Ilustrační obrázek z reklamy na konzoli Xbox One. | foto: Bonusweb.cz

Microsoft i Electronic Arts platí za propagaci v uživatelských videích

  • 2
Herní společnosti využívají neoznačenou formu reklamy. Například firmy Microsoft a Electronic Arts vyplácejí peníze za propagaci vybraných titulů na severu YouTube. Ta se však musí řídit předem stanovenými pravidly.

Na veřejnost například prosákly dohody, které s uživateli uzavírala společnost Machinima. Ty zahrnují prohlášení o mlčenlivosti a firma nabízí tři dolary za tisíc zhlédnutí videa. Tedy zhruba šedesát korun. Výdělkový strop však představovalo 1,25 milionu zhlédnutí. Za větší počet tedy server neplatil.

Smlouva se týkala propagace konzole Xbox One a nárok na peníze měli pouze uživatelé, kteří o zařízení mluvili pozitivně. Video muselo zahrnovat alespoň třicet sekund hraní na této konzoli a muselo být zmíněno její jméno.

Microsoft se však od propagační akce distancoval. Mluvčí společnosti v prohlášení pro server Igamerresponsibly.com napsal: "Microsoft o jednotlivých smlouvách mezi Machinimou a dodavateli obsahu nevěděl a k žádným videím jsme neposkytovali zpětnou vazbu."

V reakci na situaci prý Machinimu požádali, aby server nenahrával další propagační obsah v rámci této akce. Součástí žádosti prý bylo i označení stávajících propagačních videí.

Battlefield 4 je jednou z her, za jejíž propagaci společnost Electronic Arts nabízela odměnu.

O několik dnů později pak společnost Electronic Arts serveru The Verge potvrdila, že u svých her také provozuje podpůrný program. Ten se nazývá Ronku a odměňuje lidi za vytváření herních videí s rozličnými tituly. Nabídka se týkala například her FIFA 14, Battlefield 4, Need for Speed: Rivals či Plants VS Zombies 2.

Electronic Arts však tvrdí, že jejich program vyžaduje označení videí jako propagačních. Uživatel serveru NeoGAF zveřejnil pravidla pro některé z her a uvedené podmínky je možné označit za neutrální. Společnost žádá, aby se videa nesoustředila na technické chyby. Zahrnutí drobných komplikací však nezakazuje.

V porovnání s nabídkou Machinimy vydavatelství vyplácí více peněz za tisíc přehrání. Částka závisí na konkrétním titulu. Za některé hry společnost nabízí deset dolarů, za jiné patnáct. Tedy 200 až 300 korun.

Jako placená propagace pro některé hry však slouží i americký televizní pořad Clueless Gamer, který uvádí Conan O'Brien. Jeho tvůrci však nijak neupozorňují na tituly, které za zařazení do programu zaplatily. Přiznalo to však studio Red Barells, které za 35 tisíc dolarů (zhruba 700 tisíc kroun) zakoupilo vsuvku o titulu Outlast.

Podle serveru GamesIndustry je zaplacené zahrnutí zhruba čtvrtiny her. Tvůrci pořadu však jeho pojetí označují za komediální a O'Brien prý není herním recenzentem, jeho výroky proto není možné vnímat seriózně. "Nemyslíme si, že je propagaci třeba označovat," tvrdí tvůrci pořadu.