Alessandra Nenciniho (uprostřed), při čtení rozsudku.

Alessandra Nenciniho (uprostřed), při čtení rozsudku. | foto: AP

Byli jsme v názoru na vinu zajedno, tvrdí soudce z případu Knoxové

  • 13
Soudce Alessandro Nencini je jedním z hlavních aktérů v kauze Amandy Knoxové. Ve čtvrtek ji a jejího bývalého přítele poslal na bezmála třicet let do vězení. Nencini v rozhovoru pro Corriere della Sera poodhalil některé detaily z vyšetřování i svůj osobní pohled na případ. Veřejnost ho však za jeho otevřenost kritizuje.

Ve čtvrtek večer z úst Alessandra Nenciniho, nejvyššího soudce odvolacího soudu v italské Florencii, zazněl jasný verdikt. Amanda Knoxová a její bývalý italský přítel Raffaele Sollecito jsou vinni vraždou Britky Meredith Kercherové.Ve vězení by si měli odsedět 28 a 25 let. Právě od tohoto momentu začala běžet zákonem stanovená 90denní lhůta, kdy musí soud zveřejnit podrobné závěry vyšetřování a důvody verdiktu, píše server independent.co.uk.

Nencini však nečekal a v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera poodhalil některé detaily z vyšetřování. Nencini uvedl, že souhlasil s novinovým rozhovorem proto, že věděl, že verdikt vyvolá mediální bouři. Neuvedl konkrétní důvody rozsudku, ale řekl, že on, další soudce a šest porotců se shodlo na motivu zločinu.

"V tento moment mohu říct jen to, že té osudné noci (kdy byla zavražděna Kercherová) měli (Knoxová a Sollecito) původně jiné plány, pak se jim však naskytla příležitost ke spáchání zločinu. Knoxová měla jít pracovat do baru, zatímco Sollecito měl jít na nádraží vyzvednout kamarádův kufr. Kdyby šla Amanda toho dne do práce, pravděpodobně by dnes nebyla tam, kde je," uvedl k plánovanému zveřejnění materiálů Nencini.

Souzeným uškodilo i to, že nevypovídali

Nencini rovněž v interview prozradil, že odsouzené Knoxové i jejímu někdejšímu milenci Sollecitovi zřejmě uškodil fakt, že před soudem nevypovídali. "Je to právo obžalovaného, ale určitě to proces ochudilo o jeden hlas," řekl Nencini. "Sollecito se omezoval jen na spontánní výroky. Říkal jen to, co chtěl říci a nepodrobil se výslechu," dodal. K soudu se nedostavila ani Knoxová, která poslala dopis, v němž nepřítomnost vysvětlila obavou z nespravedlivého rozsudku.

Soudce se vyjádřil i k více než 12hodinovému projednávání, které předcházelo čtvrtečnímu vynesení rozsudku. Podle něj neměla délka jednání vliv na finální rozhodnutí. "Všech osm členů poroty bylo jednotných," uvedl soudce.

"Všechen ten čas jsme si vzali také kvůli tomu, že obětí byla mladá dívka. Mohu vám říct, že během těch měsíců a následně při zvažování verdiktu jsme brali v potaz, že v procesu figurují mladí lidé a celé rodiny," vysvětlil Nencini. Proces byl pro něj podle jeho slov velmi náročný, on sám je totiž také otcem. "Mám děti, vynesení rozsudku 25 a 28 let nad dvěma mladými lidmi je opravdu těžké. Cítím úlevu, protože nejtěžší na tom všem je samotné vynesení rozsudku," myslí si soudce.

Po zveřejnění rozhovoru se na Nenciniho snesla kritika. Lidé mu vytýkají, že o případu nemá právo hovořit a měl počkat na oficiální zveřejnění materiálů. "Soudce by nikdy neměl veřejně komentovat svá rozhodnutí," napsal jeden ze čtenářů na webové stránky Corriere della Sera.

Komplikovaný případ, vysoký trest i osvobození

Vražda Meredith Kercherové se v roce 2007 ihned dostala na přední stránky novin. Jednadvacetiletá studentka byla znásilněna a policie na jejím těla našla čtyřicet bodných ran. O pár dní později zatkla spolubydlící Kercherové, Američanku Amandu Knoxovou a jejího italského přítele Raffaela Sollecita. Obžaloba je vinila z toho, že dívku pod vlivem alkoholu a drog zabili.

Po dvouletém procesu v prosinci 2009 poslal italský soud Knoxovou na 26 let a jejího přítele na 25 let do vězení (více o původním verdiktu soudu zde). Knoxová i Sollecito tvrdili, že v době vraždy nebyli v budově. Při odvolacím řízení se prokázalo, že na vražedném noži nejsou stopy DNA ani jednoho z obviněných.

Experti, kteří přezkoumávali vyšetřování, následně zpochybnili způsob, jakým policie získávala důkazy, a v říjnu 2011 odvolací soud dvojici zcela zprostil viny (více o propuštění na svobodu čtěte zde).

Knoxová se ihned po verdiktu soudu vrátila do USA. Osvobozující verdikt však v loni v březnu zrušil italský soud (více zde) a ve čtvrtek pak oba souzené poslal do vězení na 28,5 a 25 let. Oba uvedli, že se odvolají k Nejvyššímu kasačnímu soudu (více o čtvrtečním verdiktu soudu zde). Knoxová nyní žije ve Spojených státech. Sama prý do Itálie odjet nehodlá a americká prokuratura ji s nevětší pravděpodobnosti do Evropy nevydá.

Za vraždu Kercherové byl v odděleném procesu před lety odsouzen také drogový dealer Rudy Guede původem z Pobřeží slonoviny, kterého policisté zadrželi krátce po vraždě v Německu. Nyní si odpykává šestnáctiletý trest za mřížemi.

Podívejte se, jak Knoxová reagovala na osvobozující verdikt v roce 2011:

30. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video