Podle odhadu policistů měla údajná lihová mafie Radka Březiny (na snímku) zisk téměř 3 miliardy korun. | foto: ČT repro

Lihová mafie dostala tvrdý zásah. Otázkou je, na jak dlouho

  • 25
Policie hlásí, že po jejích zátazích je nelegální byznys s lihem na Moravě v troskách. Jenže na jak dlouho? Podobné kšefty jsou totiž velmi výnosné a vymýtit úplně nepůjdou. Vždyť podvodníci neplacením daní na jednom litru čistého lihu vydělávají 285 korun.

Devět podezřelých lidí v čele s údajným bossem moravské lihové mafie Radkem Březinou ze Zlína-Kostelce sedí ve vazbě. Podle policie, která proti nim minulý týden zasáhla, se nyní "vyčistil vzduch". Nelegální obchody s lihem jsou na historickém minimu.

"Domníváme se, že jsme zasáhli lihovou mafii přímo na vrcholu. Odtud byl líh distribuován do celé republiky," přiblížil žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.

Vrcholem míní právě Březinu, s jehož osobou je spojeno několik tajných skladů s obrovským množstvím lihu, které policie v posledních dvou letech objevila nejen ve Zlínském kraji. Tento úspěch dělá radost i oficiálním likérkám, jimž nelegální obchodníci škodili.

"Je to významný milník v boji s černým alkoholem," těší obchodního ředitele vizovické likérky Rudolf Jelínek Pavla Motyčku.

Lákadlo je stále velké

Je však otázkou, jestli mafiánské chobotnici nenarostou nová chapadla nebo její místo nezaujme nějaká nová a hladová.

Jde totiž o nebývale výnosný byznys. Když neplacením daní podvodníci vydělávají 285 korun na pouhém jednom litru čistého lihu, odhaduje policie zisky údajné Březinovy mafie na skoro tři miliardy korun.

"Je to velice výnosná trestná činnost," potvrdil Šereda. "Nechci spekulovat, jak dlouho bude trvat, než se vytvoří nové mafiánské struktury," dodal.

Soud s Březinou

Ve středu začíná u soudu v Olomouci proces s Radkem Březinou. Bude se zpovídat z toho, že měl uloženo přes milion litrů lihu ve skladech v Olomouci a ve Stojčíně na Pelhřimovsku. Obžalovaný je i jeho bratr Tomáš Březina, jež měl ve skladu ve Valašském Meziříčí ukrývat přes 500 tisíc litrů lihu. Celková škoda je skoro půl miliardy korun. Oběma hrozí 10 let vězení. Více o soudu čtěte zde.

"Lákadlo je tak velké, že to někdo zkusí," myslí si ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Jaroslav Burkart.

Podle něj před policejními zásahy tvořila "černá" výroba lihovin až dvacet procent tuzemského trhu s tvrdým alkoholem.

Teď se může podíl pohybovat v řádu procent. A lepší to už zřejmě nebude. Odborníci se shodnou na tom, že se kšefty s lihem nikdy nepodaří vymýtit úplně, podobně jako obchody s drogami.

"To však neznamená, že nemá smysl proti nim bojovat," zdůraznil žalobce Šereda.

Nelegální podnikání s lihem proto bude policie dál potírat. Záleží jen na tom kdy a jak.

"Případ ještě nekončí," naznačil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Nelegální výroba je těžší

Policie minulý týden zasahovala v Likérce Drak ve Chvalčově či ve firmě Morávia-Chem v Hrobicích, která se zabývá výrobou autokosmetiky.

Šéf unie výrobců: Nějaký podvodník to zase zkusí

Nelegální byznys s alkoholem, který kvetl především ve Zlínském kraji, má nejlepší časy za sebou. Po policejních akcích a nových opatřeních podvodníci strádají. "Lákadlo velkého zisku je ale v tomto nelegálním byznysu tak velké, že to zase někdo zkusí. Bude to však mít složitější," říká ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Jaroslav Burkart.

V čem přesně?
Černý trh s lihem eliminují nová opatření, jež byla zavedena. Mezi jinými jde o ochranné prvky. Každá lahev má jedinečný kolek, jehož číslo si můžete ověřit v databázi celníků. Nenajdete už dva stejné kolky.

Co chcete ještě změnit?
Vadí nám, že je s ohledem na domácí pálenice nelegální výroba alkoholu pouze přestupek a ne trestný čin. Dobrý by byl i kamerový dohled u kolkování lahví ve firmách.

Jak zareagovali zákazníci na metylovou aféru?
Spotřeba alkoholu poklesla, je na úrovni roku 2011. Lidé méně věří tuzemských výrobcům a orientují se na zahraniční značky.

Likérka už loni přišla o licenci a nemůže vyrábět alkohol. Řídil ji Pavel Čaniga, který skončil ve vazbě, jejím skutečným šéfem je ale podle policie Březina.

To platí i pro Morávia-Chem, její "papírový" majitel Radek Menšík také putoval za mříže.

"Je to nepříjemné," reagoval v pondělí další muž z vedení firmy Radek Velísek. "To, že jsem pana Březinu znal, že sem jezdil a že jsme spolupracovali, nepopírám. Dál to ale nebudu komentovat," řekl Velísek.

Bývalý ředitel Morávia-Chemu Radovan Dalajka, který je také ve vazbě, byl před lety souzen za to, že líh určený pro výrobu nemrznoucí směsi do ostřikovačů končil neznámo kde.

Na výrobu v Hrobicích dohlížejí celníci a po zjištění policie ji prověří i živnostenští kontroloři. "Je to pro nás podnět ke kontrole," ujistil David Hába z Obecního živnostenského úřadu ve Vizovicích.

Nelegální výrobu lihu od konce loňského roku ztěžují rovněž zákonná opatření. Mezi ně patří povinnost složit kauci.

U výrobců, kteří produkují do 25 tisíc lahví ročně, je kauce 500 tisíc korun. U větších producentů pět milionů. Obchodníci s alkoholem musejí mít nově vázanou živnost. A výrobci celníkům denně hlásí, kolik lahví naplnili.

"Sebelepší zákony jsou ale k ničemu, pokud se nekontroluje jejich dodržování. V tom máme v Česku největší rezervy," upozornil Motyčka.

Podívejte se, jak byly miliony litrů nezdaněného lihu ukryty pod podlahou:

21. května 2013