Mučený ukrajinský aktivista | foto: iDNES.cz

Mučený ukrajinský opozičník dorazil do Litvy. Léčit se bude zdarma

  • 50
Údajně mučený ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov dorazil v noci na dnešek do litevského Vilniusu. V tamní nemocnici podstoupí léčbu zranění, které prý utrpěl při únosu. Informovaly o tom zpravodajské servery. Ukrajinská opozice pak v pondělí zveřejnila počty svých zadržených a pohřešovaných stoupenců.

Pětatřicetiletý Bulatov odletěl v neděli z Ukrajiny a přes lotyšskou Rigu dorazil po půlnoci do Vilniusu. Tam ho sanitka odvezla na kliniku. Litva nabídla ukrajinskému opozičníkovi bezplatnou léčbu.

Bulatova v lednu unesli neznámí pachatelé, kteří jej prý mučili po celou dobu, kdy byl pohřešován. Ukrajinským médiím vylíčil, že se ho únosci, údajně mluvící s ruským přízvukem, mimo jiné pokoušeli ukřižovat a uříznout mu ucho (více čtěte zde).

Bulatov patřil k vůdcům kolon opozičně naladěných motoristů, protestujících i u rezidence ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Zmizel 22. ledna, údajně právě v době, kdy příslušníci policejní jednotky Berkut zbili opoziční aktivisty a jednoho kameramana.

Kvůli účasti na motoristických protestech Bulatovovi původně hrozilo až osm let vězení. Obvinění související s jeho účastí na protivládních demonstracích ale úřady údajně mezitím stáhly.

Ukrajinou už přes dva měsíce zmítají protesty proti vládě prezidenta Janukovyče, která loni v listopadu odstoupila od podpisu asociační dohody s Evropskou unií a namísto toho přistoupil k utužení vztahů s Ruskem. Demonstrace si už vyžádaly několik mrtvých a stovky zraněných a zatčených. Janukovyč ve snaze uklidnit situaci ustoupil opozici a nechal uzákonit amnestii pro zadržené demonstranty a zrušení nedávno přijatých represivních zákonů. Opozici to však nestačí a dál žádá jeho rezignaci a vypsání předčasných voleb (vše o situaci na Ukrajině najdete zde).

Opozice zveřejnila počet zadržených a pohřešovaných

Ukrajinská opozice v pondělí zveřejnila statistiku zadržených a pohřešovaných. Ve vazebních celách policie v současné době drží 119 lidí, dalších šestatřicet osob beze stopy zmizelo. Podle opozice jsou ve vážném ohrožení, hrozí jim stejný osud, jaký potkal Bulatova nebo zavražděného aktivistu Jurije Verbyckého. Údaje o počtu mrtvých se různí, podle policie zahynuli tři lidé, opoziční údaje jsou přinejmenším dvojnásobné.

Prezident Viktor Janukovyč v minulých dnech podepsal amnestii pro všechny uvězněné aktivisty, podmiňuje ji ale vyklizením okupovaného kyjevského centra. Právě tam, zejména v objektu kyjevské radnice a na náměstí Nezávislosti, se odehrává většina protestních akcí. Rozlehlý stanový tábor v centru ukrajinské metropole chrání před zásahem policie barikády z pneumatik, stavebního materiálu a barelů.

Hlavní údernou silou demonstrantů se stalo radikální pravicové hnutí Společná věc (Spilna sprava), které vede právník Oleksandr Danyljuk. Podle dnešní zprávy agentury Unian se vůdce radikálů o víkendu rozhodl uprchnout před hrozbou zatčení do ciziny. V převleku a pěšky údajně přešel na neznámém místě schengenskou hranici a uchýlil se "do vyhnanství" v Londýně.

Chtěli mě ukřižovat, tvrdí ukrajinský aktivista:

31. ledna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue