Premiér Bohuslav Sobotka a šéf klubu ČSSD Roman Sklenák (22. ledne 2014). | foto: MAFRA

Poslanci podpořili služební zákon a splnili tím Zemanovu podmínku

  • 82
Jmenování vlády Bohuslava Sobotky už nemusí nic stát v cestě. Poslanci po šestihodinové debatě podpořili projednávání novely služebního zákona z pera ČSSD ve sněmovních výborech. O tomto kroku přitom loni mluvil prezident Miloš Zeman jako o podmínce jmenování Andreje Babiše ministrem.

Poslanci v rámci prvního čtení přikázali, aby novelu projednal sněmovní ústavně právní výbor a výbor pro veřejnou správu. Prodloužili také lhůtu mezi dalšími čteními z 30 na 90 dnů.

"Projednáváme jeden z nejdůležitějších zákonů tohoto volebního období, tak prosím kolegy o klid," káral politiky zpočátku předsedající Petr Gazdík, kdy Jeroným Tejc plénu vysvětloval výhody novely.

Tejc se snažil předem vyvracet námitky, že změna přichází jen kvůli kandidátovi na ministra financí a šéfovi ANO Andreji Babišovi, který by zřejmě nedostal lustrační osvědčení. "Chtěl bych odmítnout výtky, že zákon účelově reaguje na současný stav, na tvorbu vlády v tom smyslu, že by jakkoliv změkčoval lustrační zákon," uvedl.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura oponoval, že novela ČSSD není důležitá. "My jí říkáme lex Babiš. Je to podmínka pro to, aby do vlády byl jmenován jeden konkrétní člověk. Podmínku dal prezident Miloš Zeman a vy jste ji akceptovali," připomněl Stanjura prosincová slova prezidenta.

"Řekla bych, že je to vůči panu Babišovi nefér, protože on tvůrcem tohoto zákona není. On je tím, kvůli kterému se to celé dělá, takže já bych to celé změnil na lex Zeman," doplnila jej po obědě poslankyně Miroslava Němcová.

Babiš, který po většinu jednání o novele byl mimo sál, protože si jej na Hrad pozval prezident Miloš Zeman, se ale proti označení, které vnesl do politické debaty Miroslav Kalousek, ohradil.

"Zákon o státní službě nemá žádný vliv na lustrační zákon. Poprvé byl projednáván ve sněmovně 12. března 2002 a pan Kalousek hlasoval dvakrát pro to, aby ministr nepotřeboval lustrační osvědčení. Takže je to jen divadlo a Kalousek notoricky lže a jde jen o to, aby se Babišovi zabránilo stát se ministrem financí," řekl po schůzce se Zemanem na Hradě (více o schůzce čtěte zde).

Podívejte se, co na začátku prosince řekl ČTK Miloš Zeman:

21. února 2013

V šestihodinové debatě, která hlasování předcházela, se poslanci přeli především o lustrace a také o kompetence prezidenta. Našly se ale i kuriózní příspěvky do debaty. Veřejnost se například dozvěděla, že dvě manželky poslanců mají zrovna narozeniny nebo že kdyby manažeři horníků pracovali jako politici, už by měli "násady lopat strčené do análních otvorů".

I přes to ale nedošlo na posvěcený plán, že poslanci budou jednat i po 21. hodině. Přihlášených do rozpravy byla sice celá řada, poznámek mezi jejich příspěvky ještě více, žádný z politiků se ale u řečniště tentokrát nezdržel desítky minut, jak je to zvykem při obstrukcích.

Novelu poslanci změní za pochodu

Novela, která prošla prvním čtením, počítá se změnami pravidel pro úředníky (více o ní čtěte zde). Vlastní novelu služebního zákona poslancům poslal i Rusnokův kabinet.

Koalice už nyní plánuje rozsáhlou změnu návrhu ČSSD. Premiér Bohuslav Sobotka v úterý řekl, že chce zohlednit i připomínky koaličních partnerů. Očekává ale, že diskuse a připomínky budou širšího rázu. Podle místopředsedkyně ANO Věry Jourové by měly vzniknout pracovní skupiny. Stanjura v rozpravě ale řekl, že ODS se jich nezúčastní. 

Mimořádná schůze Sněmovny začala v úterý dopoledne, na programu bylo pět bodů. Projednávání třetího bodu, který se týká změny ústavy, poslanci v podvečer přerušili. Ve středu jednání začalo v devět ráno. Předsedající, poslanec Vojtěch Filip schůzi zahájil, v zápětí ji ale přerušil do 10:30. O přerušení už v úterý požádala ODS, která si vybrala pauzu na jednání klubu.

Ještě dopoledne poslanci dokončili projednávání prvního čtení návrhu na změnu ústavy. Ta by rozšířila pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten nyní může kontrolovat majetek státu a vynakládní peněz ze státního rozpočtu. Změna by mu umožnila kontrolovat i majetek veřejných institucí a firem, ve kterých má stát, města či kraje majetkovou účast. Návrh putuje do sněmovních výborů. Naopak změnu zákona o NKÚ, který rovněž pozměňuje kompetence úřadu, plénum vrátilo předkladatelům na dopracování. O novele by se mělo rozhodovat až poté, co bude jasné, zda projde změna ústavy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue