenix - Chicago 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
2. Yandle, 39. Vrbata. Střely na branku: 26:30. Diváci: 17 525.

Carolina - Florida 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)
10. Nash, 11. Sjomin, 19. Bellemore, 25. Tlustý, 53. Sekera - 16. Bjugstad. Střely na branku: 32:35. Diváci: 16 132.

San Jose - Columbus 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
4. McCarthy, 9. Marleau, 46. Wingels - 21. Johansen, 51. Jenner. Střely na branku: 47:21. Diváci: 17 562.