Designovaný premiér Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Byla to zbytečná přestřelka, náměstky u Babiše mít budeme, tvrdí Sobotka

  • 265
ČSSD trvá na návrhu, aby náměstky na ministerstvech financí a školství, byli Jiří Peřina a Petr Hulinský. Před jednáním s předsedou ANO Andrejem Babišem to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Schůzka trvala hodinu a půl a bude mít v pátek pokračování. Podle Sobotky panují neshody zhruba u třetiny postů ve vedení ministerstev, která připadla ANO nebo ČSSD.

"Pole nedohody se může z hlediska počtu rezortu pohybovat někde kolem 30 procent. Není jednom jedno ministerstvo a jedno jméno," řekl po jednání Sobotka.

Mezi sporné body patří obsazení postu náměstka pro daně na ministetsvu financí Jiřím Peřinou. Toho navrhuje ČSSD, Babiš si chce ale do této funkci přivést svého člověka, členku prezidia Komory daňových poradců Simonu Hornochovou.

"Pan Peřina nadále zůstává nominantem sociální demokracie pro oblast daňové politiky. Budeme jednat dál," uvedl Sobotka.

Andrej Babiš glosoval jednání s šéfem ČSSD na svém profilu na sociální síti Twitter.

"Mluvili jsme o jiné konstelaci na ministerstvu financí," sdělil Babiš bez dalších podrobností. Zopakoval, že se na postu náměstka dohodl s právníkem Ondřejem Závodským, navrženým lidovci, který by měl mít na starosti oblast, která souvisí s hazardními hrami.

Jasno není ani v tom, zda na ministerstvu školství usedne bývalý pražský radní z éry primátora Pavla Béma Petr Hulinský. "Na této věci jsme se nedomluvili," řekl k Hulinskému Babiš s tím, že ANO navrhovalo na tento post bývalého šéfa volejbalového svazu Antonína Lébla. "Ale mohou být určitě i jiní kandidáti," dodal. Babiš se ještě večer k Hulínskému vrátil a na svůj profil na sociální síti Twitter napsal, že pokud Hulínský na ministerstvo nastoupí, bude to "s penězi do sportu fungovat stejně jako fungovala Praha s ním, Bémem a Janouškem."

"Jestliže před volbami do Poslanecké sněmovny sociální demokracie představila Petra Hulinského jako kandidáta na ministra pro sport a nepodařilo se nám v této vládě zřízení takové funkce prosadit, je logické, že Petr Hulinský zaujme pozici náměstka pro sport na ministerstvu školství," uvedl ještě před schůzkou Sobotka.

Jednání mezi Sobotkou a Babišem trvalo v pondělí hodinu a půl. Dohodli se, že se ještě sejdou v pátek.

Zahraniční cesty

První oficiální zahraniční cesta nového českého premiéra vede obvykle na Slovensko. U Bohuslava Sobotky tomu ale bude nejspíš jinak. Na konci týdne se v Budapešti koná mimořádné jednání zemí Visegrádské čtyřky. Sobotka proto nejspíš zamíří první do Maďarska. "Paralelně s tím ale probíhají přípravy i k cestě na Slovensko," uvedl premiér.

Na Slovensko tak jako jeden z prvních z nové vlády přijede Andrej Babiš. "Ve čtvrtek jedu na první oficiální návštěvu na Slovensko, kde mám jednání s ministry financí, hospodářství, dopravy a ještě jdu na ten slavný soud," řekl v pondělí novinářům Babiš. Te se na Slovensku soudí kvůli jeho údajné spolupráci s StB. "Očekávám, že soud vyhraji. Jestli to bude tento čtvrtek, nevím," dodal politik.

Dobře to dopadne, ujišťují politici

Oba politici se netajili optimismem vůči dalším schůzkám. "Byla to zbytečná mediální přestřelka. Při koaličních jednáních jsme se dohodli, že je dobré, abychom si vyměnili náměstky na jednotlivých rezortech a já věřím, že jednání budou pokračovat," řekl před pondělním jednáním Sobotka o dříve ventilovaných sporech. (více čtěte zde)

"Je to běžná koaliční diskuze a nemyslím si, že by to mělo vyvolávat nějaké vlny. Vláda bude jmenována a začne intenzivně pracovat a té práce bude tolik, že takovéto rozmíšky se v ní ztratí," dodal. Podle něj koalice už překonala dramatickou debatu o rozdělení rezortů a překoná tedy i tu o náměstcích.

Podle Sobotky je navíc celý spor relativizovaný tím, že Sněmovna projednává novelu služebního zákona. "Od ledna příštího roku, kdy začne platit, budou muset všichni náměstci, kteří vedou odborné úseky, projít výběrovými řízeními," podotkl premiér.

"Nebojte, všechno to dobře dopadne," řekl po jednání Babiš.

Předseda sociální demokracie v pondělí vyvrátil spekulace, že by ČSSD navrhovala na post náměstka ministra obrany, které má vést Martin Stropnický z ANO, Karla Březinu. Babiš pak zase uvedl, že post náměstka pro sport nenavrhlo ANO vícebojaři Robertu Změlíkovi. ANO nominovalo do funkcí náměstků celkem sedm nestraníků. Podle Babiše jde o lidi ze státní správy.

S lidovci Sobotka kvůli náměstkům jednat nebude

Podle Sobotky se koalice dohodla na tom, že bude respektovat křížový princip, kdy na resortu pod vedením jedné strany by měli být náměstci zbývajících koaličních partnerů. Jména náměstků zároveň nezakotvila koalice do smlouvy o spolupráci, protože podle Sobotky konečné slovo má mít ministr či ministryně. "To je logické, nelze ministrovi proti jeho vůli vnucovat někoho na pozici náměstka. Nepokládali jsme proto za rozumné, aby se tato věc ocitla v koaliční smlouvě, která je politickým dokumentem," dodal premiér.

S lidovci se kvůli náměstkům scházet nebude, protože podle jeho slov u nich dohoda funguje. S předsedou Pavlem Bělobrádkem ale plánuje schůzku na jiná témata. "Sejdeme se v krátké době, ale nemyslím si, že téma k diskuzi jsou teď náměstci z KDU-ČSL. Tam ta dohoda běží v celku bez problému," doplnil politik.

Podívejte se, jak mluvil Andrej Babiš o náměstcích minulý pátek:

19. března 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue