Ivana Tykačová vysoutěžila karlínská kasárna, její firma dala 600 milionů

  • 183
Společnost Griva Art, která ve čtvrtek vysoutěžila od ministerstva obrany památkově chráněná kasárna v pražském Karlíně za 600 milionů korun, patří manželce podnikatele Pavla Tykače Ivaně. Z té se tak stává velká podnikatelka v oblasti realit.

"Investorem společnosti Griva Art je paní Ivana Tykačová," potvrdil Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Na dotaz, jestli je investorem i Pavel Tykač, odpověděl záporně. Její manžel je podle magazínu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem, jeho majetek se odhaduje na 33 miliard korun.

Tykač však v Česku nevykazuje přímo téměř žádný majetek. Loni totiž vrchní soud obnovil jeho stíhání pro podezření z vytunelování více než 1,2 miliardy korun z CS fondů z roku 1997, ač je možné, že vše skončí promlčením.

Tykačová, která užívá nepřechylované příjmení Tykač kvůli bydlišti ve Švýcarsku, zatím neříká, co s kasárnami z roku 1845 zamýšlí. Lze tam vybudovat jak byty, tak kanceláře a obchody.

"Konkrétní využití areálu určí až dohoda s městem a památkáři, kteří budou mít poslední slovo. Dokud ale není obchod dokončen, což se předpokládá nejdříve v létě, nelze být konkrétnější," uvedla Tykačová v prohlášení pro MF DNES.

Informace o pravém novém majiteli kasáren nebyla dosud známá, protože jméno měnila firma a taky její majitelka, která se provdala za Pavla Tykače relativně nedávno.

Spory i stamilionové obchody

Společnost Griva Art vlastní lichtenštejnská Design Consult Establishment a má akcie na majitele. Dříve patřila firmě Arta. S ní se pojí komplikovaná historie prodeje půd v městských domech v centru Prahy. Původně lukrativní místa vysoutěžily tři realitky, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže výsledek napadl, protože vítěz měl být jen jeden.

Městská část Praha 1 pak v mimosoudním vyrovnání realitkám zaplatila půl miliardy korun. V nové soutěži obálkovou metodou získaly devět desítek půd firmy Arta a Meltex. Obě měly stejnou jednatelku Ivanu Novákovou, později Grillovou, nyní Tykačovou, která už v představenstvu není.

Obě firmy nyní vedou velký spor s městskou částí Praha 1 o čtvrt miliardy. "Při rekonstrukci jsme našli vady, o kterých jsme při koupi nevěděli. Chyby jsou ve stavebním povolení, někde projektová dokumentace neodpovídá prostorům," vysvětlila před čtyřmi lety pro MF DNES jednatelka.

Soudní spor už roky sleduje Kateřina Klasnová, zastupitelka z Prahy 1 ze strany Věci veřejné. Půdy byly podle ní dlouho rozestavěné a kromě nepořádku si nájemníci stěžovali, že nemohou své byty kvůli nehotovým půdám zprivatizovat.

O kasárna soutěžila i další firma napojená na Tykače

"S půdními byty byl velký průšvih. Nejprve tam byly arbitráže, pak jsme dávali trestní oznámení na společnosti Arta a Meltex, která začala vyhrávat výběrová řízení na půdy, my jsme pro to na zastupitelstvu nikdy nehlasovali, protože divná byla i struktura a bylo tam propojení i na vedení radnice," popisuje. "Mně to přijde jako jeden velký kšeft," dodává Klasnová.

Jeden spor se dočasně zadrhl. "Spor se žalobkyní Arta o 95,9 milionu korun je nyní odročen soudem na neurčito kvůli změně právního zástupce žalobkyně a obsáhlého doplnění žaloby," sdělila mluvčí radnice Veronika Blažková. Druhý spor, v němž chce Meltex po městské části 136,8 milionu, pokračuje.

Zajímavá jména figurovala i v nynější soutěži o kasárna. Ministerstvo obrany požadovalo minimálně 581 milionů korun, vítězná Griva Art nabídla o osm milionů více. Porazila tak dvě společnosti Netal a Castullus. Jenže v případě Netalu je firma opět spojená s Tykačovými. Jediným akcionářem je už zmiňovaná společnost Arta a předsedkyní dozorčí rady je paní Tykačová. "Rozhodující byla cena. Pokud by vyplavalo na povrch jakékoliv nestandardní jednání, bude se jím ministr Martin Stropnický zabývat," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.