V Česku se po 17 letech narodil nosorožec indický, mládě je z Plzně

  • 17
V plzeňské zoologické zahradě se narodilo mládě vzácného nosorožce indického. Pětiletá samice Manjula porodila svého prvního potomka v neděli kolem 1:30. Podle zoo je to třetí mládě v historii České republiky.

"Porod proběhl hladce a samice i mládě jsou v pořádku. Pohlaví zatím neznáme, ale s největší pravděpodobností je to samička," řekl iDNES.cz  mluvčí zahrady Martin Vobruba.

Pavilon zůstává pro návštěvníky uzavřen. Lidé ale mohou zkusit štěstí a počkat si, až mládě uvidí na webu zoologické zahrady. Zoo spustila na začátku roku on-line přenos z vnitřní ubikace samice. Kamera byla v provozu i v době porodu.

První hodiny života

Přímý přenos z ubikace Manjuly

"Pokud mládě zrovna nevidí, znamená to, že je pod úhlem, který kamera nesnímá. Tedy u zdi těsně pod kamerou," doplnil Vobruba.

Už od odpoledne bylo na internetovém přenosu vidět, že samice je neklidná a přechází po ubikaci. Chůzi střídala s krátkým odpočinkem. Ostatně takové příznaky projevovala posledních několik týdnů (více o nich čtěte zde).

Mladý nosorožec krátce po porodu stál na nohou

Mládě přišlo na svět zhruba po 15měsíční březosti samice Manjuly. Samice zabřezla v říjnu 2012. Kvůli blížícímu se termínu porodu zoo už před několika týdny uzavřela pavilon nosorožců.

Porod sledovali zpoza mohutných mříží výběhu chovatelé. "Nemuseli nijak zasahovat, vše proběhlo spontánně," dodal Vobruba.

Mládě vzápětí po příchodu na svět začalo hýbat a samice jej okamžitě očišťovala. Po několika minutách se malý nosorožec už stavěl na nohy, po deseti až patnácti minutách na vratkých končetinách stál a později udělal i první nejisté krůčky. Asi po hodině a půl se mládě pokoušelo od ležící samice pít.

Zoologická zahrada nyní nedokáže odhadnout, jak dlouho pavilon zůstane uzavřen.

Šestiletá samice nosorožce indického Manjula

První potomek Manjuly a Baabua

Jak již dříve řekl mluvčí, plzeňská zoo je jediná, která v současnosti nosorožce indické v Česku chová.

Pro Manjulu, která se narodila v dubnu 2008 Tierparku v Berlíně, i pro samce Baabua je mládě prvním potomkem. Baabuu, jemuž bude letos deset let, je s váhou 2300 kilogramů největší zvíře v plzeňské zoo.

"Manjula nyní váží 1800 kilogramů a je ráda úplně sama, netouží po společnosti ani samečka Baabua, ani ošetřovatelů," řekl na začátku letošního roku Vobruba.

Naposledy se nosorožec indický narodil před 17 lety

V neděli narozené mládě nosorožce indického je podle mluvčího zahrady třetím v historii České republiky. Kromě královédvorské zoo se jeden narodil také v Ústí nad Labem.

Poslední nosorožec tohoto druhu přišel na svět v roce 1997 v zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Malá samice tehdy dostala jméno Nova.

Plzeňská zoo nosorožce dříve nikdy nechovala. V roce 2010 získala do nových afrických výběhů samici Manjulu a samce Beniho. Na doporučení koordinátora chovu pak v roce 2011 Beniho vyměnila za Baabua ze zoo ve městě Chester v Anglii.

V Evropě žije nyní 66 nosorožců indických ve 24 zahradách. Z nich je 32 mladších deseti let. Pouze sedm těchto zvířat v Evropě se narodilo ve volné přírodě, ostatní již přišli na svět v lidské péči. Ohrožený druh přežívá jen ve třech státech v národních parcích a v rezervacích. Celkově čítá světová populace těchto savců kolem 2800 exemplářů.

Podívejte se na video Manjuly z 8. ledna:

8. ledna 2014

,