TVŮRCI GÓLU. David Krejčí (vpravo) děkuje spoluhráči z Bostonu Jeromu Iginlovi

TVŮRCI GÓLU. David Krejčí (vpravo) děkuje spoluhráči z Bostonu Jeromu Iginlovi za asistenci na gól proti Edmontonu. | foto: AP

Krejčí byl hvězdou zápasu, Michálek a Vrbata se trefili za Phoenix

• 25
V sobotu se v NHL představilo 22 týmů. Češi však bodovali jen ve dvou duelech. Centr David Krejčí otevřel střelecký výčet Bostonu u domácí výhry 4:0 nad Edmontonem, do jehož sestavy se vrátil uzdravený Aleš Hemský. Phoenix pak táhlo za výhrou 3:1 nad silným Pittsburghem trio Zbyněk Michálek, Radim Vrbata (oba 1+0) a Martin Hanzal (0+1). Za St. Louis nenastoupil zraněný Vladimír Sobotka.

Hokejisté Bostonu naplno potvrdili roli favorita, když v domácí partii přestříleli Edmonton rozdílem třídy 41:22 a výsledkem byla výhra 4:0. Čisté konto vychytal náhradní gólman Chad Johnson, přičemž o ofenzivu Bruins se postaral jako první v 23. minutě David Krejčí a ve třetí třetině vše pojistili Dougie Hamilton, Carl Soderberg a Torey Krug.

Češi v NHL:

1. Jaromír Jágr (NJD), 56z. - 48b. (17+31)
2. David Krejčí (BOS), 54z. - 46b. (12+34)
3. Jiří Hudler (CGY), 55z. - 42b. (14+28)
4. Jakub Voráček (PHI), 56z. - 38b. (14+24)
5. Radim Vrbata (PHX), 53z. - 37b. (13+24)
6. Martin Hanzal (PHX), 50z. - 36b. (14+22)
7. Patrik Eliáš (NJD), 41z. - 33b. (11+22)
8. T. Plekanec (MTL), 55z. - 31b. (16+15)
9. Ondřej Palát (TBL), 55z. - 31b. (11+20)
10.M. Židlický (NJD), 55z. - 29b. (8+21)

První hvězdou byl zvolen autor otevírací trefy Krejčí, pro kterého to byla 12. branka sezony. Český reprezentant se prosadil při přesilové hře bombou z pozice falešného obránce. Dále zámořští novináři vyzdvihli výkony brankáře Johnsona a střelce druhého gólu domácích Hamiltona.

Po doléčení zraněného kotníku se poprvé v akci od 14. ledna představil edmontonský Aleš Hemský. Pardubický odchovanec vynechal sedm zápasů, proti Bruins odehrál patnáct minut čistého hracího času a byl na ledě u jedné obdržené branky.

Thompson vystřílel Tampě výhru v Montrealu

V utkání plném šarvátek uspěla Tampa Bay 2:1 po prodloužení na ledě Montrealu. Hosty poslal do vedení v 26. minutě při hře v oslabení Nate Thompson a po vyrovnání Daniela Briera z 48. minuty se stejný hráč Lightning prosadil i podruhé. V obou případech Thompsonovi asistoval švédský obránce Victor Hedman.

V závěru druhé třetiny se během reklamní pauzy udála hromadná šarvátka, kterou odstartovala hádka mezi domácím bijcem Brandonem Prustem a brankářem Benem Bishopem. Mezi vyloučenými hráči nechyběl ani český obránce Tampy Radko Gudas, jenž byl v zápase terčem pro montrealského hromotluka George Parrose.

Zbyněk Michálek ukončil 83 zápasů dlouhé čekání na gól

Nekonečných 83 duelů vyčkával zadák Zbyněk Michálek na svůj další vstřelený gól v NHL. Přišlo to až v 31. minutě sobotního souboje proti bývalým spoluhráčům z Pittsburghu. Český reprezentant se prosadil střelou od modré čáry a poslal domácí Phoenix do průběžného vedení 2:0.

"Už jsem skoro zapomněl jaký je to pocit. Byly to skoro dva roky. Je skvělé to znova zažít. Doufám, že na další nebudu čekat opět tak dlouho," žertoval při rozhovoru s novináři Michálek, jehož předchozí branka se datovala k 12. březnu 2012.

Ještě před druhým odchodem do kabin snížil Jevgenij Malkin, to bylo ovšem ze strany Penguins v zápase vše. Coyotes na startu třetího dějství navíc přidali pojistku v podobě 13. trefy sezony z hole Radima Vrbaty, jenž se prosadil ranou švihem z levého kruhu po vysunutí do útočného pásma od parťáka Martina Hanzala.

St. Louis i bez zraněného Sobotky zdolalo Nashville

Páteční souboj s Carolinou se stal osudný pro Vladimíra Sobotku, jenž si poranil levé koleno. Opora St. Louis tak s největší pravděpodobností přijde o olympijský turnaj v Soči v českém dresu poté, co klub v den následujícího zápasu proti Nashvillu oznámil hráčovu absenci odhadem na čtyři týdny.

Již bez Sobotky tak Blues v sobotu přivítali Predators a po výsledku 4:3 po nájezdech brali oba body. Hlavní hvězdou střetnutí byl mladý Rus v útoku St. Louis, Vladimir Tarasenko. V 48. minutě totiž nejprve zařídil vyrovnání skóre na 3:3 a v rozhodujících nájezdech obstaral rozdílovou branku.

Boston - Edmonton 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Branky: 23. Krejčí
, 47. Hamilton, 54. Söderberg, 56. Krug. Střely na branku: 41:22. Diváci: 17.565.

Montreal - Tampa Bay 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
48. Briere - 26. a 65. Thompson. Střely na branku: 29:36. Diváci: 21.273.

Colorado - Buffalo 7:1 (3:0, 2:1, 2:0)
Branky
: 12. a 51. McGinn, 13. a 48. Landeskog, 8. Barrie, 27. Cliche, 37. MacKinnon - 32. D´Agostini. Střely na branku: 39:28. Diváci: 16.649.

Los Angeles - Philadelphia 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky
: 28. Simmonds, 59. Giroux. Střely na branku: 35:13. Diváci: 18.118.

Toronto - Ottawa 6:3 (0:1, 2:1, 4:1)
34., 48. a 55. Kessel, 35. Lupul, 59. Bozak, 60. Kadri - 20. a 50. Neil, 27. Greening. Střely na branku: 36:26. Diváci: 19.613.

Columbus - Florida 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
16. Jenner, 19. Johansen, 38. Foligno, 50. Letestu - 28. Boyes. Střely na branku: 30:36. Diváci: 16.762.

St. Louis - Nashville 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
48. a rozhodující sam. nájezd Tarasenko, 10. Schwartz, 24. Backes - 37. Gaustad, 44. Fisher, 48. Josi. Střely na branku: 34:31. Diváci: 19.358.

Phoenix - Pittsburgh 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
13. Ribeiro, 31. Z. Michálek, 45. Vrbata (Hanzal) - 36. Malkin. Střely na branku: 30:24. Diváci: 17.362.

Calgary - Minnesota 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
41. a 63. Backlund, 13. Galiardi, 39. Wideman - 35. Cooke, 51. Heatley, 56. Ballard. Střely na branku: 32:23. Diváci: 19.289.

Anaheim - Dallas 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
26. Daley, 60. Jamie Benn. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17.174.

San Jose - Chicago 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
47. Pavelski, rozhodující sam. nájezd Marleau - 48. Saad. Střely na branku: 39:30. Diváci: 17.562.