Papír vrství, slepuje a kutá z něj sochy. Roztahují se jako harmonika

  • 14
Čínský umělec Li Hongbo vytváří sochy, které na první pohled vypadají jako ta největší klasika. Vyhlížejí jako vysoustružené z jednoho kusu, ale najednou zjistíte, že jsou jako živé a lze s nimi dělat neuvěřitelné věci. Natahují se doslova jako harmonika, ať jde o bustu římského vojáka nebo anglické služky.

Na první pohled vypadají sochy jako ze sádry, ale klamou tělem. Sochy čínského umělce, který tvoří ve svém pekingském ateliéru, nejsou ze sádry, hlíny ani žádné amorfní hmoty. Jsou z papíru poslepovaného do jakési nekonečné harmoniky. 

Osmatřicetiletého umělce k této technice inspirovaly čínské papírové hračky a lampiony. Nejprve ji použil k výrobě dětské papírové pistole, kterou lze doslova obrátit naruby, takže vypadá jako nařasená sukně nebo lampion: "Pistole je určená k zabíjení, ale já jsem ji přetvořil v nástroj pro hraní či dekoraci. V takovéto formě ztrácí formu pistole."

Pro svoji tvorbu si Li nejprve musí připravit "surovinu", tedy poslepovat jednotlivé listy papíru. Každý z nich je potřeba přes speciální šablonu s prořezanými úzkými pásy natřít lepidlem. Na lepidlem potřený papír položí další a zase ho natře. Jednotlivé listy papíru jsou díky šabloně slepené jen v určitých místech, takže papíru dovolují pracovat, roztahují se jako harmonika. Z papírového bloku pak umělec tvoří. 

Li nechce šokovat, chce aby lidé obdivovali možnosti papíru 

Li se narodil do prosté farmářské rodiny a údajně vždycky miloval papír, který byl vynalezen ve starověké Číně. Šest let strávil vytvářením knih, do kterých soustředil tisícileté budhistické umění práce s papírem.

V současnosti se ve svých nejnovějších dílech úmyslně orientuje na vytváření dokonalých replik klasických bust a archetypálních postav, aby se diváci mohli soustředit pouze na materiál. "Chci, aby lidé předhodnotili povahu předmětů. To je pro mě motivací k tvorbě a to, co mě zajímá," řekl Li. 

Jeho výstava Tools of Study je otevřena v galerii Klein Sun gallery v New Yorku. Asistenti v jemných bílých rukavičkách předvádějí návštěvníkům pohyb všech dvaceti soch na podstavcích, přesto jsou smysly návštěvníků do určité míry nenaplněné. "Je tam pohyb, statická věc se stává dynamickou. Je to legrační a láká to ke hře. Rádi byste si s těmi sochami hráli, ale nemůžete," vyjádřila svoje pocity návštěvnice Lydia Chrismanová. Mladý umělec si je této ironie vědom a pro výstavu v Sydney připravuje i menší sochy, se kterými si budou moci návštěvníci i pohrát. 

Ceny svých soch Li neprozradil, ale roste po nich poptávka. Takže i jejich ceny se pravděpodobně natáhnou jako harmonika.