Skládkou znělo historické vídeňské piano, vyhodil je muž ze sídliště

  • 57
Na zlínské skládce se objevilo funkční piano vyrobené ve Vídni v 70. letech devatenáctého století. O víkendu se ho zbavil muž ze sídliště. Přímo mezi odpadky si na historický nástroj zahrál i šéf skládky, nakonec si piano odvezl jeden ze zaměstnanců.

Když v pondělí ráno vedoucí skládky Jiří Nedvídek přišel do zaměstnání, nevěřil vlastním očím. Vedle těžkého stroje s ozubenými koly, který sešrotovává odpadky, stálo funkční historické piano.

"Už jsme tady měli všelicos. Z hudebních nástrojů třeba rozšlapanou kytaru nebo staré rozbité housle. Ale klavír? To jsem na skládce ještě neviděl," kroutí hlavou Nedvídek.

Stupnice B dur neladí

Neodolal a jako amatérský hudebník piano hned vyzkoušel a zahrál několik lidových písniček.

"Stupnice C dur je výborná, ale B dur, na které se hraje nejvíc, neladí. Ale to snad není důvod je vyhodit, snad by šlo naladit," přemýšlí vedoucí skládky, který hraje na harmoniku a kytaru.

Pianino nese nápis Wien a letopočet, kterému chybí poslední číslice, takže je jen jisté, že bylo vyrobeno v 70. letech 19. století.

A právě v tom může být problém. Odborníci se shodují, že piana, která jsou vybavena vídeňskou mechanikou, jdou naladit a opravit velmi těžko.

"Ale třeba jen pro děti, aby si zahrály Skákal pes, bych jej nechal," domnívá se Nedvídek. Zjistil, že klavír vyhodil v sobotu krátce před zavřením skládky muž ze zlínského sídliště Jižní Svahy.

"Kolegové ani nevěděli, do jaké kategorie odpadu piano zařadit. Nakonec se rozhodli pro velkoobjemový odpad, když je tak velké," směje se vedoucí skládky.

Zaměstnanec odvezl nástroj dětem

Mezi haldami odpadků se tak rozproudila bouřlivá debata, co s nástrojem dál. Všichni měli jasno v tom, že je škoda, aby na něj najela těžká technika.

"Chlapi uvažovali, že by mohl putovat do některé ze zlínských hospod. Sloužil by jako dekorace, případně i k občasnému hraní. Bavili jsme se také myšlenkou, že by se postavil někam do města, kde by na něj kolemjdoucí hráli jako v Praze. Ale to by se musel opravit," přemýšlel ředitel Technických služeb František Kostelník.

Přítrž všem dohadům učinil jeden z pracovníků skládky. V pondělí odpoledne si piano naložil na vozík a odvezl domů do Lhoty u Zlína s tím, že je využijí jeho děti.

"Běžně si zaměstnanci věci ze skládky brát nemůžou, ale v tomto případě jsme udělali výjimku. Přece jen by byla škoda, aby piano skončilo rozšrotované," uzavřel Kostelník.